Készült: 2024.06.02.15:19:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (2023.05.23.), 116. felszólalás
Felszólaló Soltész Miklós (KDNP)
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 9:11


Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Corvin-lánc a Magyar Szent István-rend után a következő legmagasabb rangú állami kitüntetés, amely a magyar tudomány és művészet, valamint a magyar oktatás és művelődés fellendítése terén szerzett kimagasló érdemek elismerésére szolgál.

58 év után, az első Orbán-kormány idején alapították újra a Magyar Corvin-lánc-díjat. 2001-ben még tizenketten vehették át a kitüntetést. Tiszteletet érdemelnek a kitüntetettek, így fölsorolom őket: Balogh János zoológus; Kallós Zoltán néprajzkutató; Lámfalussy Sándor közgazdász; Lovász László matematikus; Lukács János történész; Makovecz Imre építész; Nemeskürty István irodalomtörténész; Oláh György kémikus; Szabó Magda írónő; Szokolay Sándor zeneszerző; Teller Ede fizikus; Zsigmond Vilmos operatőr. Közülük Lovász László él még, a többieket Isten nyugosztalja!

2002 után, a kormányváltást követően a Gyurcsány-kormány egyetlenegy kitüntetés adományozását sem kezdeményezte, mindezt beszüntették. (Nacsa Lőrinc: Szégyen!) 2012-ben öten ismét megkaphatták a díjat: Bor Zsolt fizikus; Jelenits István piarista szerzetes, tanár; Kocsis Zoltán zongoraművész, karmester,  Isten nyugosztalja! -; Marton Éva operaénekes és Vizi E. Szilveszter orvos, agykutató.

(16.40)

Majd később, 2018-ban pedig újabb hét kitüntetett részesült az elismerésben: Huszti Péter színművész, Maróth Miklós orientalista, akadémikus, Martonyi János külügyminiszter, Melocco Miklós szobrászművész, Radda György biokémikus, Ritoók Zsigmond klasszika-filológus, akadémikus és Sótonyi Péter orvos, akadémikus.

Jelenleg a szabályok következtében, eredményeképpen tizenketten rendelkeznek Magyar Corvin-lánc kitüntetéssel: Vizi E. Szilveszter Széchenyi-nagydíjas orvos, kutatóprofesszor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja és korábbi elnöke, a Magyar Corvin-lánc Testület elnöke; Marton Éva Kossuth-díjas operaénekes, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem professor emerita oktatója, a Magyar Corvin-lánc Testület elnökhelyettese; Bor Zsolt Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, egyetemi tanár; Huszti Péter Kossuth-díjas és Jászai Mari-díjas színművész, a nemzet művésze, kiváló és érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, a Színház- és Filmművészeti Egyetem volt rektora, professor emeritus; Jelenits István Széchenyi-díjas teológus, író, piarista szerzetes; Lovász László Széchenyi-nagydíjas matematikus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, ugyancsak korábbi elnöke; Maróth Miklós Széchenyi-díjas klasszika-filológus, orientalista, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja; Martonyi János Széchenyi-díjas jogtudós, volt külügyminiszter, az állam- és jogtudományok kandidátusa, professor emeritus; Melocco Miklós Kossuth-díjas és Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, a nemzet művésze, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja; sir George Radda, a Magyar Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja, az Oxfordi Egyetem professor emeritusa, a Magyarország Barátai Alapítvány alapító tagja; Ritoók Zsigmond Széchenyi-díjas klasszika-filológus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, professor emeritus, valamint Sótonyi Péter Széchenyi-díjas orvos, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Semmelweis Egyetem volt rektora, professor emeritus.

A Corvin-lánc kitüntetéssel adományozottak alkotják a Magyar Corvin-lánc Testületet. A testület munkálkodik a tudományok és a művészetek, valamint a magyar nemzeti oktatás és művelődés fellendítésén, valamint őrködik a Magyar Corvin-lánc kitüntetés tekintélye felett. A testület külön felkérés alapján véleményt nyilvánít a magyar tudományt, irodalmat, művészetet, oktatást, művelődést, valamint minden egyéb, általa fontosnak tartott területet érintő állami döntések tervezetével kapcsolatban. Figyelemmel kíséri továbbá a magyar tudományos és művészeti élet, a kultúra, az oktatás és a művelődés helyzetét, és ezekkel összefüggésben közérdekű javaslatot, illetve nyilvános állásfoglalást tehet közzé.

A Corvin-lánccal kapcsolatos egyes adminisztratív és szervezési jellegű feladatokat a Magyar Corvin-lánc Iroda látja el, amely mostanáig a Miniszterelnöki Kabinetiroda szervezeti keretein belül működött.

Tisztelt Ház! Jelen törvényjavaslat célja a Magyar Corvin-láncra, a Magyar Corvin-lánc Testületre és a Magyar Corvin-lánc Irodára vonatkozó jogszabályok összhangjának megerősítése és a Magyar Corvin-lánc tekintélyének ápolása. Ennek érdekében a törvényjavaslat új, önálló törvényben helyezi el és foglalja egybe a Corvin-láncra vonatkozó, jelenleg két törvényben és egy kormányrendeletben szereplő, széttagolt módon szabályozott rendelkezéseket. A törvényjavaslat ugyanakkor a Corvin-lánc esetében is lényegében változatlanul megtartja a Magyarország állami kitüntetéseire jelenleg irányadó szabályozási elveket, így az állami kitüntetések szabályrendszerében tartalmi szempontból az egységesség és a folyamatosság továbbra is biztosított marad.

A Magyar Corvin-láncot, miként ez idáig, úgy ezt követően is a köztársasági elnök adományozza a miniszterelnök előterjesztése alapján. A törvényjavaslat a jövőre nézve rendelkezik továbbá arról, hogy a Corvin-lánc Iroda a továbbiakban a Sándor-palota szervezetében látja el a feladatait. A Corvin-lánc Iroda vezetőjét a törvényjavaslatban foglaltak alapján a köztársasági elnök nevezi majd ki. A törvényjavaslat a hatálybalépéskor fennálló tényeket, körülményeket, jogviszonyokat nem érinti, így a Corvin-lánc Testület változatlanul működik tovább, miként érintetlen marad a Corvin-lánc Testület jelenlegi elnökének és elnökhelyettesének, valamint a Corvin-lánc Iroda jelenlegi vezetőinek a tisztsége is, tehát az e tisztségeket jelenleg betöltő személyek a törvényjavaslat hatálybalépése után is hivatalban maradnak.

Tisztelt Országgyűlés! A Corvin-lánccal adományozottak száma egy időben a tizenötöt nem haladhatja meg. Amint arra a korábbiakban már utaltam, a Corvin-lánccal kitüntetettek száma jelenleg tizenkettő, így a közeljövőben esedékessé válhat új kitüntetési javaslatok megtétele, illetve előterjesztése, elismerve a magyar tudomány és művészet, valamint a magyar oktatás és művelődés fellendítése terén szerzett kimagasló érdemeket. A Corvin-láncra a testület által támogatott személy terjeszthető elő.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A fentiekre tekintettel arra kérem önöket, hogy támogassák szavazatukkal a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  116  Következő    Ülésnap adatai