Készült: 2024.05.09.22:01:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  59-64. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:57


Felszólalások:   53-58   59-64   65-70      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Gurmai Zita képviselő asszony és Molnár Zsolt képviselő úr, az MSZP képviselői, interpellációt nyújtottak be az építési és beruházási miniszterhez: „Mit kíván tenni a Club Aliga területén készülő beruházás megkezdése ellen?” címmel. Gurmai Zita képviselő asszonyt illeti a szó. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! A kormány hibás környezetvédelmi politikájának szimbóluma a balatonaligai beruházás. Ahogy arra ellenzéki képviselőtársaim is felhívták a figyelmet, én is csak megerősíteni tudom, hogy nagyon nagy a baj. A kormányhivatal a helyi önkormányzattal karöltve, együtt mindent elkövet azért, hogy ez a környezetpusztító beruházás megvalósuljon.

Az Alaptörvényt és a vonatkozó természetvédelmi jogszabályokat semmibe véve lehetővé tették a Club Aliga területén a part menti sáv beépítését, megemelték a beépítési magasságot 18 méterre, megnövelték a telek beépíthetőségét 80 százalékra, és ehhez még közpénzt is biztosítanak, mindezt úgy, hogy a projektet nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházássá nyilvánították. Történik mindez annak ellenére, hogy az MSZP kezdeményezésére született alkotmánybírósági döntés világosan kimondta: a környezet védelmével kapcsolatos szabályok és az emberek egészséghez, egészséges környezethez való joga nem írható felül.

Drága Miniszter Úr! Maga is elmondta, hogy a kiemelt állami beruházások rendszere megérett a felülvizsgálatra, és azzal nyugtatott, hogy a helyszínen még semmi nem történt. Persze arra is emlékeztetném, hogy még Gőgös Zoltán képviselőtársam annak idején készített egy ilyen csomagot, amiből aztán sajnálatos módon az elmúlt négy évben nem lett semmi, úgyhogy én még mindig optimistán várom, hogy hátha most.

De miután ön beszélt, néhány nappal később helyettese, Csepreghy Nándor államtitkár úr is megerősítette, hogy a kormány arra fogja kérni a beruházót, hogy kérje ki a helyiek véleményét, és csak ennek birtokában valósítsa meg a beruházást. Mindennek ellenére a helyiek szerint az előkészületek  miniszter úr, figyel? (Lázár János: Abszolút!)  szép csendben elkezdődtek. Nemcsak hogy kijelölték az építési telkeket, de azok határait a napokban már gyakorlatilag el is kezdték felfesteni. Minden jel arra utal, hogy a környezetpusztítás nem fogja megvárni a szeptembert.

Tehát az eddigiekre való tekintettel tisztelettel kérdezem a miniszter urat, mit kíván tenni a Club Aliga területén készülő építkezések megkezdése ellen, és meddig lesz szabad lejárás az aligai partra a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházás miatt. Kérdezem én, viszont bizonyára azok, akik itt ülnek a teremben, nem tudják, hogy ha ez a beruházás megvalósul, akkor egyáltalán nem lehet lejutni a partszakaszra, úgyhogy ebben is, biztos vagyok benne, hogy valamit jelezni fog. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP, a Párbeszéd és az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Megadom a válaszra a szót Lázár János miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

LÁZÁR JÁNOS építési és beruházási miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőház! Tisztelt Képviselő Asszony! Szeretném megköszönni az immár sokadik kérdést a Balaton-part ügyében.

Azt gondolom, legutóbb is egyetértettünk minden képviselőtársammal abban, hogy a Balaton a legfontosabb nemzeti, természeti értékeink egyike, sőt nyugodtan mondhatom, hogy Európa egyik legfontosabb természeti értéke, ahol a partvédelem érdekében legalább annyi tennivalónk van, mint a vízvédelem érdekében. Hiszen a Balaton vízminősége és a part együttesen alkot egy olyan ökológiai egységet, amelynek a megőrzése a kormány elkötelezett célja, és ehhez minden képviselőtársam tiszta lelkiismerettel tud csatlakozni. Ennek érdekében tettünk lépéseket az elmúlt 32 évben politikai pártállástól függetlenül, és ezt tervezzük a jövőben is.

Ugyanakkor szembesülnünk kell azzal, hogy a természet megóvásának szempontja egybeesik azzal, hogy minden magyar választópolgártársunk úgy érzi, hogy övé is a Balaton. Szerencsére egyre többen mennek a Balatonhoz nyaralni, és az ottaniak nem legnagyobb örömére folyamatosan nő azoknak a száma, akik állandó jelleggel vagy átmenetileg a Balaton-parton tartózkodnak bérelt vagy saját tulajdonú ingatlanban.

Tulajdonképpen Budapest után a második legnagyobb agglomeráció alakult ki, amelyet a fejlődést illetően nem követett le sem az infrastruktúra, sem a településszabályozás, sem a területszabályozás, sem azok a társadalmi és közösségi létesítmények, lakások és magánlétesítmények, amelyek ennyi embert kiszolgálnának, mint amennyi tavasztól őszig vagy ősztől tavaszig a Balatonhoz vándorol. Ezért azt gondolom, hogy az önök által megfogalmazott óvatosság és a parlamentben való megbeszélése ennek az ügynek kifejezetten indokolt.

