Készült: 2024.05.19.22:49:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

103. ülésnap (2024.03.04.), 8. felszólalás
Felszólaló Farkas Sándor (Fidesz)
Beosztás Agrárminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:57


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Képviselő Asszony! Az ön által felvetett kérdéskört én azért nem látom ilyen tragikusnak, sőt egyáltalán nem látom ilyen tragikusnak, mint ahogy ön ezt folyamatosan itt, a Parlament falai között elmondja, felveti, és hangulatot kelt.

Ezek az ipari üzemek, amelyek az országban számtalan helyen épülnek, nemcsak Sóskúton, hanem egyéb területeken is, mindenütt a legszigorúbb feltételekkel kerülnek kialakításra, és azok a környezetvédelmi problémák, amelyekre ön is utalt a természetvédelem területén, ez egy kicsit zavaros, mert a kettő nem ugyanaz. Mégis azt kell hogy mondjam, hogy ezek a legszigorúbb feltételekkel kerülnek kialakításra, és nemcsak itt, a magyar törvények alapján, hanem európai viszonylatban is. Ez azt jelenti, hogy ezekre az üzemekre természetesen szüksége van a magyar gazdaságnak, és a feltételek biztosítottak, hogy ezek megnyugtató módon kialakításra kerüljenek.

Szeretném azt is elmondani önnek, hogy a biológiai sokféleség az élővilág változatosságát jelenti, melynek megléte és fennmaradása alapvető az életfeltételeink, illetve jólétünk biztosítása érdekében. A biológiai sokféleség az emberi élethez is elengedhetetlen ökoszisztéma-szolgáltatásokat nyújt, többek között biztosítja az egészséges élelmiszer, a termékeny talaj, a tiszta édesvíz, a tiszta levegő ökológiai alapjait, élőhelyet, gyógyszeralapanyagot és építőanyagot nyújt számunkra, szerepet játszik a katasztrófák, járványok, betegségek elkerülésében, hatásaik enyhítésében, valamint az éghajlati szabályozásban globális és lokális szinten.

A 2030-ig szóló nemzeti biodiverzitás stratégiát a kormány jóváhagyta, a végleges dokumentum 2023. augusztus 8-án lett közzétéve a kormány honlapján. A nemzeti biodiverzitás stratégia átfogó keretet biztosít a hazai élővilág, a természeti erőforrások hosszú távú fennmaradásához, és meghatározza az évtized végéig elérendő célkitűzéseket és célokat.

A stratégia célja, hogy a nemzeti sajátosságokat figyelembe véve, valamint a nemzetközi és európai uniós kötelezettségekhez igazodva kezelje a biodiverzitás-megőrzés kapcsán felmerülő problémákat, továbbá hogy kellő hangsúllyal érvényesüljenek benne hazánk főbb környezeti, társadalmi, gazdasági, valamint a biológiai sokféleség szempontjából legfontosabb ágazatok sajátosságai.

A nemzeti biodiverzitás stratégia elemzi a biológiai sokféleség állapotát, helyzetét, továbbá a 2030-ra vonatkozó nemzeti jövőképet szem előtt tartva három stratégiai területet jelöl ki, melyeken belül 19 célkitűzés összpontosít a biológiai sokféleség védelmével kapcsolatos hazai problémák kezelésére.

A stratégia tervezetének kidolgozása során széles körű egyeztetésre került sor. Áttekintettük az Országos Környezetvédelmi Tanács szakmai javaslatait, és a beépítésre alkalmas észrevételeket átvezettük a tervezetben, amely napirenden szerepelt a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács ülésén is. Ezenkívül 2021 októberében egy széles körű országos szakmai fórumot is tartottunk ebben a témában.

Tisztelt Képviselő Asszony! A természet kincseinek a védelme érdekében nagyon sok intézkedést tettünk, ebből csak néhányat, ha szabad számszerűleg megemlítenem. 2010 óta több mint száz országos jelentőségű, védett természeti területet jelöltünk ki, összesen közel 3 ezer hektáron. Az ország területének több mint 21 százaléka, azaz 2 millió hektár Natura 2000-es terület, több mint 9 százaléka, mintegy 850 ezer hektár pedig országos jelentőségű, védett természeti terület.

Az elmúlt 12 évben megvalósított beruházásoknak köszönhetően több mint 300 ezer hektáron javult az élőhelyek állapota, a természeti értékek megőrzésének ökológiai és műszaki feltételei Magyarországon.

(11.20)

A nemzeti parkok pedig eredményesen mutatják be, hogy a létesítményeikben regisztrált látogatószám is folyamatosan emelkedik.

Tisztelt Képviselő Asszony! Az ön által felvetett kérdések, még egyszer mondom, megnyugtató megoldásában a környezettudatos és a környezetkímélő beruházások engedélyezése a legfontosabb, és ebben a magyar kormány mindig is partner. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai