Készült: 2024.05.10.17:47:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

12. ülésnap (2022.06.20.),  5-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:18


Felszólalások:   2-4   5-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Tordai Bencének adom meg a szót, parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): (A mikrofonja nem szól.) Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Engedjék meg, hogy külön köszöntsem török vendégeinket Finike városából.

Tegnap volt apák napja, és úgy tűnik, hogy ez az ünnep pártokon és politikai oldalakon átívelő támogatást élvez, hiszen nemcsak… (Közbeszólások az ellenzéki pártok padsoraiból, köztük: Nincs hang!  Közbeszólások a kormánypártok padsoraiból, köztük: Nem baj! Jó így!  Jó lesz így is!)

ELNÖK: A sajátját tette föl, valami baj van. (Tordai Bence elé hordozható mikrofont helyeznek.)

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Akkor kérném az óra visszaállítását.

ELNÖK: Legyenek szívesek, kezdjük elölről!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Polgártársak! Szeretettel köszöntöm Finike városának képviselőit, Budapest II. kerületének török testvérvárosából. Tehát tegnap volt apák napja, amely, úgy látszik, hogy egy pártokon és politikai oldalakon átívelő ünneppé nőtte ki magát. Ezt bizonyítja legalábbis, hogy az ellenzéki oldal és a kormányoldal legmagasabb szintű közjogi méltóságai is megemlékeztek róla, jelesül Karácsony Gergely főpolgármester (Derültség a kormánypártok padsoraiból.), illetve Novák Katalin államfő.

Úgy látszik tehát, hogy mindannyian fontosnak tartjuk azt a gondolatot, hogy a férfiakat mint apákat kell elismerni, és támogatni őket abban, hogy nagyobb szerepet vállaljanak a gyermeknevelésben, a család körüli feladatokban, a reproduktív munkában. Ezért is örvendetes, hogy 2019-ben az Európai Parlament elfogadta a munka és a magánélet egyensúlyáról szóló irányelvet, amely egyebek között azt is kimondja, hogy az apai pótszabadságot, amely szülés esetén jár, legalább 10, illetve ikreknél 14 napra meg kell emelni. Ez pontosan a duplája a mai magyarországi szabályozásnak.

A Párbeszéd zöldpártként mindig is támogatta a feminista kezdeményezéseket, ez pedig ilyen, hiszen miközben első látásra a férfiakat támogatja, és valóban segít nekünk abban, hogy többet lehessünk a gyerekeinkkel a megszületésük utáni nagyon érzékeny, nagyon fontos, nagyon intim időszakban, de ugyanennyire segít az édesanyáknak is abban, hogy ne maradjanak magukra ezekben a nehéz napokban és hetekben, amikor a család egysége, együttléte talán minden más időszaknál fontosabb.

Ezért tartotta fontosnak a Párbeszéd, hogy egy törvénymódosítást nyújtsunk be arról, hogy az uniós irányelvnek megfelelően vezessük be az apanapok megduplázását, tehát az uniós irányelvnek megfelelő apai pótszabadságok mértékét. Ez nem lenne példa nélküli az európai országokat nézve, sőt éppen azokban az államokban, azokban a tagállamokban, ahol a legsikeresebb a családpolitika, ahol a legmagasabb a reprodukciós ráta, ahol a leglassabb a népességfogyás, azt látjuk, hogy négy-, de akár tízhetes időtartamot is támogatnak, hogy az édesapák otthon lehessenek gyermekük születése után.

Ausztriában, amit gyakran hivatkoznak itt Magyarországon önök is példaként, bevezették a Papamonatot, amikor konkrétan egy hónapra el lehet menni, nem is fizetés nélküli szabadságra, hanem napi 700 euróval (sic!) támogatja az állam azt, hogy az édesapák otthon legyenek, és nyilván részt vállaljon a közösség, a nemzeti közösség a gyermekvállalás terheiből is.

Önök állítólag egy családbarát politikát folytatnak, és most a konstruktív hangulatot fenntartandó én ezt nem kezdeném el vitatni, nem beszélnék arról, hogy mely családoknak adnak nagyobb támogatást, és ahol éppen a legnagyobb szükség volna rá, ott vajon miért van kevesebb anyagi segítség, nem beszélnék arról, hogy mennyire sikeres ez a családpolitika, amikor azt látjuk, hogy minden idők talán legalacsonyabb születésszámaival nézünk szembe. Tegyük félre ezeket egy pillanatra, és keressük azt, hogy mi az, amiben egyet tudunk érteni!

Azt hiszem, hogy az apák nagyobb társadalmi és családi szerepvállalása önök által is támogatható vagy támogatandó célnak tűnik. Erre utalnak EP-képviselőik szavazatai is, vagy éppen az a talán tavaly kitört járvány, amiben apák és édesanyák is egyébként olyan fotókat posztoltak, ahol a korai hónapokban való kötődés fontosságára hívták fel hordozós képekkel a figyelmet, tehát ahol az apa az újszülött csecsemőjét hordozza a szívén, a hasán vagy éppen a hátán, méretétől függően.

