A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők többsége feláll, és ezzel köszönti a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Jó napot kívánok! Szeretettel köszöntöm képviselőtársaimat, és köszöntöm mindazokat, akik mai ülésünket követik. Az Országgyűlés rendkívüli ülését megnyitom.

Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Szűcs Lajos és Hiszékeny Dezső jegyző urak lesznek a segítségemre. (A Párbeszéd képviselői, Szabó Timea, Szabó Rebeka, Tordai Bence és Berki Sándor fehér pólót visel, az alábbi felirattal: „Stop mérgező akkugyárak! Zöld Magyarországot!”)

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy 42 képviselő az Országgyűlésről szóló törvény 35. § (1) bekezdésében foglaltak alapján az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte az akkumulátorgyártással foglalkozó üzemek és létesítmények létesítéséről szóló döntésekben való társadalmi részvételről szóló H/2891. számú határozati javaslat, az önkormányzat építési hatósági jogkörének visszaállításához szükséges szabályok módosításáról szóló T/2866. számú törvényjavaslat, valamint a munkavállalók védelme érdekében a kormányzat által kötött stratégai partnerségi megállapodások felülvizsgálatáról szóló H/2335. számú határozati javaslat megtárgyalása érdekében.

Tisztelt Országgyűlés! Bejelentem, hogy Varga Ferenc képviselő úr 2023. január 7-én kilépett a Jobbik országgyűlési képviselőcsoportjából, így a Jobbik frakciójának létszáma nyolc főre csökkent. Képviselő úr a továbbiakban független képviselőként folytatja munkáját.

Tisztelt Országgyűlés! A Jobbik, az MSZP és a Momentum frakciói, valamint a Mi Hazánk és a Párbeszéd frakciói tagjainak azonos létszáma miatt a jegyzők 2022. május 9-én sorsolással döntöttek a felszólalások sorrendjéről. A határozati házszabály 17/B. § (2) és (3) bekezdései előírják, hogy a felszólalások sorrendje az azonos létszámú képviselőcsoportok között rendes ülésszakonként akként változik, hogy az addig utolsóként felszólalásra jogosult képviselőcsoport kap elsőként szót, a másik képviselőcsoport pedig eggyel hátrébb sorolódik. Tekintettel arra, hogy a Jobbik Magyarországért Mozgalom frakciójának létszáma azóta két fővel csökkent, azonos létszámú, tíz-tíz képviselővel jelenleg az MSZP és a Momentum képviselőcsoportja rendelkezik. A két hatfős frakció, a Mi Hazánk és a Párbeszéd képviselőcsoportja között a létszámegyezés továbbra is fennáll.

A határozati házszabály rendelkezései szerint a 2023. évi tavaszi ülésszakban a felszólalási sorrendben a Momentum képviselőcsoportja megelőzi az MSZP képviselőcsoportját, a Mi Hazánk képviselőcsoportja pedig megelőzi a Párbeszéd képviselőcsoportját, tehát ezzel visszaáll tulajdonképpen az eredeti rend.

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett az LMP képviselőcsoportjából Kanász-Nagy Máté képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mondhatnám azt is, hogy tisztelt kormánypárti képviselők, csakhogy sajnos egy sem jött el közülük erre a rendkívüli ülésre, holott nagyon fontos témáról lett volna szó, ez Magyarországon az akkumulátorgyárak témája.

A helyzet az, hogy ugyan kiadott a Fidesz-frakció egy közleményt, miszerint megcsúszott a Rogán-művek; majd egy következő alkalommal fogunk vitázni arról a nagyon fontos kérdésről, hogy akarjuke, hogy Magyarországot akkumulátorgyarmattá tegyék, merthogy az akkumulátorgyártás körül kialakult vita gyakorlatilag erről szól.

A Fidesz álláspontja ebben a kérdésben világos: Szijjártó Péter már évekkel ezelőtt megmondta, hogy az autógyárak érdekei előbbre vannak, mint a fenntarthatóság különböző szempontjai. Nemrég Nagy Márton azt írta le, hogy minden pénzt a szennyező gyárak idetelepítésére kell áldozni. Ez is egy nagyon világos állásfoglalás volt a kormány részéről.

A kormány tulajdonképpen a következő gazdasági modellbe akarja belekényszeríteni Magyarországot, amely gazdasági modell úgy néz ki, hogy itt, Magyarországon vannak a német autógyárak. Ezek a német autógyárak az európai piacra és a világpiacra autókat állítanak elő. Ennek az idézőjelben vett modern átállásnak a jegyében elektromos autókat produkálnak, az elektromos autókhoz pedig akkumulátorokra van szükség, amit a kínai akkumulátorgyárak állítanak elő ezen német autógyárak számára. És ezek az autógyárak és akkumulátorgyárak, a német tőke és a kínai tőke alapvetően a magyar energiát, a magyar vízkészletet használja fel és a magyar földeket, a magyar környezetet szennyezi el a működése közben, ez egy világos képlet.

Ezeket a gyárakat a következő politikával vonzzuk ide: adóparadicsomi állapotok Magyarországon, rekordalacsony a társasági adó szintje. Ezzel párhuzamosan rekordmagas az a támogatás, amit a kormány biztosít ezen külföldi nagytőke számára, és ott van még a leépült környezetvédelmi intézményrendszer. Nyilván, hogy ha alacsony béreket kell fizetniük, ha sok kormányzati támogatás jár, ha nem kell erős környezetvédelmi szabályokat betartani, akkor vonzóvá válik Magyarország ezen gyárak számára.

