Készült: 2024.05.09.12:09:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

46. ülésnap (2023.02.20.),  4-5. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 5:26


Felszólalások:   2-3   4-5   6-7      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt itt nem levő Kormánypárti Képviselők! Önök  mondanám, ha itt lennének  felerősítették az elmúlt hetekben az azon lázálmukról szóló kommunikációt, miszerint Magyarországból akkumulátorgyártó nagyhatalmat kívánnak csinálni, mert ez segíti majd a zöldátállást. A kormánynak erről a zöldátállásáról elég egyetlen mondat. 2019-ben Szijjártó Péter a Nemzeti Befektetési Ügynökség járműipari konferenciáján a következőket mondta: „Magyarország nem támogatja, hogy Brüsszel az autóipar versenyképességét a környezetvédelemre hivatkozva észszerűtlenül korlátozza.” Szerintem ennyit pont elég mondani a zöldre festett hamis, hazug kormánykommunikációról.

Egyébként ahhoz képest, hogy ez az akkumulátor-lázálom olyan fontos a kormánynak, ide egyetlenegy darab képviselő nem jött el, nem is válaszolnak, de nem jöttek el a bizottsági ülésekre sem, nem állnak ki vitázni. Tehát úgy látszik, ők is tudják azt, amit a Párbeszéd és az emberek nagy része is, hogy az ide telepített és telepítendő akkumulátorgyárak tönkreteszik Magyarországot, tönkreteszik az ivóvizeinket, még kiszolgáltatottabbá teszik hazánkat az amúgy is exportra szoruló energia tekintetében, tönkreteszik, mérgezik az ivóvizeinket, mérgezik a talajt, mérgezik a levegőt és veszélyeztetik a gyár körül élő településeket. Úgy látszik, most is gyáva a kormány, hogy ezekkel az érvekkel szembenézzen, ezért nem jött ma el senki a részéről.

De nézzünk néhány nagyon egyszerű tényt, hogy mennyire jó Magyarországnak, ha akkumulátor-nagyhatalommá válunk! Ha csak a vizet nézzük, a gödi Samsung-gyárban a napi vízfelhasználás 27 ezer köbméter. Ez egy 110 ezer lakosú magyar városnak, például Kecskemétnek a napi vízfelhasználását teszi ki. Ha összeadjuk az összes Magyarországra telepített és telepíteni tervezett gyár vízfelhasználását, akkor a napi vízfelhasználásuk több mint egymillió magyar ember vízfelhasználását jelenti. Hát, hol van nekünk ennyi ivóvizünk, hogy mérgező akkumulátorgyárakra pazaroljuk? Energiafelhasználás terén ugyanígy állunk. A Paksi Atomerőmű teljes éves áramtermelésének egynegyedét teszi ki csak a gödi és a tervezett debreceni gyár áramfelhasználása. Még a kormány is azt nyilatkozta, hogy Magyarország áramigénye 30 százalékkal nőni fog az akkumulátorgyárak beindulása után. Nincs tehát elég energia, már így is az orosz importgázra szorulunk, de még jobban kiszolgáltatják Magyarországot ennek, ráadásul tönkreteszik a földeket, tönkreteszik az erdőket. Debrecenben a legmagasabb minősítésű szántókat, közel 150 hektárt terveznek végleg kivenni a mezőgazdasági termelésből akkor, amikor a klímaválság miatt már így is az élelmiszer-önrendelkezés kulcsfontosságú lesz minden országnak. Gödön 25 hektár erdőt vágtak ki és 55 hektár szántót építettek be. Csak összehasonlításképpen: mondjuk, az Egyesült Államokban egy ilyen méretű gyárat, például a Tesla-gyárat a sivatag közepére, nem szántóföldekre és nem városok közelébe telepítik. De veszélyes a talaj, veszélyes a levegő, veszélyes a víz emiatt.

2022-ben a Gödért Egyesület megbízásából, akinek a páholyban ülő képviselőit itt is köszöntöm, sikerült kideríteni, hogy a veszélyes, rákkeltő NMP-anyag került a talajba, a vizekbe, és a kormány ezt megpróbálta titkolni. Csak úgy derült ki és került ez nyilvánosságra, hogy a Gödért Egyesület kiperelte ezt, a kormány azonban az utolsó pillanatig titkolta ezt a mérgezést. De ugyanezt látjuk a levegőben is. Nagyon sok baleset történt. 2021. január 21-én kigyulladt a jászberényi akkumulátorgyár, 10 városból 80 tűzoltó oltotta. 2021. január 22-én az SK Batteryben, a szintén dél-koreai akkumulátorgyárban 14 dolgozót szállítottak kórházba mérgezés gyanújával. Május 28-án, 2021-ben a gödi Samsung-gyár gyulladt ki. Kiderült utána a katasztrófavédelemnek köszönhetően, hogy semmiféle engedélyük nem volt, a tűzoltáshoz szükséges elektromos főkapcsoló sem volt, de még az épületek használatbavételi engedélye sem volt meg.

Szeretném kérdezni a tisztelt itt nem levő kormánypártot: ez az, amit ők kiemelt nemzetgazdasági érdeknek neveznek? A vízhiányt, az áramhiányt, a mérgezéseket, a lakosság veszélyeztetését? A Párbeszéd eddig is küzdött, ezután is küzdeni fog az akkumulátorgyárak ellen. Tessék befejezni Magyarország jövőjének pusztítását! Köszönöm. (Taps.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, frakcióvezető asszony. A Mi Hazánk képviselőcsoportjából napirend előtti felszólalásra jelentkezett Toroczkai László frakcióvezető úr. Parancsoljon, frakcióvezető úr, öné a szó.




Felszólalások:   2-3   4-5   6-7      Ülésnap adatai