Készült: 2024.05.12.21:20:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (2023.11.27.),  92-97. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:21


Felszólalások:   86-91   92-97   98      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint hallhattuk, képviselő úr elfogadta a miniszterhelyettesi választ.

Tisztelt Országgyűlés! Képviselőtársaim! Juhász Hajnalka képviselő asszony, a KDNP képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Milyen további eszközökkel segítené a Kormány a gyermeknevelést?” címmel. Juhász Hajnalka képviselő asszonyt illeti a szó, parancsoljon!

(16.00)

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Kereszténydemokrata képviselőként rendkívül fontosnak tartom, hogy a jelenlegi, háborúkkal, szankciókkal és különféle válságokkal terhes időkben Magyarország továbbra is élhető és biztonságos környezetet biztosítson valamennyi magyar család számára, folytatva azt az utat, amelyet még 2010-ben a családpolitikát teljesen új alapokra helyezve tűzött ki célul a polgári kormány.

Már ekkor a legfontosabb szempontok egyike volt az, hogy a gyermeket tervező párok ne érezzék tehernek a gyermekvállalást, és annak érdekében, hogy valamennyi vágyott gyermek megszülethessen, sem a házasságkötést, sem a gyermekvállalást ne korlátozzák anyagi nehézségek. (Közbeszólás a kormánypártok soraiból: Úgy van!) Ezen elvek mentén haladva az elmúlt 13 év intézkedéseinek köszönhetően ma már harmincnál is több olyan támogatási forma áll rendelkezésre a családok számára, amelyek az élet minden szakaszában, minden felmerülő nehézség esetén képesek számukra segítséget nyújtani a gyermek születését megelőző időszaktól egészen az új otthonba költözésig.

Ezzel szembeállítva az európai országok azon politikáját és intézkedéseit, amelyek alapvetően a migrációban látják a választ a mindenütt jellemző népességfogyás megállítására, és az adott nemzethez tartozó családok gyarapítása helyett a döntő többségében ismeretlen identitású, illegális migránsok tömeges beáramlását támogatják, bátran kijelenthetjük, hogy jelenleg Magyarország Európa, de talán az egész nyugati civilizáció legcsaládbarátabb országa (Arató Gergely közbeszól.), és hazánk a legcsaládbarátabb kormány.

Ezért fontos minden olyan intézkedés vagy kezdeményezés, amely a jelenlegi családtámogatási rendszert bármely formában még tovább bővíti vagy bővítené. Ilyen ez a javaslat is, amely értelmében a jövőben a gyermek után járó pótszabadsággal teljes mértékben az érintett munkavállaló rendelkezhet. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a munkavállaló lenne jogosult a gyermekek után járó pótszabadság igénybevételének időpontját meghatározni, hasonlóan a szülői szabadsághoz, amelyre már jelenleg is ez a speciális szabály az irányadó, szemben a szabadság kiadására vonatkozó általános szabályokkal. (Folyamatos zaj.)

A gyermekes munkavállalók esetében a munka és a családi élet közötti összhang elősegítése érdekében a gyermekek után járó pótszabadság célja, hogy a munkavállaló nevelés és gondozás céljából több időt tölthessen gyermekeivel. Ezért teljes mértékben támogathatónak tartjuk, hogy a munkavállaló e pótszabadságot is abban az időpontban vehesse igénybe, amikor arra a családjának szüksége van.

Tisztelt Államtitkár Úr! A polgári kormány már számtalan intézkedésével bizonyította, hogy mit jelent számunkra, a magyarok számára a család, legutóbb a CSOK Plusz konstrukció bevezetésével célozta meg a gyermekvállalás és -nevelés további ösztönzését.

Ezért kérdezem, milyen további eszközökkel segítené a kormány a gyermeknevelést. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Az elhangzott interpellációra Fónagy János miniszterhelyettes, államtitkár úr adja meg a választ, parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A rendszerváltást követően regnáló baloldali kormányok intézkedései, különösen a ’94-es Bokros-csomag, majd a 2008 utáni Gyurcsány-Bajnai-féle megszorítások következményeként a termékenységi ráta 2011-re mélypontra süllyedt. (Arató Gergely: Ki volt akkor a miniszterelnök?)