Szeretném azonban felhívni a figyelmét arra, hogy a parlamenti képviselőtársaim közül senki sem lépheti át azt a határt, amit a helyi közösség kijelöl. A helyi közösség 2019. június 6-án tartott egy települési képviselő-testületi ülést, ahol úgy döntöttek Balatonvilágos polgárainak képviseletében, hogy ez a településrész, Balatonvilágosnak ez a része, ez az ingatlan, amelyet ön szóba hozott, beépíthető.

Mi a demokrácia játékszabályai szerint nem vagyunk olyan helyzetben és olyan állapotban, hogy parlamentként a helyi képviselő-testület ilyen irányú elköteleződését felülbírálhassuk, szerencsére, és a jövőben nem gyengíteni, hanem erősíteni szeretném ezt a szempontot. Tehát én azok közé tartozom a kormányzatban és a kormánypártban, akik azt mondják, hogy a Balaton partjára csak azt és csak olyat lehet építeni, amit a helyi közösség megenged és lehetővé tesz. Ha a helyi közösség képviselő-testülete, amely a helyi demokrácia letéteményese, úgy dönt, hogy ez az ingatlan beépíthető, ezt a magyar Országgyűlésnek vagy a kormánynak nincsen joga kétségbe vonni.

A második kérdés, ami szerintem fontos tisztázandó ügy, hogy itt építési engedélyezési eljárás el sem kezdődött, képviselő asszony. Tehát annak a veszélye, hogy ez a terület beépüljön, jelen pillanatban fenn sem áll, tekintettel arra, hogy senki, semmilyen szervezet, tulajdonos, beruházó vagy építtető semmilyen építési engedélyt nem nyújtott be.

Legutóbb Szabó Rebeka képviselőtársunk kérdezett, akinek a megnyugtatására elmondtam, hogy Witzmann Mihály képviselőtársunk nagyon sokat dolgozik azért, hogy létrehozzon egy kompromisszumot a beruházó, a képviselő-testület és a helyi lakosság, különösképpen a partot használni akaró választópolgárok között. Az Országos Tervtanács, amelyet mégiscsak én felügyelek, pedig gondoskodni fog arról, hogy bármit mond is a helyi építési szabályzat, bármit jelent is a kiemelési rendelet, a túlépítés veszélye, az ízléstelen építkezés veszélye vagy a környezetromboló építkezés veszélye ne fenyegessen bennünket vagy az ott élőket.

Tehát, először is, Balatonvilágos önkormányzatával szembemenni nem tudunk; olyat építhetünk csak, amely a Balatonhoz méltó, megszolgálja az ottaniak bizalmát; harmadrészről pedig arra kell rávennünk és kényszerítenünk a beruházót, hogy a helyiekkel kompromisszumot kössön, a helyi önkormányzattal és a helyi érdekképviselettel.

Ebben én szívesen működöm közre, mint ahogy abban is, hogy szeptemberben és az év utolsó negyedévében az Országgyűlés elé terjesztem az állami beruházások rendjéről, így a kiemelések rendjéről szóló jogszabálycsomagot, valamint a teljes építésügyi, így a Balatonnal kapcsolatos építésügyi szabályok felülvizsgálatát is.

Nagyon remélem, hogy bepótolja a látogatását Mezőhegyesen, amit elmulasztott, pedig hívtam önt, és alkalmat biztosít arra, hogy személyesen is meggyőzzem szándékaim nemességéről. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelettel kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae a miniszteri választ. (Novák Előd: Légyott!)

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Még törpölök a miniszteri válaszon. Először is köszönöm szépen, miniszter úr, hogy személyesen jött erről meggyőzni. Én nem egyszer és nem kétszer jártam a helyszínen, és nagyjából látom és tudom, hogy mi történik. Tehát azt tudom mondani, hogy a Fidesznek szerintem nem velem van vitája, hanem a balatonaligai emberekkel és a hatályos törvényekkel. Ez az egyik.

A másik, hogy én azt gondolom, hogy az az önkormányzat mérsékelten vette figyelembe az ott élőknek a véleményét. Ezt én nagyon világosan tudom és látom, és ezt szerintem az önök országgyűlési képviselője is megtette, hiszen számos alkalommal próbált ő maga is egyeztetni a polgármesterrel, de a polgármester láthatóan erre egyáltalán nem volt hajlandó.

A másik, hogy azzal tisztában kell lennünk, hogy egy mai napig érvényes szerződést rúgnak fel. A terület fenntartójaként működő cég ugyanis lassan tíz évvel ezelőtt azzal a feltétellel kaphatta meg felülvizsgálattal ezt a területet, hogy az 540 méteres parti sétányt fenntartja, annak önálló helyrajzi számot biztosít. Eltelt tíz év, és még mindig nincsen helyrajzi szám.

Tehát én továbbra is azt szeretném kérni (Az elnök megkocogtatja a csengőt.), hogy abban az esetben, hogyha az önkormányzat mégsem hallja meg a nép hangját, akkor tegyen érte!




Felszólalások:   53-58   59-64   65-70      Ülésnap adatai