Történik mindez az energiaválság kellős közepén; amikor egyre kevesebb energia áll rendelkezésünkre, pont akkor akarják idevonzani ezeket az energiazabáló akkumulátorgyárakat. Történik mindez a klímaválság és a vízválság kellős közepén; amikor egyre kevesebb a vizünk, egyre apad a vízkincsünk, akkor akarják idehozni ezeket a vízigényes, rendkívül vízigényes akkumulátorgyárakat.

És történik mindez a szociális válság időszakában; ezt a szociális válságot az elszabaduló infláció is egyre fokozza. A szociális válság időszakában pedig nincsen pénz többek között a közalkalmazottak béremelésére, a pedagógusok, a szociális dolgozók béremelésére, a magyar családok támogatására, hiszen minden költségvetési forrás ezen autógyárak támogatására vagy idevonzására szolgál.

Mi, zöldek ezzel egy teljesen ellenkező álláspontot képviselünk. Mi azt mondjuk, hogy van két nagyon fontos alapelv. Az első az, hogy a profit nem előzheti meg az embert, tehát nem szabadna az emberek feje fölött ilyen horderejű döntéseket hozni, hogy akkumulátorgyárakat telepítünk a házaik, kertjeik közvetlen szomszédságába, ezzel is ellehetetlenítve az ő életlehetőségeiket, életkörülményeiket. Pontosan ezért kezdeményeztünk az LMP részéről országos népszavazást, hogy ezt a politikát megállítsuk.

A másik fontos alapelv, hogy a profit soha nem előzheti meg az élhető környezet védelmét, tehát a még rendelkezésre álló vízbázist, természeti értékeket, természeti kincseket meg kéne őrizni, meg kéne óvni, ezeket a jövő generációi számára is át kéne örökíteni, nem pedig kitenni annak a kizsákmányolásnak, természeti környezeti kizsákmányolásnak, amely kizsákmányolást ezen külföldi nagytőke működése okoz Magyarországon.

(16.10)

Mi azt is mondjuk, hogy szerintünk a jövőnkért folytatott harcot nem az akkumulátorgyárakkal és a zöldátállásnak csúfolt akkumulátor-előállítással fogjuk megvívni, hanem pont ezen autógyárak és akkumulátorgyárak ellenében fogjuk megvívni, és itt és most kritikával kell illetnünk azt a techno-optimista álláspontot, azokat a magukat zöldre festő politikai erőket, akik szorgalmazzák ezt a fajta átállást itt, közöttünk is.

Szembe kell menni  a mi álláspontunk világos  ezzel a kormányzati politikával, hogy akkumulátorgyarmattá tegyük Magyarországot, és erre az LMP által kezdeményezett országos népszavazás ad majd lehetőséget. Így mindenkit arra biztatunk, vegyen majd részt ezen a népszavazáson. Köszönöm szépen. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A kormány nem vesz részt az ülésen, mint az látható, ennek megfelelően kormányzati válaszra nem kerül sor.

Napirend előtti felszólalásra jelentkezett a Párbeszéd képviselőcsoportjából Szabó Timea frakcióvezető asszony. Parancsoljon, öné a szó.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt itt nem levő Kormánypárti Képviselők! Önök  mondanám, ha itt lennének  felerősítették az elmúlt hetekben az azon lázálmukról szóló kommunikációt, miszerint Magyarországból akkumulátorgyártó nagyhatalmat kívánnak csinálni, mert ez segíti majd a zöldátállást. A kormánynak erről a zöldátállásáról elég egyetlen mondat. 2019-ben Szijjártó Péter a Nemzeti Befektetési Ügynökség járműipari konferenciáján a következőket mondta: „Magyarország nem támogatja, hogy Brüsszel az autóipar versenyképességét a környezetvédelemre hivatkozva észszerűtlenül korlátozza.” Szerintem ennyit pont elég mondani a zöldre festett hamis, hazug kormánykommunikációról.

Egyébként ahhoz képest, hogy ez az akkumulátor-lázálom olyan fontos a kormánynak, ide egyetlenegy darab képviselő nem jött el, nem is válaszolnak, de nem jöttek el a bizottsági ülésekre sem, nem állnak ki vitázni. Tehát úgy látszik, ők is tudják azt, amit a Párbeszéd és az emberek nagy része is, hogy az ide telepített és telepítendő akkumulátorgyárak tönkreteszik Magyarországot, tönkreteszik az ivóvizeinket, még kiszolgáltatottabbá teszik hazánkat az amúgy is exportra szoruló energia tekintetében, tönkreteszik, mérgezik az ivóvizeinket, mérgezik a talajt, mérgezik a levegőt és veszélyeztetik a gyár körül élő településeket. Úgy látszik, most is gyáva a kormány, hogy ezekkel az érvekkel szembenézzen, ezért nem jött ma el senki a részéről.