A zuhanást a nemzeti kormány intézkedései, a családok otthonteremtési kedvezményei, a babaváró hitel, a családi kedvezmények, egyéb adókedvezmények állították meg, majd indították reményeink szerint emelkedésnek. Csak közbevetőleg jegyzem meg, hogy ha ez a mélypontra süllyedt gyermekvállalási kedv a 2011-es szinten maradt volna, akkor az elmúlt több mint egy évtizedben mintegy 160 ezerrel kevesebb gyermek született volna.

A kormány családpolitikai intézkedései egyértelműek és világosak: olyan lehetőséget biztosítani a családoknak (Dr. Vadai Ágnes: A Tiborcz családnak!), amely segítené a gyermekvállalást és a gyermeknevelést. (Dr. Vadai Ágnes: Mennyit költötök rájuk?) Az utóbbi években a GDP 5-6 százalékát fordítjuk családtámogatási intézkedésekre (Az elnök csenget.), amely az Európai Unióban egyedülálló. Magyarország Alaptörvénye külön cikk alatt rendelkezik a szülők munkahelyi védelmének követelményéről, mellyel összhangban a munka törvénykönyve számos rendelkezést tartalmaz a családi élet és a munka összeegyeztetésének elősegítése érdekében. Egyébként a kormány kiemelt célkitűzése, hogy a nők foglalkoztatását, munkaerőpiaci elhelyezkedését a lehető legnagyobb mértékben elősegítsük. A jelenlegi magyar rendszer  európai összehasonlításban is  a munka és a magánélet összehangolása szempontjából igen kedvező szabályozást ad.

Fontos, hogy a munkavállaló szülők rugalmas foglalkoztatására több irányú munkajogi megoldás létezzen. A munkavállaló mentesülhet a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettség alól a különösen méltánylást érdemlő személyi, családi vagy akár más egyéb elháríthatatlan ok miatt indokolt távollét tartamára.

A munkáltató szabadságot is adhat ki, melyből évente hét munkanapot a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. Ezen túlmenően a munka törvénykönyve a gyermekes munkavállalók részére gyermekek után járó pótszabadságot biztosít; a gyermekek nevelésén, gondozásán nyugszik. A munkavállalónak a 16 évesnél fiatalabb egy gyermeke után kettő, két gyermeke után négy, kettőnél több gyermeke után összesen hét munkanap pótszabadság jár.

A „Nők 40” vagy a négy- vagy többgyermekes és a harminc év alatti édesanyák szja-mentessége után a kormány a 2022. decemberi döntésével az édesapák számára is lehetővé tette, hogy több napot tölthessenek gyermekükkel gyermekük születésekor, bevezetve a szülői szabadság jogintézményét.

Jelenleg a parlament előtt van az a javaslat, melynek célja, hogy a jövőben a gyermek után járó pótszabadsággal teljes mértékben az érintett munkavállaló rendelkezhessen, így az érintett munkavállaló lenne jogosult a gyermek után járó pótszabadság időpontját meghatározni.

Családpolitikánk célja, hogy minden vágyott gyermek megszülethessen. Ennek érdekében minden gazdasági akadályt igyekszünk lebontani, kiszámítható környezetet teremteni. Célunk, hogy Magyarországon anyagi ok vagy a döntés karrier vagy család között ne lehessen akadálya a családalapításnak vagy újabb gyermek vállalásának. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Most megkérdezem Juhász Hajnalka képviselő asszonyt, hogy elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Parancsoljon!

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Az államtitkár úr megtisztelő válaszát elfogadom. (Moraj az ellenzéki padsorokból: Óóó!) Ez a kezdeményezés nemcsak azt a részét közelíti meg, hogy családbarát, hanem a család összetartozását is erősíti, hiszen a pótszabadság igénybevételéről, ahogy az államtitkár úr is mondta, a munkavállaló dönthet. Ez egy óriási dolog, mert a család szükségleteivel össze tudja egyeztetni a család és a munka közötti nehéz kihívást. (Sebők Éva közbeszól.)

Én azt gondolom, hogy maga ez a javaslat, ahogyan az államtitkár úr is ismertette, 2, 4, illetve 7 munkanap pótszabadságot biztosít a munkavállalónak, akinek egyetlenegy kötelezettsége van, hogy a szabadság megkezdése előtt 15 nappal a munkáltatóval ezt közölje. Azt gondolom, hogy erre büszkék lehetünk, és arra kérem, hogy ezt támogassa mindenki. Elfogadom a megtisztelő választ. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   86-91   92-97   98      Ülésnap adatai