Készült: 2024.05.11.13:02:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

90. ülésnap (2023.11.20.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 6:55


Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Momentum képviselőjének, Bedő Dávidnak adom meg a szót.

BEDŐ DÁVID (Momentum): Köszönöm szépen. Fél évvel ezelőtt egy hiba csúszott az állampárt rendszerébe, és kiszivárgott egy dokumentum Lázár János leépítésügyi minisztériumából. Ebből a dokumentumból kiderült, hogy az adóforintjainkból frissen felújított, történelmileg és kulturálisan nagy jelentőséggel bíró magyar kastélyokat „privatizálni” akarják  és a privatizálás szót most tegyék nagy idézőjelekbe, ugyanis teljesen ingyen akarják átjátszani haveri kezekbe.

A Momentumban ezt értelemszerűen nem néztük jó szemmel, és elkezdtük megszervezni a kastélymentő hálózatunkat. Ellátogattunk Bajnára, Dégre, Edelénybe, Füzérradványra, Nádasdladányba, Szabadkígyósra és Tatára, hogy a helyiekkel egyeztessünk, hisz a kastélyrablás leginkább az ő életüket nehezíti meg. Az összes településen egyértelmű volt, hogy a helyi polgárok nem akarják a szabadrablást, nem akarják elveszíteni a településük szerves részét képező, gyakran a helyiek megélhetését biztosító kastélyokat, mert amíg az állampártnak és a haveri köröknek ez csak egy újabb pénzszerzési lehetőség, egy sima üzlet, addig a helyi polgároknak a kastélyok családi történeteket, gyerekkori emlékeket, személyes kötődést jelentenek.

Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy a kilencezer lélekszámú Edelényben több mint háromszáz ember jött el tiltakozni a Momentum demonstrációjára, megteremtve ezzel a település történetének legnagyobb tüntetését. Dégen is egy emberként mozdult meg a falu, hogy ne kelljen (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból.) soha nem látott, idegen, állampárti üzletköröknek ingyen átadni a szeretett kastélyukat. Miskolcon pedig a momentumos aktivistákkal több órán keresztül igyekeztünk megakadályozni a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlést, hogy ne tudják zárt ajtók mögött a nyilvánosság bevonása nélkül megpecsételni az edelényi kastély sorsát. Ahogy az pedig már megszokott, az állampárt rendőrökkel végeztette el a piszkos munkát, és egy tucat egyenruhással vezettettek ki minket a megyeházáról.

A helyi demonstrációkon túl a kastélymentő hálózattal sok ezer aláírást gyűjtöttünk mind országosan, mind pedig a tucat érintett településen, hogy hangot adjunk a tiltakozó polgároknak. Akkor, félve az emberek dühétől és tiltakozásától, úgy tűnt, hogy önök meghátráltak, és letettek azon tervükről, hogy az adóforintokból frissen felújított magyar kastélyokat ingyen odaadják a haverjaiknak. Akkor úgy tűnt, felismerték, hogy a helyi ellenállás akkora, amivel nem érdemes szembeszállni. De most, fél év pihentetés után, az ünnepekhez közeledve mégis visszaköszön a kastélyrabló törvény, mégis újra a Ház elé hozták ezt a szégyenteljes javaslatot. Sunyi módon megvárták, amíg az emberek elfelejtik az önök csúfos tervét, elfelejtik, hogy sok száz ember megélhetését akarták elvenni és megannyi településtől akarták elszakítani a helyi polgárokhoz annyi szállal kötődő kastélyokat. Úgy gondolták, hogy fél évvel később, amikor senki nem számít rá, be tudják hozni a parlament elé, és el tudják fogadni hirtelenjében a szabadrablást.

Úgy tűnik, az állampárt számára nincs az a helyi akarat, amely többet érne a saját haverjaik érdekeinél. Ennek a korrupt és velejéig romlott rendszernek csillapíthatatlan az éhsége. Mindent és mindenkit eltakarítanak az útjukból, ha saját vagy barátaik érdeke azt kívánja.