De nézzünk néhány nagyon egyszerű tényt, hogy mennyire jó Magyarországnak, ha akkumulátor-nagyhatalommá válunk! Ha csak a vizet nézzük, a gödi Samsung-gyárban a napi vízfelhasználás 27 ezer köbméter. Ez egy 110 ezer lakosú magyar városnak, például Kecskemétnek a napi vízfelhasználását teszi ki. Ha összeadjuk az összes Magyarországra telepített és telepíteni tervezett gyár vízfelhasználását, akkor a napi vízfelhasználásuk több mint egymillió magyar ember vízfelhasználását jelenti. Hát, hol van nekünk ennyi ivóvizünk, hogy mérgező akkumulátorgyárakra pazaroljuk? Energiafelhasználás terén ugyanígy állunk. A Paksi Atomerőmű teljes éves áramtermelésének egynegyedét teszi ki csak a gödi és a tervezett debreceni gyár áramfelhasználása. Még a kormány is azt nyilatkozta, hogy Magyarország áramigénye 30 százalékkal nőni fog az akkumulátorgyárak beindulása után. Nincs tehát elég energia, már így is az orosz importgázra szorulunk, de még jobban kiszolgáltatják Magyarországot ennek, ráadásul tönkreteszik a földeket, tönkreteszik az erdőket. Debrecenben a legmagasabb minősítésű szántókat, közel 150 hektárt terveznek végleg kivenni a mezőgazdasági termelésből akkor, amikor a klímaválság miatt már így is az élelmiszer-önrendelkezés kulcsfontosságú lesz minden országnak. Gödön 25 hektár erdőt vágtak ki és 55 hektár szántót építettek be. Csak összehasonlításképpen: mondjuk, az Egyesült Államokban egy ilyen méretű gyárat, például a Tesla-gyárat a sivatag közepére, nem szántóföldekre és nem városok közelébe telepítik. De veszélyes a talaj, veszélyes a levegő, veszélyes a víz emiatt.

2022-ben a Gödért Egyesület megbízásából, akinek a páholyban ülő képviselőit itt is köszöntöm, sikerült kideríteni, hogy a veszélyes, rákkeltő NMP-anyag került a talajba, a vizekbe, és a kormány ezt megpróbálta titkolni. Csak úgy derült ki és került ez nyilvánosságra, hogy a Gödért Egyesület kiperelte ezt, a kormány azonban az utolsó pillanatig titkolta ezt a mérgezést. De ugyanezt látjuk a levegőben is. Nagyon sok baleset történt. 2021. január 21-én kigyulladt a jászberényi akkumulátorgyár, 10 városból 80 tűzoltó oltotta. 2021. január 22-én az SK Batteryben, a szintén dél-koreai akkumulátorgyárban 14 dolgozót szállítottak kórházba mérgezés gyanújával. Május 28-án, 2021-ben a gödi Samsung-gyár gyulladt ki. Kiderült utána a katasztrófavédelemnek köszönhetően, hogy semmiféle engedélyük nem volt, a tűzoltáshoz szükséges elektromos főkapcsoló sem volt, de még az épületek használatbavételi engedélye sem volt meg.

Szeretném kérdezni a tisztelt itt nem levő kormánypártot: ez az, amit ők kiemelt nemzetgazdasági érdeknek neveznek? A vízhiányt, az áramhiányt, a mérgezéseket, a lakosság veszélyeztetését? A Párbeszéd eddig is küzdött, ezután is küzdeni fog az akkumulátorgyárak ellen. Tessék befejezni Magyarország jövőjének pusztítását! Köszönöm. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető asszony. A Mi Hazánk képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Toroczkai László frakcióvezető úr. Parancsoljon, frakcióvezető úr, öné a szó.

TOROCZKAI LÁSZLÓ (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. Először beszéljünk a demokráciáról és az antidemokratikus hozzáállásról! Meglehetősen furcsa ugyanis üres székekhez, padsorokhoz beszélni, hiszen a Fidesz egyetlenegy képviselője sincs jelen, sőt még a szatellitpártja, a KDNP sem, így üres székekhez beszélünk.

Ott kellene kezdenünk, hogy egyáltalán azért jöttünk ma itt össze, mert ennek az akkumulátorgyár-beruházásnak, amely egy gigaberuházás, és amely páratlan Magyarország, sőt Európa történetében is, a megtárgyalását már eleve úgy kezdte a kormány, hogy rendkívül antidemokratikus módon meg sem kérdezte azokat a magyarokat, akiknek a háza mellé akarják építeni, meg sem kérdezték a debrecenieket, akiknek a városa mellé akarnak egy óriási környezeti terheléssel járó gigaberuházást megépíteni. Ez a mai rendkívül ülés, amely igencsak fontos, nagyon hasznos lehetett volna, ha a kormánytól kapunk válaszokat a feltett kérdéseinkre, nagyon hasznos lett volna, ha a fideszes képviselők megdolgoznak a pénzükért. Itt jelenleg is van jó pár olyan politikus  majd a végén lesz egy-két keresetlen szavam hozzájuk , akikkel egy levegőt sem szívesen szívok, és lehet, hogy ők is így vannak ezzel (Moraj.), de ez engem nem érdekel. Tudtam, hogy azonnal felháborodnak és kiabálni kezdenek, de az a helyzet, hogy valamennyire mégiscsak el kell viselnünk egymást, mert ilyen a demokrácia, így döntött a magyar nép. Az a dolgunk, hogy megváltoztassuk az álláspontjukat, és én örülnék, ha ezek a képviselők nem lennének itt, de el kell fogadnom, hogy így döntött a magyar nép. Ugyanígy a kormánypárti képviselőknek is el kellene fogadniuk, hogy itt vagyunk, van egy ellenzék, aki nem akarja ezt a gigaberuházást, sőt továbbmegyek, legalább 10 vagy 15 olyan érvet fel tudnék sorakoztatni, amely miatt nemcsak a debreceni akkumulátorgyárat, hanem úgy en bloc ezt az akkumulátorgyár-nagyhatalom ideát azonnal fel kellene számolni.

