Készült: 2024.05.09.13:22:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (2024.03.25.),  209-210. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:24


Felszólalások:   207-208   209-210   211-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Földi Judit képviselő asszony. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel képviselő úr, jegyző úr: „Meddig még?” címmel. Öné a szó, képviselő úr, jegyző úr.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): (Hangosítás nélkül:) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Megállás nélküli országjáráson vagyunk, jellemzően a vendégmunkás-problémakör… (Jelzésre:) Köszönöm, kaptam közben egy jelzést. (Feltűzi a mikrofonját.) Elnézést kérek!

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Megállás nélküli országjáráson vagyunk annak érdekében, hogy az áramvonalasított vendégmunkásimport által sújtott területeken a magyar munkavállalók érdekeit védjük, mellettük álljunk ki, és ennek szellemében jutottam el Miskolcra is, ahol a Joyson Safety Systems Hungary Kft. jelentette be korábban, hogy újabb 250 ázsiai vendégmunkás érkezését szorgalmazza, ezt segíti elő. Ennek szellemében pedig nem voltak restek a Jobbik-Konzervatívok helyi tagjai, képviselői, a Jobbik miskolci alapszervezete ugyanis nyílt levél formájában kívánt tisztázó kérdéseket feltenni azon multicég irányába, amelyet és amelynek társait a magyar állam támogatja abbéli tevékenységében, hogy szervezett vendégmunkásimportot hajtson végre, foganatosítson.

Ezen nyílt levélben teljesen egyértelmű, körülhatárolt kérdéseket tettek fel, többek között azt, hogy hol fogják elszállásolni az érintett munkásokat, tájékoztattáke a környéken élőket minderről, valamint azt, hogy miért nem érezték szükségét a cégnél, hogy tájékoztassák akár a munkavállalás, akár az elszállásolás helyén illetékes önkormányzatot arról, hogy 250 főt be kívánnak telepíteni.

(15.40)

Nyilvánvaló módon teljesen akut kérdés az is, hogy járe állami támogatással ez a betelepítés. Tehát nem önmagában a cég tevékenysége  ez jellemzően és tipikusan igen , de maga ez a felpörgetett vendégmunkásimport kapcsolódike valamiféle munkahelymegtartási, -bővítési, -megőrzési támogatáshoz, és ha igen, milyen összegről van szó?

Szarka Dénes helyi képviselőnk elmondta azt is, hogy kérdésként tették fel azt, hogy számíthatnake a vállalat magyar munkavállalói a makói Continental üzeméhez hasonlóan elbocsátásokra a vendégmunkások széles körű alkalmazása miatt.

Az sem mindegy egyébként, hogy mennyi időre kötnek szerződést az érintett vendégmunkásokkal, hiszen ma elhangzott egy nagyon-nagyon őszinte és korrekt miniszterhelyettesi válasz, ahol tisztába tették azt, hogy a kormány a különböző kvóták tekintetében mire is gondol. Kormánypárti képviselőtársak előszeretettel dobálóznak egy 65 ezres kvótával, miszerint ennyi vendégmunkás lehetne egyesek szerint Magyarországon. Ez tételesen nem igaz: a kormány 65 ezres kvótája arra vonatkozik, hogy ebben az esztendőben hány új munkavállalási engedélyt lehet az érintetteknek kiadni, de természetesen hazánk területén vannak olyan vendégmunkások, akiknek nem jár le idén az engedélyük, tehát nem kell nekik újat kiadni, tehát a 65 ezres szám egy pluszszámként érvényesülhet. Hazánkban jelen pillanatban vélhetően 100 ezer fölötti azon érintett vendégmunkások száma, akik folyamatosan itt vannak, dolgoznak, adott esetben a magyarok elől veszik el a lehetőséget, de az egészen biztos, hogy letörik a béreket; és ha hosszú távon itt maradnak, akkor bizony megváltoztatják hazánk megszokott kulturális berendezkedését is.

Ezen veszélyekkel szemben a Jobbik-Konzervatívok közössége többféle megoldást letett az asztalra. Ezek közül az első volt a magyarkvóta, amelynek értelmében állami támogatást csak olyan cég kaphat, kaphatna, amely vállalja, hogy legalább 90 százalékban magyarokat foglalkoztat.

Ugyanide sorolható a védett státuszintézmény, természetesen a magyarok számára  ezt fontos tisztázni a mai világban , melynek értelmében amíg a multicégnél van akár csak egy, hasonló végzettséggel bíró vagy munkakörben dolgozó vendégmunkás is, addig nem lehet kirúgni a magyart.

Harmadsorban pedig egy komoly polémiánk van most már régebb óta az állami támogatás visszafizetését illetően azon cégek esetében, amelyek nem tudják vagy nem akarják betartani a magyarkvótára vonatkozó feltételeket. Itt a visszafizetést természetesen nem simán értjük, tehát nem az állami támogatás nominális összegére gondolunk, hiszen ha egy honfitársunk, egy magyar méltatlanul kerül olyan helyzetbe, hogy a CSOK vagy a babaváró feltételeinek akár külső okokból eredő nem teljesítése esetén büntetőkamattal számol, akkor legyen a kormány legalább ugyanilyen szigorú a multicégekkel szemben is.

Tisztázzuk: a magyar emberek tekintetében nem támogatjuk ezeket a büntetőtételeket, de ha már benne vannak a jogrendszerben, akkor ugyanezt a szigorúságot várjuk el a multicégekkel szemben.

Összességében várjuk a kormány álláspontját arról, hogy hajlandóe büntetőkamattal visszafizettetni az állami támogatást azokkal a cégekkel, amelyek nemcsak a magyar munkavállalók bizalmával éltek vissza, de az egész nemzetgazdaságéval és Magyarországéval. Mi nem tágítunk ettől a problémakörtől addig, amíg meg nem oldódnak ezek a kérdések. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Momentum padsoraiból.)




Felszólalások:   207-208   209-210   211-212      Ülésnap adatai