Készült: 2024.05.13.17:33:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

44. ülésnap (2022.12.06.),  15-18. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:50


Felszólalások:   11-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A Párbeszéd képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Jámbor András képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

JÁMBOR ANDRÁS IMRE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Képviselőtársaim! Önök azt ígérték a kampányban, hogy nem lesznek megszorítások, marad a rezsicsökkentés, sőt Orbán Viktor nyár közepén még arról is beszélt, hogy aki nem tudja kifizetni a rezsijét, az keressen jobban vagy spóroljon. A helyzet az, hogy nem itt tartunk. A miniszterelnök úr arról is beszélt, hogy elment most már a falig, és nincsen lehetőség arra, hogy a gazdaságba további bevételeket vonjon be. Mi ezzel nem értünk egyet, mi azt gondoljuk, hogy fizessenek a gazdagok. (Rétvári Bence: Soros!)

Azt látjuk, hogy ma Magyarországon több százezer ember van olyan helyzetben a rezsinövelés miatt, hogy elveszítheti a lakhatását, ha nem kap segítséget, 160 ezer olyan háztartás van, amely bedőlhet ebben a válságban. Benzinhiány van, cukorhiány van konkrétan a boltokban, növekednek az élelmiszerárak. Ez nem az a helyzet, amit önök a választási kampányban ígértek.

Én egy olyan családból származom, amely a rendszerváltás utáni időszakot és a 2008-as válságot is nagyon megszenvedte. Én azt látom, hogy megint az történik, mint a válságoknál általában szokott történni, hogy a gazdagok még gazdagabbak lesznek, a többiek pedig elszegényednek. Szerintem nem ez a megfelelő irány, és nem ezt az irányt kellene önöknek sem követnie.

Önök az elmúlt 12 évben arra alapozták a gazdaságpolitikájukat, hogy alacsonyan tartsák a fizetéseket, ezzel hozzák be a multikat; önök arra alapozták a gazdaságpolitikájukat, hogy iszonyatos támogatásokat adjanak ezeknek a nagy multi cégeknek. Ha megnézzük, hogy kiknek csökkent a legjobban az adója, akkor azt látjuk, hogy a nagy multikra jutó társasági adó csökkent a legjobban, 19-ről 9 százalékra az önök kormányzása alatt. És ha megnézzük az idei és a jövő évi költségvetést, azt látjuk benne, hogy az ideiben 5,4 százalékon fogják beszedni ezt a társasági adót, a következő évben pedig 5,7 százalékon. És hát, nyilván nem a kis- és középvállalkozások azok, amelyek adócsalást követnek el, adóoptimalizálást követnek el, amelyek meg tudják fizetni azokat a jogászokat, akik egy ilyen műveletben segédkezni tudnak. Nyilván ezek a legnagyobb cégek.

Önök egy olyan gazdaságpolitikát folytatnak, egy olyan helyzetbe kormányozták az országot válságról válságra  ahogy Matolcsy György is elmondta tegnap, aki az önök jegybankelnöke, az önök gazdasági minisztere volt, és egyébként a saját politikáját is kritizálta a tegnapi napon, ő legalább belátta a tévedését , ami fenntarthatatlan. Fenntarthatatlan abból a szempontból, hogy nem lehet ekkora vagyoni különbségeket teremteni, és nem lehet arra alapozni az ország gazdaságpolitikáját, hogy alacsonyan tartott fizetésekkel, iszonyatos támogatásokkal próbálják itt tartani a tőkét. Azért nem lehet erre alapozni, mert egyszerűen válságról válságra jobban kell a munkajogot csökkenteni, jobban kell a fizetési versenybe beszállni (Rétvári Bence: Csökkentjük a munkajogot…), és még több támogatást kell adni a multiknak.

Egy idő után ebben a helyzetben ki fog ürülni az államkassza, nem fogjuk bírni ezt a versenyt, ha másfajta módon nem próbálunk meg versenyképességet növelni. Erre lenne jó a termelékenység növelése egyébként, amelyhez az oktatás erősítésére lenne szükség, az egészségügy erősítésére lenne szükség, összességében a humán területek erősítésére lenne szükség, de a zárszámadási törvényben például azt látjuk, hogy 0,3 százalékkal nőtt az egészségügyre fordított kiadások összege, ami, hogy is mondjam, bőven infláció alatti. Az oktatás kérdéséről pedig: nem hiszem, hogy a magyar oktatást az fogja erősíteni, hogy önök politikai okokból tanárokat rúgnak ki.