Nézzünk ezek közül néhányat! Azzal kezdtem, hogy meglehetősen antidemokratikusan próbálja a kormány ezt ráerőltetni azokra a magyarokra, akik esetében, teljesen mindegy, hogy környezetvédelmi vagy környezeti terhelési szempontból egyébként nekünk, zöldeknek vagy ellenzékieknek igazunk vane, az ingatlanuk értéke azonnal elkezd csökkenni önmagában attól, hogy odaépítik a gigaberuházást a házuk mellé. Nem véletlenül tiltakoztak nemcsak Magyarországon, és nemcsak a Mi Hazánk Mozgalom tiltakozik ez ellen a beruházás ellen, hanem ott van például Texasban, ott van például az Egyesült Államokban az a sok-sok tiltakozás, amely a hasonló beruházásokat övezte. Nem véletlen, hogy elsősorban sivatagokban képzelnek el ilyen méretű akkumulátorgyárakat. De nemcsak az Egyesült Államokban, nemcsak Nyugaton tiltakoznak és nemcsak mi tiltakozunk itt, Magyarországon, hanem 2019-ben még Fehéroroszországban is tiltakozások robbantak ki, sőt 40 ezer aláírás gyűlt össze egy hasonló méretű kínai beruházás, akkumulátorgyár esetében, és az egyébként előszeretettel diktátornak nevezett Lukasenko is meghátrált, egy évvel később bejelentették, hogy nem építik meg azt a gigaberuházást, amit ezek szerint Debrecen mellett majd meg akar építeni az Orbán-kormány.

(16.20)

Aztán a második nagyon fontos érvünk, hogy általában ezt a gazdaságpolitikát utasítjuk el, ami jellemző a Fideszre és a balliberális oldalra is, harminc éve mást sem látunk: azt a fajta gazdaságpolitikát, ami a multiknak, a globális nagyoknak, a nagytőkének kedvez. Lehet tőlem kínai vagy lehet dél-koreai, lehet amerikai, bármilyen beruházó, aki akkumulátorgyárakat akar építeni kertvárosok tövébe, azt mi mindig, minden esetben ellenezni fogjuk, függetlenül attól, hogy nyugatról vagy keletről jöne a globális tőke.

Aztán mutatja a kormány hozzáállását, hogy 40 aranykoronás fekete földekre képzel el sok száz hektáros, ha a BMW-beruházást és még a többi elképzelést idevesszük, akkor lehet, hogy ezer hektárt akarnak ott, abban az ipari övezetben a jövőben majd kivonni a mezőgazdasági termelésből, miközben a Mi Hazánk Mozgalom azt mondja, hogy például élelmiszeripari nagyhatalom kellene hogy legyünk, nem pedig akkumulátorgyár-nagyhatalom.

Aztán a másik nagyon-nagyon fontos érvünk a lakosságcsere. Éppen a Fidesz szokott arra hivatkozni, hogy nem akarja lecserélni a magyar lakosságot. A 9 ezer, már most bejelentett debreceni munkaerő nem látható, tehát eleve nem magyarokat fognak felvenni, és a legnagyobb üzleti közösségi oldalon, a LinkedInen, ami egyébként Magyarországon kevésbé használt, kevésbé ismert, már angol nyelvű hirdetésekben toborozzák a külföldi munkaerőt. Na, hát ez az a lakosságcsere, amit egyébként a beruházó sem titkol, hiszen a közmeghallgatáson is bejelentette, hogy már rögtön ötszáz külföldivel indítanak majd. És akkor erre jön még az óriási környezetszennyezés, az óriási környezeti megterhelés. Nem véletlen, hogy mi ellenezzük ezt a beruházást, és helyi népszavazást kezdeményeztünk.

És akkor a végén a balliberális képviselőkhöz. (Varju László: Idő, idő van!  Közbeszólás a Párbeszéd és az MSZP soraiból.) Tehát azokat, akik külföldi terroristákat  bármennyire üvöltenek , külföldi terroristákat magyarokra tarsolylemez miatt ráuszítanak, azoknak semmi keresnivalója nincs itt az Országgyűlésben, az Országházban! Ez a véleményem volt. (Szabó Timea: Csak a náciknak!) Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Z. Kárpát Dániel képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra, és egy perc türelmét kérem. Elnézést, hogy ketten is voltunk fönn, de csak én vezettem az ülést, a technikai személyzet munkatársa azért jött ide, mert a monitorról elment a kép, és hogy én látni tudjam a takarásban lévő képviselőket is. Köszönöm a türelmet. Parancsoljon képviselő úr, öné a szó.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Üres kormánypárti padsorokat látunk egy stratégiai fontosságú téma megbeszélésén. Gondoljuk csak végig, hogy bármely magyar munkavállaló milyen következményekkel kellene hogy szembesüljön, ha nem megy be, nem fárad el a munkahelyére! A helyzet az, hogy nem kell hogy tetsszen a téma, de azért ez mégiscsak egy hivatal, az országban az egyik legszebb, számomra a legszebb, és hát egészen elképesztő, hogy ha nem lenne takargatnivalója a kormánynak ebben az ügyben, de állítom, hogy számára az lenne a leghasznosabb, legkényelmesebb, ha legalább néhány államtitkára szakmai vita keretein belül igyekezne választ adni azokra a kérdésekre, amikről úgy gondolja, hogy igaza van. A helyzet az, hogy a hasonló bujkálás mögött általában sötét titkok lappanganak.

