Készült: 2024.05.30.00:01:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.), 26. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen a nyugodt tónusát, amit megütött, tisztelt képviselő úr, ettől függetlenül nem fogok egyetérteni a java részével annak, amit ön mondott, de a felszólalásai hangütését azért mégiscsak köszönöm.

Azt mondta, hogy 2010-ben milyen jó volt, mert volt párbeszéd. Azért, képviselő úr, kisebbségben kormányoztak, a saját koalíciós partnerükkel nem volt párbeszéd, nemhogy az ágazati szervezetekkel. Tehát azért ne fessük le úgy ezt az időszakot, mint amikor mindenki mindenkivel egyetértett, és szép párbeszéd volt! Amikor Gyurcsány Ferenc azzal indokolta, hogy miért kell a pedagógusok bérét csökkenteni: mert ez észszerű. Mert a Valutaalapnak volt két kérése, és ez észszerű. Ezt mondta Gyurcsány Ferenc. Egyrészt, hogy csak annyi kiadást vállaljon az ország, amelyre pesszimista forgatókönyv szerint is van fedezete, mondja a másikat, és a 13. havi pedagógusbér megszüntetése, a pedagógusbér csökkentése az IMF-fel megkötendő megállapodás miatt szükséges, és azt mondja, hogy észszerű volt, amit az IMF kért Magyarországtól. Ez nem a pedagógusokkal való párbeszédet jelenti, hanem az IMF-fel. Ami az IMF követelése, arra az akkori kormány azt mondta, hogy észszerű, és utána azt megvalósította.

Ön arról beszélt, meg az volt a címe is a felszólalásának, hogy a jövő, az oktatás jövője. Ezzel egyetértünk. Azért is ivódhatott bele önökbe nagyon, mert amikor önök ellen tüntettek, akkor ez volt a transzparenseken, amikor a pedagógusok önök ellen tüntettek: „Ne a jövőn spóroljatok!” „Vesszenek az óvoda- és iskolabezárók!”  ezeket tették föl a tábláikra, és ezeket skandálták akkor, amikor önök voltak kormányon, és önök ellen tüntettek. Amikor, ma már itt elmondtuk, hogy mi történt: amikor 15 ezer tanárt elbocsátottak, amikor 381 helyen bezárták az iskolákat, amikor csökkentették a pedagógusbért, amikor privatizálták a Nemzeti Tankönyvkiadót, fizetőssé tették a pedagógusképzést, bizony, ezt mondták önöknek, hogy ne a jövőn spóroljatok!

Mikor volt biztosabb alapokon a magyar köznevelés, közoktatás? Nagyon fontos változás történt 2010 után. 2010 előtt az önkormányzatok voltak a fenntartói az iskoláknak, 2010 óta pedig az állam a fenntartója a tankerületeken keresztül az iskoláknak. Nincs már KLIK, Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, hanem tankerületek vannak, és a tankerületek tartják fönn az iskolákat. A korábbiakban alulfinanszírozottak voltak az iskolák. Ezért lehetett 1200 milliárd forintnyi hiánya, hitele, kintlévősége, adóssága az önkormányzatoknak, mert kevesebb pénzt kaptak, mint amiből az iskolákat és mellette a kórházakat és a szociális intézményeket működtetni lehetett, alulfinanszírozottá tették ezeket. És ezért óriási különbségek voltak iskola és iskola között.

Ma már utaltam rá, hogy mennyivel kisebb most a társadalmi háttér szerepe az oktatási eredményekben, mint korábban; többek között azért is, mert nyilván ha több hátrányosabb helyzetű család lakott egy településen, az egész település is hátrányosabb helyzetű volt, és az iskola is hátrányosabb helyzetű lett, és újragenerálta ezt. Most sokkal kisebb arányban generálja újra, mert az állam mindenhol ugyanúgy finanszírozza az intézményeket, ezért egységesebb és biztosabb lábakon áll, és könnyebb lesz megtalálni a jövő tudósait, a jövő Nobel-díjasait és mindenki mást, mert ha egy kistelepülésre születik egy gyermek…  bár most is ismerünk neves tudósokat, akik kistelepülési iskolában kezdték a tanulmányaikat, de ők is most már egy biztosabb intézményben tudnak tevékenykedni. Úgyhogy ezért szerintem biztosabb lábakon állunk, mint 2010-ben, mert akkor 3200-féle finanszírozási modellje volt egy-egy iskolának.

Tisztelt Képviselő Úr! Ma is mindenki számára  ezt láthatták a múlt héten is  a békés demonstrációnak a lehetősége, a törvényes sztrájknak a lehetősége adott. Ezért senkit soha semmilyen hátrány nem ért. Ön sem tud olyan esetet mondani, amikor valaki sztrájkolt volna a törvények betartásával vagy demonstrált volna békésen, és emiatt bármilyen hátrány érte volt 2010 óta. Nem csak a múlt héten, 2010 óta. Én ellentétes példát tudok mondani ’10 előttről, akár a saját példámat is. Sokan voltunk ott szerintem 2006-ban, akik megtapasztaltuk, hogy önök hogyan képzelik az akkori hatalmuk fenntartását erőszakkal. Erre, hála istennek, 2010 óta nem lehet példát mondani. Sajnos a korábbi időkből lehetett.

Ami a béreket illeti, teljes mértékben egyetértek azzal, hogy tovább kell emelni. Ön is tudja, hogy januártól emelkedni fog, és azon kellene dolgoznunk mindahányunknak, hogy a következő hónapokban minél több emelésnek a fedezete teremtődjön meg, minél hamarabb véget érjenek a szankciók, minél hamarabb hozzájussunk a saját forrásainkhoz a saját céljainkra.

Az elmúlt években azért sok minden történt. Ha egy pályakezdő, egyetemi végzettségű pedagógus fizetését nézi, az 141 százalékkal magasabb. Ha egy húsz éve dolgozó, egyetemi végzettségű tanárt néz, aki a pedagógus II. fokozatba továbblépett, neki 132 százalékkal magasabb a jövedelme. Ha egy pályakezdő, főiskolai végzettségű tanárt néz, neki 156 százalékkal, és ha egy húsz éve dolgozó, pedagógus II. fokozatba előlépett, főiskolai végzettségű pedagógust néz, neki 142 százalékkal lett magasabb a jövedelme. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ezt kell továbbemelnünk, de az előző években azért, hála istennek, ezért sok mindent már megtettünk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai