Készült: 2024.05.09.21:57:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  221-224. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:   217-220   221-224   225-244      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Bartos Mónika, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszternek: „Hogyan szolgálják a turizmus erősödését a Liget-projekt elkészült elemei?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

BARTOS MÓNIKA (Fidesz): Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Asszony! Tisztelt Államtitkár Urak! Kedves Képviselőtársaim! Beköszöntött a nyári turistaszezon. Budapesten ismét nagyon sok vendéget üdvözölhetünk, és a koronavírus-járvány korábbi hullámainak elvonulását követően a külföldi vendégek is megérkeztek hozzánk. Igaz, ők szembesülnek azzal a káosszal, amit a szervezetlen felújítások és a városüzemeltetés hibái okoznak (Nacsa Lőrinc: Bizony!), de ezt leszámítva Budapest vonzó célpont.

A két múzeum, ami ezt szolgálja, a Liget-projekt keretében elkészült Magyar Zene Háza és az új Néprajzi Múzeum. Nekik is köszönhető ez a siker. A Zene Házát januári megnyitása óta töretlen érdeklődés övezi, a Liget fáival látványosan együtt élő épület vonzza a látogatókat és a nemzetközi díjakat is.

A Néprajzi Múzeum pedig két hónapja nyitotta meg kapuit, az intézmény rögtön három kiállítással indított, és még folyamatban van az óriási gyűjtemény minél teljesebb bemutatását lehetővé tevő tárlatok felépítése. Hely van rá bőven, hiszen kiállítási terei többszörösen meghaladják a régi Kossuth téri épületét.

Ez a két épület a legjelentősebb abban a komplex vízióban, amely most kezd megvalósulni, amelyet a Városliget megújítását célzó álmok felvázoltak, hiszen Európában is egyedülálló rekreációs és kulturális központ alakult ki a Városligetben, amelyre büszkék lehetünk.

Tisztelettel kérdezem ezzel kapcsolatban államtitkár asszonyt, hogy hány látogatója volt a két múzeumnak, vane esetleg arra felmérés, hogy milyen arányban vannak vidéki és külföldi látogatók, és milyen a múzeumi tárlatok szakmai megítélése, tehát hogyan emelik ezek a projektek a Városliget színvonalát és Budapest turisztikai vonzerejét. Köszönöm szépen előre is megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Vitályos Eszter államtitkár asszony válaszol. Öné a szó, államtitkár asszony.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Képviselő Asszony! A „Liget Budapest” projekt nemcsak Magyarország elmúlt száz évének, de jelenleg az egész nyugati világnak a legnagyobb és legkomplexebb, rangos nemzetközi díjakkal is elismert, világszínvonalú kulturális városfejlesztése.

A projekt célja a budapesti 100 hektáros Városliget átfogó fejlesztése, amely egyaránt magába foglalja a park zöldfelületének és rekreációs funkcióinak, illetve a Liget évszázados intézményrendszerének megújítását és bővítését is. Új épületek kizárólag olyan helyszíneken épülnek, ahol korábban is épületek vagy parkolófelületek voltak, vagyis egyetlen négyzetméternyi zöldfelület-veszteséggel sem kell számolni a fejlesztések miatt.

A „Liget Budapest” projekt teljes körű megvalósításának a turizmusra gyakorolt hatásairól a KPMG mértékadó nemzetközi elemző cég készített egy tanulmányt, amely szerint a létrejövő új kulturális negyed teljes körű megvalósítását követően átlagosan napi közel ezer plusz külföldi látogatót tud majd Budapestre vonzani, és ezzel a Liget-projekt a ráfordított összegeket 15-20 év alatt vissza fogja hozni nemzetgazdasági szinten az általa vonzott többletturizmus révén. A Liget-projekt teljes körű megvalósulása esetén az ország új emblematikus kulturális intézményeként évtizedekre kiemelt vonzerőt fog biztosítani fővárosunk számára az európai nagyvárosok versenyében.

Ahogy említette, a Magyar Zene Háza januári nyitása óta Magyarország egyik leglátogatottabb kulturális intézményévé vált, már közel félmillióan jártak a „Liget Budapest” projekt részeként megvalósult intézményben, közülük mintegy százezer fő külföldi látogató volt.

(18.00)

A Néprajzi Múzeum is, elmondható, nagyon nagy érdeklődésre tart számot. A nyitás óta eltelt közel két hónap alatt elképesztő népszerűségnek örvend. Átlépte már a látogatottság a 100 ezer főt, melyből hozzávetőleg 20-25 ezer külföldi látogató volt. Úgy számolunk, hogy amikor megvalósul a teljes „Liget Budapest” projekt, akkor olyan óriási látványosságnak fogunk tudni helyet adni, amely nem volt még a magyar történelemben. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   217-220   221-224   225-244      Ülésnap adatai