Azt kell hogy mondjuk, hogy Magyarország gazdasági kitettsége, az a függőségi rendszer, amiben voltunk, 32 éve beteg. Először a német autógyárak irányában egy összeszerelőüzem-országot kreálva lehetett tetten érni, most pedig egy dupla függőség van kialakulóban, hiszen a távol-keleti akkumulátorgyárakat illető nagyhatalom akar lenni a Fidesz-KDNP. És óva inteném képviselőtársaimat attól, hogy kizárólag a környezeti hatások és kérdések felől közelítsenek. Mi látjuk, hogy ez a legtrendibb téma ma, és úgy gondolják sokat, főleg baloldalon, hogy ezzel lehet a legtöbb fiatal szavazót megszólítani. Számunkra is fontos a környezetvédelem, de azzal az egész gazdaságfilozófiával legyen már bajunk, amit Magyarországgal ezek a kormányok, ha nem is színezetektől függetlenül, de egymás után csinálnak! Azzal, hogy a magyar emberek tudását, szorgalmát lebecsülik, egy alacsonyabb polcra helyezik, mint ahova az való, és folyamatosan alacsony hozzáadott érték mellett olyan összeszerelő jellegű üzemeket hoznak be ide, a magyar adófizetők pénzéből támogatva, amelyek helyett a magyar tehetséget, a magyar kutatás-fejlesztést, a magyar digitalizációs forradalmat kellene és lehetne támogatni. És pontosan az a bajunk, hogy akkumulátorgyár épül itt, akkumulátor készül és nem motor, nem az, amihez a magyar koponyát lehetne a legmagasabb szinten használni. És mindemellett a magyar adófizetők pénzéből ebben az évben már egy 400 milliárdos nagyságrendű összeget adnak oda ezeknek a cégeknek, már az a feltétel is megszűnt, hogy munkahelyet kelljen teremteni, most már nincs ilyen feltétel. És amikor Debrecen 9 ezer új munkahelyet ígér, akkor gondoljuk végig, hát itt, a miniszteri meghallgatáson elmondták, hogy a BMW után nincs a megyében több tetten érhető munkaerő, amit nagy tömegben oda lehet csoportosítani, de még akkor sem azt nézik meg, hogy magyarországi zsákfalvakban, ahol inaktív emberek egy része, ha akarna, legalább egy ingyenes átképzésen részt venni, akkor részt vehetne, hanem hozzák a harmadik világ gazdasági bevándorlóit tömegével. Hoznak havonta alsó hangon ezer olyan harmadik világbeli munkást, aki korábban nem volt itt, aki adott esetben magyarokat szorít ki a munkahelyről, aki alacsonyabb bérszínvonal mellett és kiszolgáltatottabb munkakörülmények mellett vállalja a munkát, ezzel lefelé nyomva a magyarok bérszínvonalát is, és ezzel kiszolgáltatva minden munkavállalót.

A gödi üzem adatai több mint beszédesek. A bővítés előtti, nagyságrendileg 3500 dolgozóból két éve 94 volt magyar. (Sic!) Most pedig, amikor 6 ezer fölé bővítik a dolgozói létszámot, akkor közlik, hogy még mindig kevesebb, mint 300 gödi dolgozik ott a 94 gödihez képest, és a környékből, a térségből is kevesen, és azt mondják, hogy toboroznak, de egyszerűen a környékről nem jelentkeznek többen, nem tudnak több magyar munkaerőt ide behozni. Még egyszer mondom: 94 volt a gödi a korábbiakban, és a környező településekről is még néhány százan érkeztek ide, de összességében alig több mint a munkavállalók fele volt magyar, és ez az arány máshol talán még rosszabb.

Azt is látjuk, hogy itt jellemzően 12 órás műszakokba általános iskolai végzettségű dolgozókat hoznak tömegével, tehát nem biztos, hogy a magyar emberek szorgalma, a magyar koponya ereje azt követelné meg, hogy kizárólag ebben az iparágban jeleskedjünk. Lenne nagyon sok lehetőségünk a kutatás-fejlesztés, az innováció terén, és még egyszer mondom: az általunk követelt digitalizációs forradalom terén. Ehhez képest, elképesztő módon lakott terület mellett épülnek ezek a nagyon veszélyes anyagokkal dolgozó üzemek, és a magyar földet veszélyeztetve; mindenhol máshol azt látjuk, hogy barnamezős beruházásokban, lerobbant NDK-ipartelepen, a környezetet a lehető legkisebb mértékben veszélyeztetve jönnek létre ezek az üzemek, Magyarországon nem.

Tehát, ha elég távol lenne, ha a helyi közvélemény népszavazással megerősítve akarná ezt, ha minden biztonsági feltételt be tudnának tartani, biztos van olyan magyar tájegység, ahol lehetne ilyen gyárat építeni. De még ha minden biztonsági feltételt betartanak, akkor is gazdaságfilozófiai problémánk van ezzel az egésszel, a magyar emberek tehetsége, szorgalma sokkal többet érdemel, és azt is mondjuk el, hogy a magyar adófizetők pénzéből nem szeretnénk sem akkumulátorgyárakat, sem szervezett vendégmunkásimportot támogatni, mert a magyar koponya sokkal többet érdemel. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik, az MSZP, a DK, az LMP, a Párbeszéd padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Komjáthi Imre képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót. Nagyon sajnálom, hogy nincsenek jelen kormánypárti képviselők, ugyanis most a békéről és a biztonságról fogok beszélni, a munkabékéről és a dolgozó emberek biztonságáról.