Amikor azt mondjuk, hogy fizessenek a gazdagok, akkor két dologra gondolunk. Egyrészt arra, hogy a harmadik negyedévben a négy legnagyobb magyar cég 555 milliárd forint profitra tett szert, ami egyébként alapvetően az egyik legnagyobb profitnyereség ennél a négy cégnél. A másik dolog pedig, amire gondolunk, az, hogy ma Magyarországon ötezer olyan ember van, akinek milliárdos vagyona van; ez a szám 7500 lesz. Egyébként 18 ezer olyan ember van, akinek 300 millió forint fölötti vagyona van. Egy válságban tőlük kell kérni, és nekik kell megfizetniük a válság költségeit, nem azoknak, akik nem tudják kifizetni ennek a válságnak a költségeit.

Én ezért azt kérem önöktől, a Szikra Mozgalommal azt kérjük önöktől, hogy fontolják meg azokat a javaslatokat, amelyeket a kiáltványunkban közzétettünk, ne azokra terheljék a válság költségeit, akik bajba jutottak, ne azokra terheljék a válság költségeit, akik nem tudják kifizetni, hanem fizessenek a gazdagok. (Soltész Miklós, ujjaival mutatva: 3 milliárdot!  Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A képviselő úr napirend előtt elhangzott felszólalására a kormány nevében a választ Rétvári Bence államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

(8.40)

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Ön azért ül itt a parlamentben, mert a világ egyik leggazdagabb embere kifizette az önök kampányát. (Derültség az ellenzéki sorokban.) Ha valaki dollármilliárdos pénzéből ül itt a parlamentben, ön feláll és neomarxista szavakat mond úgy, hogy a legszívtelenebb kapitalista elvek szerint milliárdokat, dollármilliárdokat felhalmozó Soros Györgyhöz kapcsolódó hálózat volt az, aki 3 milliárd forintnak megfelelő összeget, az állami támogatás háromszorosát adta önöknek a kampányra. És önök ezzel lebuktak, nap mint nap mást hazudnak erről, hogy éppen hogyan történt, hogyan nem történt, de most már kiderült, hogy ön, aki itt elmondja, hogy a gazdagokat meg kell adóztatni és a szegény embereket kell segíteni, az igazából a világ egyik leggazdagabb emberének a kampányadományából ül itt a parlamentben. (Soltész Miklós tapsol.) Hát, ha valami, akkor ez teljes mértékben képmutatás, tisztelt képviselő úr.

De Magyarországon már az önök irányzata és a mi polgári irányzatunk is volt kormányon, és mind a kettőnek ott vannak a számai, hogy mikor mi történt a szegénységgel, mikor mi történt az egyes társadalmi decilisekkel, hogy így mondjuk, tehát a társadalom jövedelmi tizedeivel. Mi történt az önök időszakában, 2010 előtt? (Szászfalvi László: Jönnek a számok, figyeljetek!) A háztartások alsó 40 százalékának csökkent a jövedelme, alsó 40 százalékának! (Jámbor András Imréhez:) Önnek beszélek, tisztelt képviselő úr, tehát a társadalom alsó 40 százalékának csökkent a jövedelme, amikor a magyar baloldal kormányzott. (Közbeszólások az ellenzéki és a kormánypárti sorokból.  Az elnök csenget.) Ilyen szavakat mondott, és közben az alsó 40 százaléknak csökkent a jövedelme, a középrétegé minimálisan nőtt, és a leggazdagabb 10 százaléké pedig 10 százalékkal emelkedett. (Szászfalvi László: Hoppá!) Amikor ön azt mondja, hogy fizessenek a gazdagok, igazából az önök kormánypolitikája az alsó 40 százaléktól vett el, és a fölső 10 százaléknak adott az Eurostat szerint. Nézze meg, ellenőrizze le!

