Készült: 2024.05.20.23:54:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2022.10.04.), 112. felszólalás
Felszólaló Gréczy Zsolt (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:23


Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GRÉCZY ZSOLT, a DK képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A probléma az, hogy az Orbán-kormány ismét kínos helyzetbe hozta magát. Nem arról van szó, ahogy itt Dunai Mónika képviselőtársam elmondta, hogy az Európai Unió egy rossz vagyonnyilatkozati rendszert alkalmazott, amelyik a magyarhoz képest slendrián, és tulajdonképpen akár futni is hagyhatná azokat az európai parlamenti képviselőket, akik valamilyen rossz fát tettek volna a tűzre, vagy urambocsá!, loptak volna. Épp ellenkezőleg, ott az egész rendszer, a nyugat-európai jogrendszer minden adott országban az Európai Unióban arra épül, hogy a korrupt politikust börtönbe csukják, az egész rendszer úgy van fölépítve.

Magyarországon az a baj a jogrenddel, hogy nincs jogállam Magyarországon. Az Európai Bizottság azért kéri ezeket a korrekciókat Magyarországtól, mert azt látja, hogy Magyarországon ellopják az uniós pénzeket. Azt is látják, hogy minden egyes helyzetben, amiben az Európai Bizottság vagy az Európai Parlament felhívja a figyelmet a magyar döntéshozók számára, önök valahogy mindig megpróbálják úgy tekerni a történetet, hogy az Európai Bizottság hülyék gyülekezetéből áll, az Európai Parlament, azok konkrétan senkik, a lényeg az, hogy valahogyan mindig a Fideszt kell hogy kövesse az egész világ. Ehhez képest nem így alakul a világ. A világ úgy alakul, hogy a Fideszt kizárják, kirúgják az Európai Néppártból. A világ úgy áll, hogy kétharmad után háromnegyeddel ítéli el az Európai Parlament a magyar jogviszonyokat és az Orbán-kormányt.

Ugyanez a világlátás megjelenik abban a helyzetben is, amikor önök általában például a szankciókról beszélnek. Önök most úgy beszélnek a szankciókról, mintha Oroszországnak meg sem kottyannának ezek a szankciók, miközben elég megnézni a hírportálokat, ott van benne, hogy Oroszország különböző állami szervezetei hogyan kérik a szankciók feloldását, mert tönkrementek. Oroszország recesszióban van, önök pedig itt azt a látszatot keltik, mintha Oroszország egy virágzó gazdaság lenne, és a szankciók tulajdonképpen Nyugat-Európának ártanának.

Ez a fajta világkép, amit önök képviselnek, ebből van elege az Európai Uniónak, az Európai Parlamentnek és az Európai Bizottságnak. Önök már észre sem veszik, hogy milyen mondatokat mondanak. Azt mondják, hogy Oroszországnak nem fájnak a szankciók, önök ott állnak a béke pártján, amerikai spekulánsok szállták meg az ellenzéket, és a Nyugat lábon lőtte magát. Mintha 1951-ben lennénk a magyar Országgyűlésben, már a Fidesz padsoraiból azt vártam, hogy Gerő Ernő mikor szólal, nyom egy gombot, hogy ő is elmondhassa ez ügyben a véleményét. Ebből a világnézetből, ebből a világlátásból van elege az Európai Bizottságnak, az Európai Parlamentnek és általában Európa döntéshozó szervezeteinek.

Önök itt előszeretettel bírálják az Európai Parlamentet, és azt a látszatot keltik, hogy a baloldal bántja az Orbán-kormányt. Nem, az Európai Néppárt, az önök volt korábbi szövetségese a legnagyobb frakció az Európai Parlamentben, amelynek tudomásom szerint még a KDNP is a mai napig tagja, tehát a KDNP egy olyan szervezet tagja, amelyik most már hetente ítéli el az Orbán-kormányt. Hát, akkor miért nem lépnek ki onnan?

(15.50)

A vagyonnyilatkozati eljárással kapcsolatban nagyjából ugyanez a helyzet. Arról van szó, hogy amit önök elfogadtak nyáron az Európai Bizottság javaslata alapján, arra valóban hasonlít. De a mostani helyzet, amit önök most helyreállítanak, a Demokratikus Koalíció szerint még mindig nem elegendő. Az már hasonlít arra, amit vagyonnyilatkozati eljárásnak lehet vagy érdemes nevezni, de a Demokratikus Koalíció szerint ez még mindig nem elegendő. Például a hozzátartozók vagyonnyilatkozata a mai napig nem hozzáférhető, nem visszakereshető, és nincs olyan regiszter vagy olyan internetes portál, ahol például az országgyűlési képviselők és az összes közjogi méltóság esetében, akik vagyonnyilatkozati eljárásra kényszerülnek, összehasonlítható lenne, hogy mekkora volt a vagyongyarapodás egyik évről a másikra. Egy európai parlamenti képviselőnél Európa bármely más országában gyakorlatilag jogi értelemben fővesztéssel jár együtt, ha valakinek a vagyonnyilatkozatában egyik évről a másikra hirtelen hatalmas összegek bukkannának fel, de legalábbis mindenképpen vállalja annak a kockázatát, hogy az igazságszolgáltatás lesújt rá.

Éppen az a baja az Európai Bizottságnak, hogy Magyarországon a jogszolgáltatás nincs biztonságban, a vádemelés mint ügyészségi monopólium szintén azt jelenti, hogy ez ügyben nincs jogbiztonság, hogy a kormánypárti politikusok szabadon hozzáférnek az uniós pénzekhez, és azt szépen haza is viszik. Összességében ez a baja az Európai Bizottságnak. Lehet, hogy önök arra a lépésre készülnek, hogy majd jól benyújtják az Európai Parlamentnek, hogy fogadják el a Fidesz vagyonnyilatkozati eljárását, illetve azt a törvényt, amit itt elfogadnak, de ennek megint az lesz a vége, hogy ki fogják nevetni önöket. Egyébként ezek a fajta akciók még véletlenül sem segítik azt, hogy az Európai Bizottság esetleg folyósítsa a Magyarországnak szükséges pénzeket. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)




Felszólalások:  Előző  112  Következő    Ülésnap adatai