Tisztelt Képviselőtársaim! A tavalyi választás óta eltelt időszakban igyekeztem felmérni, hogy itt, az új munkahelyemen kit és miért alkalmaznak, mihez ért, mire jó, mire jó egyik-másik képviselő. A magunk ajánlatát, az MSZP ajánlatát ismerem, az oktatáspolitikától a rendészeten és a honvédelmen át a nemzetközi ügyekig sokféle kérdésben tudunk baloldali válaszokkal szolgálni. Őszintén mondom, engem ez inspirál. Inspirál az, hogy a legkülönbözőbb területekhez értő emberekkel tudok együtt dolgozni. Elhiszem, és tisztelem azt, hogy egyikük kiváló ismerője az egészségügynek, a másik a gazdaságnak, a harmadik a környezetvédelemnek. Azt viszont kérem és komolyan kérem önöktől, hogy ha iparról és gyári munkáról van szó, akkor rám hallgassanak. Az a vegyipari szakszervezet, ahonnan a politikába érkeztem, a magyar kormány stratégiai partnereinek közel felénél biztosítja a magyar munkavállalók biztonságát és védelmét. Van dolguk elég, mert amikor a magyar kormány stratégiai megállapodást köt egy nagyvállalattal, akkor a tárgyalás a legfelső emeleten, zárt ajtók mögött, kényelmes bőrfotelekben zajlik. Közben odalent a magyar dolgozó némán végzi a munkáját, őt nem kérdezik meg, nem kérdezi meg senki, és nem érdekli őket, hogy a stratégiai partneri szerződésben hogyan biztosítják a jogaikat.

A Magyar Szocialista Párt egy határozati javaslattal él a tisztelt Ház felé, ami az állam és a munkáltató mellé harmadik félként beemeli a dolgozót a stratégiai partneri tárgyalásokba. Nekem ez szívügyem. Én ehhez értek, ezért kérem, hogy három rövid pont erejéig tartsanak velem ennek megértésében.

(16.30)

1. A stratégiai partnerek közül többen is komoly állami támogatást kapnak a működésükhöz vagy fejlesztésekre, majd tömeges létszámleépítést jelentenek be. Ez egyszerűen elfogadhatatlan. Gondoljanak bele! Előbb odaadjuk az adófizetők pénzét a nemzetközi nagyvállalatoknak, hogy ők aztán kirúgják az adófizetőket. Tízezernél is több munkahely szűnt meg így, teljes gyárakat zártak be a stratégiai partnerek azt követően, hogy elrakták a pénzünket. Nézzék csak meg, hogy járt el a Nokia, a Tungsram, a Microsoft, a Jabil, a Johnson! Ilyen vállalat ne legyen a kormány stratégiai partnere!

2. Fejezzék be a munkáltatók a kollektív szerződésből való csemegézést! Gondolom, sokan nem tudják a kormánypárti képviselők közül, de sajnos ez bevett gyakorlat idehaza. A dolgozók és a vállalat alapvető jogait és kötelezettségeit tartalmazó szerződést általában hosszú, kemény tárgyalás végén fogadják el, és a munkaidőtől a felmondásig, az előlegtől a végkielégítésig rengeteg fontos elemre szoktak kitérni. A magyar kormány stratégiai partnerei közül sokan pedig úgy gondolják, hogy ezekből úgy válogathatnak, mint Schadlné a cukrászdában.

Nos, nem. Ha a munkáltató egy ponton is megszegi a kollektív szerződést, az onnantól nem várhatja el más, számára fontos pontok betartását sem. Akkor a szerződés megszűnik. És tudják, mi lesz helyette? Sztrájk. És ez nem a közszféra. Itt nem tudnak zsarolni, nem tudnak utasítani, leáll a gyár, és kész. Mint mondtam, kormánypárti képviselőtársaimnál minden bizonnyal én ismerem jobban ezt a világot; nem tudom, hogy közülük ki menne oda és indítaná újra a gyárat, ki indítaná be a gépet, nyomná meg a szavazógomb helyett az indítógombot.

Végül 3. Ne akadályozzák, sőt írják elő a szakszervezet megalakítását a stratégiai partnereknél! Szinte szégyellem, hogy erre külön fel kell hívni a figyelmet. Legyen elvárás, hogy a magyar dolgozó a magyar kormány stratégiai partnereinél extravédelemben részesül, szakszervezeteit kiemelten kezelik.

Látom, hogy a kormány az ország jövőjét a magyar iparhoz kívánja kötni. Rendben, de kérem, hogy hallgassuk meg egymást, vitatkozzunk, és kezdjük azzal a területtel, ami a kormánypárt számára is fontos, a kormány stratégiai partnereivel. Azt pedig kifejezetten és külön kérem Orbán Viktortól, hogy a gyáriparosok, öltönyös nagybefektetők után legyen már végre stratégiai partnere a magyar ipari munkás is. Végtére is ők küldtek ide minket, és nem egy távol-keleti akkugyár. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A Momentum képviselőcsoportjából Bedő Dávid képviselő úr jelentkezett napirend előtti felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

BEDŐ DÁVID (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Rövid leszek. A Momentum álláspontja egyértelmű: Magyarországon nincs helye vízzabáló és környezetpusztító akkumulátorgyáraknak, sem Debrecenben, sem Gödön, sem Győrben, sem sehol máshol. Ugyanis a jövőnkről van szó, a jövőnk pedig nem eladó, sem a kínaiaknak, sem vízmérgező üzemeknek, sem másnak. Az ég kék, a jövő zöld. Ez a napnál is világosabb. Ha egy párt 2023-ban nem zöld, az a párt és annak politikusai nem értik a jövőt, és nem valók Magyarország vezetésére.