És mi történt 2010 után? A legszegényebb háztartások jövedelme nőtt a legnagyobb mértékben, tisztelt képviselő úr. És ezt nem én mondom, meg nem itt Magyarországon mondjuk, ezt az Eurostat mondja, pont ellentétesen azzal, amit ön állít. Ön föláll és elmond mindenféle szavakat, egyetlenegy számot nem mond, egyetlenegy tényt nem mond, csak és kizárólag a saját kis buborékában él, tisztelt képviselő úr, és nem hajlandó ezeket a számokat figyelembe venni. Ha megnézi, hogy mely országokban csökkent a legnagyobb mértékben Európában a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya, Magyarországon csökkent a negyedik legnagyobb mértékben a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya a legutóbbi, 2020-as kimutatás szerint.

És nem mindegy, valóban, képviselő úr, hogy milyen helyzetben éri Magyarországot az a világválság, amelyben mindnyájan élünk. Egy olyan helyzetben, mint volt ez 2006 és 2008 között, egy legyengített Magyarországon 2008-ban vagy pedig egy megerősített Magyarországon, mint most? Mert ha ön is megnézi, hogy a súlyos anyagi nélkülözésben élők aránya, amiről önök azt mondták itt az előbb is, hogy volt egy konjunktúra Európában, annak Magyarország részben haszonélvezője volt, de ha megnézi a szegénységi számokat: míg Európában ebben az időszakban, ebben az évtizedben, amíg nem voltak háborúk, nem voltak járványok, addig 34 százalékkal csökkent a nélkülözés, tehát a szegénység, addig Magyarországon kétszer ekkora mértékben, 65 százalékban. Lehet, hogy Európában volt egy javuló tendencia, hála istennek, de mi ezt a pozitivitást kétszeresére tudtuk növelni, hála istennek, mert több embernek van munkája, egymillióval több embernek van munkája. Önök csak azt mutatták meg, hogyan tudják a munkanélküliséget növelni, azt nem, hogy hogyan tudják a foglalkoztatottságot.

Önök sosem mertek radikálisan minimálbért emelni. Mondjon egy baloldali kormányt, amely radikálisan minimálbért emelt! Mondjon egy baloldali kormányt, amely radikálisan minimálbért emelt! (Szászfalvi László: Egyet se tudtál mondani!) És mondjon egy Orbán-kormányt, amely nem emelt radikálisan! 17 ezer forintról 50 ezer forintra emelte az első Orbán-kormány, és aztán a második Orbán-kormány 73 500 forintról 200 ezer forintra emelte a minimálbért. Mondjon baloldali kormányt, aki ilyet mert lépni! Mondjon baloldali kormányt, aki a legkevesebbet keresőknek nagyarányú béremelést tudott adni minimálbér-emeléssel! Egyetlenegy baloldali kormányt mondjon! (Jámbor András Imre: 2002-ben...  Közbeszólások a kormánypárti sorokból.  Az elnök csenget.) Mondjon olyat, amelyik a minimálbért radikálisan megemelte! Ön szerint Medgyessy Péter a legnagyobb minimálbér-emelő, amikor abban a korszakban Medgyessy, Gyurcsány, Bajnai együtt 23 500 forint…  három miniszterelnök, mind a három milliárdos!

Mondjon már ebben az évszázadban egy nem milliárdos baloldali miniszterelnököt! (Jámbor András Imre: Lantos Csaba!) Tud mondani egy nem milliárdos baloldali miniszterelnököt? (Zaj, közbeszólások.  Az elnök csenget.) Szép szavakat mond ön, tisztelt képviselő úr, csak ezeknek nulla hitele van, mert lehet, hogy ezek egy könyv oldalain szépen festenek, csak amikor önök kormányoznak, annak mindig a nehéz helyzetben levő emberek isszák meg a levét, mi pedig annak ellenére, hogy háborús, nehéz helyzet van a világban, és önök folyamatosan a háborút támogató szankciókat támogató politikát folytatnak, mi ebben a helyzetben is (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) pont a legkiszolgáltatottabbaknak segítünk a leginkább azzal, hogy rezsitámogatásként 181 ezer forintot nyújtunk minden hónapban minden magyar átlagfogyasztású családnak. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   11-14   15-18   19-22      Ülésnap adatai