Én csak azt nem értem, hogy bár Lázár János leépítésügyi miniszter azt ígérte Egerben, hogy az állampárt nem fog olyan döntést hozni, amely szembemegy a helyiek akaratával, akkor miért erőltetik a kastélylopásokat. Több ezer aláírás, több száz fős tüntetések, kastélymentő hálózat, mind azt bizonyítja, hogy azok a helyiek, akik az érintett településen nőttek fel, akiknek szívügyük a kastélyok helyzete, és akiknek a megélhetése függ ezektől a nemzeti kincsektől, azok nem akarják ezt a szabadrablást, nem akarnak állampárti vállalkozót a nyakukba, és végképp nem akarják, hogy ezek a kastélyok Lázár és Orbán haverjainak játékszerei legyenek.

Ezért a Momentummal nem nyugszunk bele, továbbra is kiállunk az érintett lakosok mellett. Újraszervezzük a kastélymentő hálózatot, és ismét hangot adunk az állampárt célkeresztjében állóknak. El a kezekkel a magyar kastélyoktól! Köszönöm szépen. (Taps a Momentum képviselői részéről.  Soltész Miklós: Hevesebben tapsoljatok!  Dr. Vadai Ágnes: Tegeződik a kolléga!)

ELNÖK: Nagy Bálint államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

NAGY BÁLINT építési és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Három dologban is szeretném kijavítani.

Véletlenül sem merészkednék olyan területre, hogy a Momentum belső dolgaiba beleszóljak, de mégiscsak ki kell javítanom. Nemcsak az ön által említett településeken tartottak ilyen akciókat, hanem Keszthelyen is volt ilyen. Ezt azért tudom, mert számos keszthelyi lakos felháborodottan fordult hozzám, hogy kik azok az emberek, akik valótlan információkkal zaklatják őket az utcán és a buszmegállókban. Rájöttünk, hogy ezek a helyi momentumosok voltak. Nem tudom, milyen tapasztalatai voltak önnek a többi településen, de ha olyanok, mint Keszthelyen, akkor nagy tisztelettel a keszthelyi emberek nevében megkérném önöket, hogy ezt a fajta akcióikat ne folytassák, és ne zaklassák a helyben lakókat. Köszönöm szépen.

A másik, amire fel kell hívnom a figyelmét, mielőtt még a nagy ünneplés közepette meghátrálásról beszél, hogy érdemes tanulmányozni és érdemes elolvasni a házszabályzatot, ugyanis a házszabályzat egyértelműen meghatározza, hogy egy-egy törvényjavaslat elfogadásának mi a menetrendje. Eszerint haladunk, az ön által most is említett jogszabály június óta a Ház előtt van, az Országgyűlés foglalkozik vele, hamarosan döntés is születhet a kérdésben.

A harmadik téma, amelyre szeretném felhívni a figyelmét, szintén az olvasással kapcsolatos. Érdemes elolvasni magát azt a törvényjavaslatot is, amelyet kritizált az előbb, ugyanis ha megnézi, önök rendre nemzetközi példákra hivatkoznak, de éppen ebben az esetben  és ezt furcsának tartom  nem hozzák elő azokat a nemzetközi példákat, amelyek Európa számos országában a kastélyok és a műemlékek tekintetében jó gyakorlatként jöhetnek elő. Ha elolvasná ezt a jogszabálytervezetet, ebből is egyértelműen kiderül, hogy ennek a legfontosabb célja az, hogy ezeknek az épületeknek, ingatlanoknak az állagmegóvása, műemléki felújítása folytatódhasson, megtörténhessen, és mindez a köz javára valósuljon meg, és továbbra is ugyanúgy látogathatók maradjanak ezek az épületek, ellentétben azokkal a valótlan állításokkal, amelyekkel ezek szerint nemcsak Keszthelyen, hanem más településeken is riogatják az embereket. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-24      Ülésnap adatai