Készült: 2024.05.09.02:25:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  58-63. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:23


Felszólalások:   52-57   58-63   64-69      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Gelencsér Ferenc, a Momentum képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „Mikor fogják kárenyhítésben részesíteni a Budavári Önkormányzatot a Széchenyi Bankban elhelyezett betétei alapján?” címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter úr kérésére Fónagy János államtitkár úr, miniszterhelyettes úr fog válaszolni. Öné a szó, Gelencsér képviselő úr.

GELENCSÉR FERENC (Momentum): Tisztelt Házelnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Varga Mihály miniszter urat interpellálnám, ha itt lenne, de ha jól látom, akkor 3, 6, 9, 12 fideszes képviselő van jelen.

Az önök kollégája és harcostársa, dr. Nagy Gábor Tamás 21 évig volt Budapest I. kerületének polgármestere. Olyan fontos és a közösséget szolgáló ügyek köthetők a nevéhez, mint például a Red Bull Air Race közterület-foglalási díjának 90 százalékos elengedése, annak ellenére, hogy ezt a cég nem kérte; az 1 forintos budavári parkolási mutyi, amely keretében egyes üzleti köröknek lehetővé tette azt, hogy a budai Várban 1 forintért parkolhassanak percenként; a Budavári Önkormányzat éj leple alatt történő kirámolása; reprezentációs célú bor vásárlása az önkormányzat részére a saját exfeleségétől. De talán a legsúlyosabb eset a csőd közelében álló Széchenyi Bank Zrt.  a továbbiakban Széchenyi Bank  500 millió forint közpénzzel történő kisegítése volt. Ezt a roppant sikeres karriert követően önök azzal jutalmazták dr. Nagy Gábor Tamást, hogy első beosztotti konzuli tisztségre terjesztették fel Magyarország vilniusi nagykövetségén. Gratulálok!

A miniszter urat most a legutóbbi Széchenyi Bankban történő lekötésről kérdezném, ha itt lenne. A Budavári Önkormányzat 500 millió forintot kötött le egy olyan bankban, amely mögött nem volt fedezet, amelyben azonban az ön által vezetett Nemzetgazdasági Minisztérium 2013 júliusában 49 százalékos tulajdonrészt szerzett. Ennek az információnak az ismeretében nyilván teljesen véletlen, hogy az I. kerületnek erre a bankra esett a választása. Miniszter úr a Széchenyi Bank előre kódolt összeomlásakor 2014-ben az alábbi e-mailt kapta dr. Nagy Gábor Tamástól: ha feltörnénk a lekötésünket és visszautaltatnánk a lekötött pénzt, 500 millió forintot, azzal olyan lavinát indítanánk, amely esetleg pánikhelyzetet okozna, megrendülhet a bizalom egy állami tulajdonúként ismert bankkal szemben, és ennek a következményei nem vállalhatók fel.

(15.10)

Az 1802/2014. (XII. 19.) számú kormányhatározat szerint a kormány megvizsgálta a Széchenyi Bank tevékenységi engedélyének visszavonásával és végelszámolásának elrendelésével kialakult helyzetet, és megállapította, hogy ehhez a Széchenyi Bankot ténylegesen irányító többségi tulajdonos tevékenysége vezetett, amelyért a felelősséget neki kell viselnie. A kormányhatározat szerint a kormány továbbá felhívta a nemzetgazdasági minisztert, gondoskodjon arról, hogy a betétesek OBA által biztosított betétei alapján az OBA által kifizetett kártalanítás összegén felül fennálló követelései a bankban fennálló állami tulajdonrész mértékével arányosan, tehát 49 százalékban kerüljenek kifizetésre.

A helyi önkormányzatokra azonban nem vonatkozik az OBA nyújtotta biztosítás, rájuk nem terjed ki. Mindezek alapján Nagy Gábor Tamás beáldozott 500 millió forint közpénzt, az I. kerületiek pénzét azért, hogy a Fidesz-KDNP-kormányt ne hozza kellemetlen helyzetbe. Ez nyolc éve volt, nyolc éve várják a kerületi lakók a pénzüket  ahogy önök mondanák: így alakult történelmileg.

Kérdezném tehát a miniszter urat: mikor fogják kárenyhítésben részesíteni a budavári önkormányzatot a Széchenyi Bankban dr. Nagy Gábor Tamás által elhelyezett 500 millió forint összegű betétei alapján? Mekkora összegű kárenyhítésre számíthat az önkormányzat? A lekötött betét összegét korrigálni fogjáke az inflációval? Köszönöm. (Taps a Momentum soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Gelencsér képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Fónagy János miniszterhelyettes úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Nemzeti Bank 2014. december 5-én visszavonta a Széchenyi Kereskedelmi Bank Zrt. működési engedélyét, és egyúttal elrendelte az intézmény végelszámolását, mert az intézmény működése fenntarthatatlanná vált. A Széchenyi Bank 2014-ben szüntette meg a működését, ekkor a magyar állam 49 százalékos részesedéssel bírt a pénzintézetben.

Az Országos Betétbiztosítási Alap működését a hitelintézeti törvény szabályozza, melynek 2014-ben hatályos rendelkezése a kárenyhítésre jogosultak köréből kizárta az önkormányzatokat. A kormány a törvény rendelkezésén túlmenően a képviselő úrtól is beidézett 1802/2014. számú kormányhatározatával kinyilvánította, hogy a részben vagy egészben állami tulajdonban lévő hitelintézetekbe vetett fokozott bizalom fenntartása érdekében lépéseket kell tennie. Ennek keretében elrendelte, hogy a törvényben jogosultaknak nyilvánított betétesek az Országos Betétbiztosítási Alap által biztosított betéteik alapján az OBA által százezer eurós értékhatárig kifizetett kártalanítási összegen felül további kifizetésekben részesüljenek, a bankban fennálló állami tulajdonrész mértékével arányosan, azaz 49 százalékig.

A bank biztosított jogosult betéteseinek a kárát tehát a kormány tovább enyhítette azáltal, hogy az OBA által kifizetett kártalanítási összegen felül a biztosított betétek esetében a még fennálló követelés 49 százalékát kifizette a betéttulajdonosoknak.

A Széchenyi Banknál alkalmazott állami kártalanítás elsődleges célja a fogyasztók bizalmának erősítése volt, a kártalanításban részesültek háromnegyede magánszemély volt. A kormánydöntés elsősorban az őket ért károk csökkentésére, veszteségük mérséklésére irányult.

Az elmondottak szerint a kormány a törvényi kötelezettségein felül messzemenően gondoskodott a jogosult betétesek kárenyhítéséről. Köszönöm, elnök úr, a lehetőséget, képviselőtársaimnak a figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm, Fónagy miniszterhelyettes úr. Megkérdezem Gelencsér képviselő urat, elfogadjae a választ.

GELENCSÉR FERENC (Momentum): Tisztelt Házelnök Úr! Sajnos nem tudom elfogadni az államtitkár úr válaszát, hiszen nem válaszolt egyetlen kérdésre sem, mégpedig arra, hogy mikor fogják kárenyhíteni a budavári önkormányzatot, mekkora összeggel, és a lekötött összeget korrigálni fogjáke az inflációval. Ez a három kérdésem volt, egyetlenegy kérdésre sem kaptam választ, úgyhogy nem tudom elfogadni. Köszönöm. (Szórványos taps a Momentum soraiban.)




Felszólalások:   52-57   58-63   64-69      Ülésnap adatai