Készült: 2024.05.09.14:43:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2022.07.18.),  205-208. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:   201-204   205-208   209-212      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a technológiai és ipari miniszternek: „Mi az oka annak, hogy a kormány több alkalommal a szavak szintjén kiállt a rendkívül rossz helyzetben lévő víziközmű-ágazat támogatása mellett, azonban érdemi cselekvésre az elmúlt 12 évben nem került sor?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Mint a felelős miniszternek a helyettese, ön pontosan tisztában van azzal, hogy kritikus állapotban van Magyarországon a víziközműrendszer. Ugye, láthattuk, az elmúlt időszakban az ország több pontján is kialakult olyan helyzet, hogy napokig nem volt településeken ivóvíz, miközben Magyarországon most már elég régóta az a helyzet, hogy a megtermelt ivóvíz 22 százaléka a rossz minőségű csővezetékek miatt felhasználás nélkül elfolyik. Ugye, láthatjuk, az elmúlt évtizedben megduplázódott a meghibásodások száma, és ma hivatalos adatok szerint a vízrendszerek 86 százaléka kockázatos minősítésű, kockázatos besorolású. Azt is tudjuk, hogy körülbelül 3000 milliárd forint hiányzik középtávon ahhoz, hogy fenn lehessen tartani Magyarországon az ivóvízellátást, illetve a vízbázisok védelmét. Tehát nem ennyibe kerül, hanem ennyi hiányzik az önök által betervezett forrásokon túl.

A minap Németh Szilárd rezsibiztos azt mondta, hogy körvonalazódik valamiféle megoldás a víziközművek helyzetével kapcsolatban a kormány előtt, ugyanakkor látható, hogy nem tervezték be a szükséges forrásokat a jövő évi költségvetésben sem. Tehát, mivel 3000 milliárd forint hiányzik középtávon, látható, hogy évente az önök által tervezett forrásokhoz képest százmilliárdokkal többet kellene a közművek fenntartására, karbantartására, pótlására költeni. Hétről hétre kérdezem önt, ön mindig ismerteti az általunk jól ismert számokat, de ezt ön is tudja, miniszterhelyettes asszony, hogy ezek egyhuszadát sem teszik ki éves szinten a költségvetésnek, tehát az idei évben sem biztosították a szükséges, a minimálisan szükséges forrásokat, és a jövő évi költségvetést is így készülnek holnap elfogadni.

Ezért kérdezem tisztelt államtitkár asszonyt, hogy pontosan  tehát ne a jelenlegi költségvetés számait ismertesse, hanem pontosan  ezeket a hiányzó százmilliárdokat milyen ütemezéssel, milyen forrásból és mikor, milyen döntések által fogják biztosítani annak érdekében, hogy középtávon Magyarországon a legfontosabb közszolgáltatást, tehát az egészséges ivóvízellátást és a vízbázisok védelmét biztosítani lehessen. Nagyon remélem, hogy ezúton kapunk információkat. Köszönöm szépen előre is a válaszát.

(17.40)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Koncz Zsófia államtitkár asszony, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA technológiai és ipari minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Mint ön is tudja, 2010-ben nagyon nehéz helyzetben vette át a kormányzat a víziközműrendszert, és ez azért volt, mert a vezeték-, illetve a műszaki felújítások a rendszerváltás óta nagyrészt elmaradtak, háttérbe szorultak.

Éppen ezért a víziközmű-ágazat számára most ezen fejlesztések megvalósítása az egyik legfontosabb feladat, és a hálózat korszerűsítése jelenti az egyik legfontosabb feladatot. Erről a kérdésről, ahogy ön is említette, egy héttel ezelőtt már beszéltünk az Országgyűlésben. Ahogy akkor is elmondtam, most is szeretném hangsúlyozni, hogy Magyarország Kormánya elkötelezett a jó minőségű ivóvíz-szolgáltatás fejlesztése és korszerűsítése mellett. A kormány fontos feladatának tekinti hazánk természeti környezetének és gazdag vízkészletének megőrzését a jövő nemzedékek számára.

Az ivóvízbázisok vízkészletének védelme kiemelt célunk, melyet jogszabályi előírások keretében is biztosítunk. Fontos kiemelni, hogy Magyarországnak van elegendő vize. A közműves ivóvíz-ellátottság elérhetősége  ahogy már ezt elmondtam a múltkor is  a településeket tekintve hazánkban 100 százalékos, 2020-ban pedig országos szinten már a lakosok 82,8 százaléka csatlakozott rá a szennyvízgyűjtő hálózaton keresztül.

Az elmúlt időszakban minisztériumunk az ágazat szereplőinek bevonásával elkészítette a nemzeti víziközmű-közszolgáltatási stratégiát. Ennek célja a rövid és hosszú távú megoldások nyújtása a teljes víziközműszektort érintően.

2020-ban megalakult a Nemzeti Vízművek Zrt., amely társasági szinten kezdeményező és koordináló szerepet tölt be a kutatás-fejlesztési és az innovatív műszaki-gazdasági projektekben, és arról is beszéltünk, hogy 2018-20 között a víziközművek rekonstrukciójára 4,5 milliárd forintot, a hatékonyságnövelő fejlesztésekre pedig 2019-ben 3,5 milliárd forintot fordítottunk. Ugye, itt a víziközmű-szolgáltatók (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), az önkormányzati tulajdonban lévő víziközmű-szolgáltatók is felmerültek. 2020-ban közel 4 milliárd forint állami támogatást nyújtottunk.

Ezzel azt szeretném mondani, hogy természetesen mi odafigyelünk a vízközmű-szolgáltatókra ezúttal is, és ennek az ismeretében kérem a képviselő urat (Az elnök ismét csenget.), hogy fogadja el a válaszomat. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   201-204   205-208   209-212      Ülésnap adatai