Készült: 2024.05.08.19:46:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

82. ülésnap (2023.10.10.),  163-164. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:   161-162   163-164   165      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Dócs Dávid, a Mi Hazánk képviselőcsoportjából. Jegyző úr, parancsoljon, öné a szó.

DÓCS DÁVID (Mi Hazánk): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Ház! A Ház falai közé egy olyan témával készültem, ami, azt gondolom, most már nemcsak a déli határon probléma, hanem sajnos most már nálunk is: az északi határon, Nógrád vármegyében is megjelent a migráció kérdése, és igen nagy probléma ez most már sajnos kis megyénkben is.

Egypár adattal szeretném illusztrálni, hogy milyen problémával állunk szemben, hiszen míg 2021-ben 130 ezren kísérelték meg átlépni a magyar határt engedély nélkül, addig ez a tavalyi évben már több mint 270 ezerre ugrott; az idei számokról pedig még nem tudunk biztosat mondani, de látható a növekvő tendencia, és látható az a migrációs nyomás, amely most már az egész országot sújtja. Mivel a migránsok zöme nem rendelkezik papírokkal, nagyon nehéz őket beazonosítani. Éppen ezért 2015-től 2021-ig szinte mindenki szírnek vallotta magát; 2021-től pedig, a tálib hatalomátvétel után némi túlzással mindenki afgánnak vallja magát.

Történt a minap, hogy rálőttek egy szerb-magyar közös járőrcsoportra a határ vajdasági oldaláról, Mórahalom közelében. Senki sem sérült meg, hála istennek, közölte az Országos Rendőr-főkapitányság, de ettől függetlenül a baj csak hajszálnyira volt, és nem az elkövetőkön múlt, hogy nem történt tragédia. A rendőrség tájékoztatása szerint egy négytagú szerb-magyar közös járőrcsoport legalább négy egyes lövést, majd több rövid, Szerbia irányából a légtérbe, majd feléjük leadott sorozatlövést észlelt az ideiglenes biztonsági határzárnál csütörtökön 22 óra 30 perckor. Egy, a közvetlen közelükben becsapódó lövedék hangját is jelentették parancsnokaiknak, akik azonnali kivonulásukról határoztak. A lövéseket feltehetően több sorozatlövő fegyverből, nagy valószínűséggel illegális migráns hátterű embercsempészbandák tagjai adták le. A Csongrád-Csanád Vármegyei Rendőr-főkapitányság lőfegyverrel vagy lőszerrel visszaélés bűntett gyanúja miatt ismeretlen tettes ellen eljárást indított.

A Mi Hazánk Mozgalom karakteres véleménye az, hogy a rendőröknek nem a visszavonulásra, hanem a tűzparancsra kellett volna parancsot adni, hiszen egészen döbbenetes, amit itt belügyminiszter-helyettes úr, államtitkár úr is elmondott a napokban, miszerint a magyar rendőrök védelmében történt meg ez a parancsadás. De hát a magyar rendőrnek azért van fegyver az oldalán, hogy ilyenképpen is meg tudja magát védeni, és jól nézne ki, ha a világon mindenhol így működne gyakorlatilag a fegyveres testületek zöme, hiszen a katonaságnál sem azt szokták mondani általában, hogy vonuljanak vissza, és a rendőrségnek is az a feladata, hogy ha támadás éri, akkor ezt a támadást felmérje, majd kellően kezelje. Erre a Belügyminisztériumnak a briliáns ötlete, hogy a rendőröket visszahívja; a polgárőröket, akiknek már fegyvere sincs, pedig beveti a határon, holott a polgárőrök önálló szolgálatra sem vethetők be, de a határon most, úgy látszik, nagyon nagy szerepét vennék a polgárőrségnek. Ez is mutatja, hogy ez a határvadászprogram, amelyet indított a Belügyminisztérium, gyakorlatilag óriási kudarcot vallott.

A kormány honlapján megjelent annak a salátatörvénynek a tervezete, amely a közbiztonságot és a migráció elleni küzdelmet erősítené. 25 törvényt módosítanának, így például a polgárőrségről szólót is, és ahogy említettem, gyakorlatilag az államhatárok védelmében és az illegális migráció megakadályozásában történő közreműködés érdekében közterületi járőrszolgálatot, figyelő szolgálatot kellene ellátniuk a polgárőröknek.

Ahogy említettem, sajnos Nógrád vármegyét is elérte már a migrációs nyomás, gyakorlatilag minden napra jut valamilyen hír, hol Balassagyarmatról, hol Pásztóról, hol Mátraverebélyről, hol Zsunypusztáról olvashatunk, ahol embercsempészek az autóikkal rendre baleseteket okoznak, nem törődve egyébként sem a helyi lakossággal, sem pedig a nekik busás pénzeket fizető utasaikkal. És hát, természetesen, miután a balesetet elkövették, utána elmenekülnek, hátrahagyva az utasaikat, akiket a rendőrök fogdosnak össze, és nem meglepő módon, egészen abszurd, hogy utána visszataxiztatják őket a déli gúnyhatárra, és át fogják őket engedni Szerbia oldalára, hogy aztán egy-két nap elteltével úja próbálkozhassanak.

A mi karakteres véleményünk ezzel szemben az, hogy például az Egyesült Királyság kormánya Ruandával kötött egy megállapodást, amelynek mintájára oda kell őket visszaküldeni, ahonnan jöttek, hiszen a migráció kérdését nem Magyarországon, nem az északi megyékben, nem a déli határon, hanem ott kell megoldani, ahonnan elindult ez a migrációs nyomás. Köszönöm szépen a szót.




Felszólalások:   161-162   163-164   165      Ülésnap adatai