De muszáj kimondanunk az igazságot ebben a kérdésben: a debreceni vízmérgező akkumulátorgyár felépülését nem egy parlamenti vita fogja megakadályozni, amire a Fidesz képviselői előre bejelentették, hogy nem fognak eljönni. Mit akarunk itt elérni? Mit keresünk itt, ennek az épületnek a falai között, tisztelt képviselőtársaim? Kivel akarunk itt vitatkozni? Önök is látják, hogy nincs kivel. A kormánypárti képviselők arra nem vették a fáradságot, hogy bejöjjenek a parlamentbe, a munkahelyükre egy ilyen lényeges kérdésben vitázni.

De a Momentum ebben a kérdésben nem is akar vitatkozni. Mi pontosan tudjuk, hogy mi az igazság, és ezt az igazságot nem itt találjuk, hanem innen 200 kilométerre, Debrecenben, ahol a helyiek megkérdezése nélkül akarnak felépíteni egy gigantikus, vízmérgező akkumulátorgyárat a kínaiak, ráadásul 320 milliárd forint állami támogatással. De ezt mi nem fogjuk hagyni! Helyi népszavazást kezdeményeztünk, hogy a debreceniek dönthessék el, akarnake egy ilyen beruházást a városukba. Annak van értelme. Egy ilyen parlamenti ülésnek sajnos csak egy működő demokráciában lenne, az pedig 13 éve nem létezik ebben az országban.

Ki kell kényszerítenünk a népszavazást Debrecenben, mert az évi sok tíz milliárd forintot konzultációkra elverő Fidesz a környezetpusztító akkumulátorgyártást nem tartja olyan fontos kérdésnek, hogy megkérdezze róla a helyieket. Ha pedig ők nem hajlandók, majd a Momentum megoldja, hogy kénytelenek legyenek mégis kiírni ezt a népszavazást. Úgyhogy, ha megbocsátanak, tisztelt képviselőtársak, én most távozom, mert ilyen ülésnek sajnos az égvilágon semmi értelme. A debreceni választási bizottság viszont bármelyik percben jóváhagyhatja a Momentum kérdését, és abban a pillanatban kezdjük a népszavazási kampányunkat a cívisvárosban. Mindenkit nagyon-nagyon sok szeretettel várunk Debrecenbe. Köszönöm szépen. (Dr. Gurmai Zita és Tordai Bence tapsol.  Bedő Dávid távozik a teremből.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megvárom, míg képviselő úr távozik.

A DK képviselőcsoportjának napirend előtti felszólalásra jelentkezett képviselője Varga Zoltán képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

VARGA ZOLTÁN (DK): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy egy örök klasszikussal kezdjem. De hová tűnt Damon Hill? Hová tűnt a gyáva kormányfő? Hová tűnt a gyáva kormány? Hová tűntek a gyáva kormánypárti képviselők? (Novák Előd: Gyurcsány Ferenc?) Merthogy itt ülünk az ország házában, de ők távol vannak. De nem csak ők vannak távol. Távol van, pokoli távol van Göd, Iváncsa, Komárom, Nyíregyháza, és bizony távol van Debrecen is, ahol születtem, és ahol élek mind a mai napig is. Bedő képviselő úr valószínűleg nem tudja, de én debreceni vagyok.

Távol vannak, mert a kormánypárti képviselők már rég elfelejtették, hogy kiktől is kapták a mandátumukat, kiket kell képviselniük, és kiknek is tartoznak valójában elszámolással. Hát, kérem szépen, én nem felejtettem el. Debreceni vagyok, és most az ő hangjukon szólok, az ő üzenetüket hozom, mert nem hallgatta meg őket sem a kormány, sem a fideszes képviselők, de még a polgármesterük sem. Amikor pedig joggal emelték fel a hangjukat, hogy a városunk mellett épülő akkumulátorgyár ellen szóljanak, Orbán hiénái, a Fidesz-propagandamédia azonnal öldöklő háborút indított ellenük. Igen, 200 ezer jóravaló debreceni ellen. És most ott tartunk, hogy nemcsak Debrecen, hanem az egész ország ellen visel háborút Orbán kormánya, az orbáni akkumulátorgyár-lobbi. Azok, akik tönkretesznek egy országot, és benne Debrecen legjobb termőföldjeit és az ott élők jövőjét is.

Mindebben, sajnos azt kell mondjam, semmi túlzás nincs, és ezt nemcsak a gödi gyár példája bizonyítja, mert ezeket a földeket egy gigantikus kínai akkumulátorgyár száríthatja majd ki, szennyezheti el nehézfémekkel, miközben a gyár, a kamionforgalom zaja és persze az ipari balesetektől való jogos félelem teheti pokollá a debreceniek életét.

