Készült: 2024.05.30.11:17:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

30. ülésnap (2022.10.10.), 36. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A világ országai rég nem látott gazdasági jelenséggel szembesültek az elmúlt hónapok során: nagymértékű infláció és olyan árdrágulás következett be, amely súlyosan érinti az országok gazdaságait és az emberek megélhetési lehetőségeit.

Az Európai Unió tagországainak egy részében már a 20 százalékot is meghaladta az infláció mértéke. A gazdasági problémák oka közvetett módon a háború, közvetlenül pedig a háborús szankciók és a szankciók miatt sokszorosára emelkedő energiaárak. Ukrajna és Oroszország háborúja lokális háború lenne, a szankciók miatt azonban súlyos globális gazdasági hatásai vannak. A legtöbb országban az energiaárak növekedése közvetetten és közvetlen módon is erőteljesen befolyásolja az infláció alakulását.

Miután Brüsszelben elfogadták a gazdasági, kereskedelmi szankciókat, köztük az olajszállítási szankciókat is, azonnal asztalra került a földgáz vásárlási szankciójának bevezetése. 2022 júliusától kezdve a földgáz ára egy hónap alatt megkétszereződött, majd újabb egy hónap alatt a háromszorosára emelkedett. A brüsszeli szabályok összekötik a villamos energia árát az egész Európai Unióban a gáz árával, így szinte ugyanez a folyamat megy végbe a villamosenergia-piacon is. A villamos energia piaci ára Európában 2022 januárjában még 100 euró/megawattóra alatt volt, 2022 áprilisában is még 100 eurós szinten állt, mára azonban 400 és 600 eurós ár közé emelkedett. Az energiaárak a szankciók miatt növekedtek, ezek a növekedések súlyos hatással vannak az élelmiszerárak alakulására is: a gabonaárakat a termelési költségek növekedése az egekig hajtotta, a műtrágyaárak fél év alatt például a háromszorosukra nőttek.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nyugodtan kimondhatjuk tehát, a szankciókat a brüsszeli bürokraták erőltették Európára, ezek okozzák a súlyos gazdasági problémákat, az energiaválságot és az inflációt is. Amennyiben megszüntetnék a szankciókat, az árak rögtön megfeleződnének, az infláció is jelentősen csökkenne. A szankciók nélkül Európa gazdasága újra erőre kapna, és el tudná kerülni az egyre súlyosabban fenyegető recessziót is. Akkor mégis miért maradnak a szankciók, miért nem ismerik fel Brüsszelben, hogy ez a fegyver kárt okoz Európának, jóval nagyobb károkat, mint amit Oroszországnak?

(12.30)

Sőt, tisztelt képviselőtársaim, a háború óta, tehát fél év alatt Oroszország 158 milliárd euró bevételre tett szert energiaexportból. Ez fél év alatt több mint a teljes 2021-es exportárbevétele Oroszországnak. A szankciók következtében tehát Európa szegényebb, Oroszország pedig gazdagabb lett. Ez a fegyver tehát visszafelé sült el, a szankciókkal Európa lábon lőtte önmagát. Ezek a szankciók komoly gazdasági károkat okoztak, de politikai eredményt szinte semmit nem hoztak.

Brüsszelben mindezt a mai napig nem látják be. Hazudtak az európai embereknek, amikor azt mondták, hogy a szankciókat nem terjesztik ki az energiára, és a szankciók hatásaira, az ukrán háború gyors lezárása várható. Az energiáért az európai emberek szankciós felárat fizetnek, ami bizonytalanná teszi a jövőt. A kérdés, hogy tovább rohanunke ezen az úton, Brüsszelben ugyanis újabb és újabb szankciós csomagokat kívánnak bevezetni. Ezzel súlyos károkat okoznak Magyarországnak is. Elhúzódó háborúra kell számítanunk, arra kell készülni, hogy ez a háború a szomszédunkban folytatódni fog. Azaz minden eddiginél fontosabb kérdéssé vált Magyarország számára a biztonság és a gazdaság védelme.

Tisztelt Képviselőtársaim! A magyar kormány a Brüsszel elhibázott szankciós politikája nyomán kialakult nehéz helyzetben is megvédi a családokat és a magyar vállalkozásokat. Rezsivédelem nélkül a magyar családok átlagosan minden hónapban 181 ezer forinttal fizetnének többet. Magyarország Európában messze az első helyen van a családoknak nyújtott támogatások tekintetében, hiszen az átlagjövedelem 30 százalékát adja támogatásként, míg ugyanez a tehetős Németországban is csak 20 százalék, Ausztriában pedig a 6 százalékot sem éri el.

Segítjük továbbá az energiaintenzív kis- és középvállalkozásokat, a termelő vállalatokat támogatjuk energiaköltségük részbeni átvállalásával és energiahatékonysági beruházásaik támogatásával, ezen túl várható egy gyármentő program, illetve a szolgáltató szektor számára egy új munkahelyvédelmi akcióterv is.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A baloldal mindent támadott, ami Magyarország energiabiztonságát szolgálja. Arra kérjük tehát az ellenzéki képviselőket, hogy kivételesen ne Brüsszel oldalára álljanak, hanem a magyar emberek érdekeit nézzék. Magyarország álláspontja továbbra is az, hogy a legfontosabb számunkra a béke, meg kell tennünk mindent annak érdekében, hogy ez a háború véget érjen. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  36  Következő    Ülésnap adatai