Kérdezem, vajon miért is vonta ki a debreceni és az iváncsai akkumulátorgyárat is a területrendezési terv hatálya alól az Orbán-kormány. Hogy a kínai vállalat minél hamarabb fel tudja építeni a pokoli nagy gyárát? Miért váltak hirtelen köddé az akkumulátorgyár iszonyatos vízfogyasztására vonatkozó elemzések? Miért is titkolta el a debreceniek elől a saját polgármesterük, a Fidesz Debrecen-ellenes helytartója, Papp László, hogy miféle gyárat is készülnek a debreceniek nyakába varrni?

Képviselőtársaim! Most arra kérek mindenkit, hogy itt, a teremben, még akkor is, ha nincsenek itt a kormánypárti képviselők, egy picit mindenki legyen debreceni. Képzeljék el, hogy házuk van Debrecenben vagy egy közeli kisvárosban. Ebben a házban van életük munkája, és valószínűleg egy csomó hitel is. Igen, ez az életük, és itt képzelik el a jövőjüket is. Itt akarják majd nyugalomban és biztonságban felnevelni a gyermekeiket, majd tisztességgel és vélhetően egészségben leélni az életüket, itt megöregedni. És akkor jönnek a Papp Lászlóhoz hasonló senkiházi, szervilis, embertelen fideszes káderek, akiket polgármesternek még a legnagyobb jóindulattal sem lehet nevezni, és egyszer csak azt mondják önöknek, mikor megveregetik a vállukat, hogy de szépen élsz, ember, milyen szép a házad  na, akkor felejtsd el! Felejtsd el, mert építünk ide, a házad tövébe egy hatalmas nagy kínai akkumulátorgyárat!

Mégis, árulják már el, hogy mit gondol Orbán Viktor?! Mit gondol a kormány? Hogy 12 év rombolás, állandó rablás után már bármit megtehetnek, akár Debrecenben is? Ennyire lenézik a debrecenieket? De nincsenek illúzióim, tisztelt kormánypárti képviselők, ugyan nincsenek itt, de mégiscsak nekik szólok.

(16.40)

A kormány és a kormánypártok azt hiszik, hogy Magyarország és benne Debrecen a Fidesz és Orbán Viktor magánbirtoka, az ott élők pedig zsellérek, akiknek kuss a nevük, és most a földből, a népből minél nagyobb hasznot akarnak kitaposni. A kormánypártok ezért is képviselik nyíltan most is az orbáni akkumulátorgyár-lobbi érdekeit még itt, a Parlament falai között is, akkor is, ha nincsenek itt. De ne legyenek nyugodtak, üzenem nekik, mert a debreceni emberek egy pártok felett álló népszavazással kívánják felvenni a harcot a fideszes akkumulátorlobbival szemben.

A Demokratikus Koalíció szerint ebben a helyzetben az ellenzéki pártoknak bizony hátra kell lépniük, hogy ne osszák meg a debrecenieket pártpolitikai törésvonalak mentén. Így a népszavazás egy olyan eszköz lehet a debreceniek kezében, amivel megvédhetik magukat a gátlástalan Orbán-kormánnyal szemben. De itt nem szabad megállnunk! Az árnyékkormány szerint azonnal le kell állítani az ország egész területén az akkumulátorgyár-építéseket, egészen addig, amíg nyilvánosságra nem hozzák az összes kutatást arról, hogy milyen hatással vannak ezek a gyárak a magyar emberek környezetére, egészségére, biztonságára és ingatlanjaik értékére. És ha mindezt megtudtuk, végül az összes információ birtokában majd a helyi embereknek kell meghozni a döntést, hogy épülhete bármilyen jövőt pusztító, mérgező gyár a környezetükben. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A napirend előtti felszólalások végére értünk.

Most az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi javaslatról döntünk. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadjae a napirendi ajánlást. Kérem, kézfelemeléssel szavazzanak! (Szavazás.  Közbeszólások az ellenzéki padsorokból: Látható többség!  Szabó Timea közbeszól.)

Szemmel látható a jelenlévők többsége, viszont az egész parlament szempontjából nem.

Tisztelettel bejelentem, hogy Kocsis Máté fideszes (Arató Gergely: Hol van?) és Simicskó István KDNP-s frakcióvezető urak levélben kezdeményezték az elnök úrnál a szavazás szavazatszámláló gép alkalmazásával történő megismétlését.

Az indítványnak megfelelően most tisztelettel kérem az Országgyűlést, hogy szavazzon a szavazatszámláló gép alkalmazásával, hogy elfogadjae az elnöki jogkörben előterjesztett napirendi javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.  Szabó Timea: Bocsánat, nekem valamiért nem működik!)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 33 igen szavazattal, 2 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett határozatképtelenséget mutat (Szabó Timea közbeszól.  Arató Gergely: Elnök úr, a frakcióvezető asszonynak nem működik a gépe.), tehát egyértelmű.

Tisztelt Országgyűlés! Tehát az Országgyűlés nem határozatképes.

A Fidesz és a KDNP frakcióvezetőinek írásos tájékoztatása, valamint további képviselői távollétre vonatkozó bejelentések alapján a határozatképesség helyreállítására a mai napon nem látok lehetőséget, ennek alapján a határozati házszabály 14. § (2) bekezdése szerint megállapítom a hiányzó képviselők névsorát. Elfogadott napirendi javaslat hiányában a napirend egyetlen pontja sem tárgyalható, továbbá napirend utáni felszólalásokra sem kerülhet sor.

Tisztelettel tájékoztatom önöket, hogy az Országgyűlés következő ülésére előreláthatólag 2023. február 27-én, a szokásos időknek megfelelően kerül sor. Köszönöm a jelenlétüket, az ülést bezárom.