Szóval, talán ebben a kérdésben lehet egy nemzeti konszenzus. Lehet, hogy apróságnak tűnik megduplázni 5-ről 10 vagy 7-ről 14 napra az apai pótszabadság mértékét, de azt gondolom, hogy ez egy jó irányba tett lépés. Talán ez egy olyan lépés, aminek kapcsán nem kezdenek el önök a szokásos hagymázas genderideológiás vádaskodásukkal előhozakodni. És annál is inkább optimista vagyok, mert szó szerint idézném, hogy amikor a hétvégi sajtótájékoztatómra reagált a kormány, akkor azt írta a minisztérium, hogy a kormány természetesen eleget tesz, illetve eleget fog tenni az uniós jogból eredő kötelezettségeinek. Ez azt jelenti, hogy idén augusztusig bevezetjük az apanapok megduplázását.

Ezek szerint tehát remélhetjüke azt, hogy támogatni fogják az apai szülési pótszabadságra, illetve ennek növelésére tett indítványomat? Várom szíves válaszukat, köszönöm szépen.

ELNÖK: Vitályos Eszter államtitkár asszonynak adom meg a szót, parancsoljon!

(13.20)

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm, hogy ön is fontosnak tartja a magyar családok ügyét és boldogulását, hozzánk hasonlóan. A Kulturális és Innovációs Minisztérium céljai szolgálni a békét és a biztonságot, a családhoz, nemzethez, a nyugati civilizációhoz kapcsolódó kötődés megerősítését. Azt gondolom, hogy ebben nincs vita közöttünk. A magyar jövőt a magyar családok írják. Köszönöm szépen a felszólalását.

El kell mondjam ezzel kapcsolatban, hogy Magyarország a szülési szabadság tekintetében élen jár. Az Európai Unióban az egyik leghosszabb időre mehetnek el szabadságra azok a nők, akiknek gyermeke születik. A magyar kormány jelentősen bővítette az édesapáknak járó kedvezmények körét is, hiszen az apák gyesre, gyedre és gyetre is mehetnek, illetve igénybe vehetik a gyermekápolási táppénzt is.

A kormány természetesen, ahogyan eddig is mindig, most is eleget fog tenni az uniós jogból eredő kötelezettségeinek. A célunk ugyanis az, hogy egyre könnyebb legyen Magyarországon családot alapítani, gyermeket vállalni és nevelni. 2010 óta ezért is emeltük több mint három és félszeresére a családok támogatására fordított összeget. Csak hogy néhány példát említsek: a gyermeket nevelő családok visszakapták a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadójukat az átlagjövedelem szintjéig. A gyed maximális összege 2010 óta több mint két és félszeresére emelkedett, 2022. január 1-jétől a minimálbér emelkedésével már eléri a 280 ezer forintot. Bevezettük a családi adókedvezményt, amely ma mintegy egymillió családnak segít.

Magyarország Alaptörvénye külön cikk alatt rendelkezik a szülők munkahelyi védelmének követelményéről, amellyel összhangban a munka törvénykönyve számos rendelkezést tartalmaz a családi élet és a munka összeegyeztetésének elősegítése érdekében. Az apát a gyermekvállalással összefüggő pótszabadság, a gyermeke születése esetén pótszabadság, az úgynevezett apaszabadság illeti meg. A munka törvénykönyvéről szóló törvény alapján az apának gyermeke születése esetén 5, ikergyermekek születése esetén 7 munkanap pótszabadság jár, amelyet a kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A pótszabadság az anyával és az újszülöttel, a csecsemővel való együttlétet, a kötődés elősegítését szolgálja, ezért viszonylag rövid határidőn belül, a szülést követő két hónapon belül veheti igénybe az apa. A munkavállaló részére az apaszabadság időtartamára a távolléti díj száz százaléka jár.

Eddig is élen jártunk az Unióban. 2010 óta a magyar kormány három és félszeresére emelte a családok támogatását. Ez ma a GDP 6,4 százaléka, ami kimagasló a kontinensen. Talán fel sem lehetne sorolni mindazokat az intézkedéseket, amelyek segítik a családokat az elmúlt években. Elég, ha annyit mondunk, hogy 2011-hez képest 5,4 százalékkal nőtt a születések száma. Családi és személyes döntésekbe, ahogyan eddig, ezután sem akar a kormány beleszólni, de segíteni szeretne abban, hogy mindenki be tudjon kapcsolódni a gazdaság vérkeringésébe, beléphessen a munkaerőpiacra, tartalmasabb legyen az élete.

Megállapítható, hogy a jelenlegi magyar rendszer európai összehasonlításban is a munka és magánélet összehangolása szempontjából rendkívül kedvező szabályozáson alapul. A munka és magánélet egyensúlyáról szóló irányelv átültetésével kapcsolatos kodifikációs előkészítő munka folyamatban van. A magyar kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy az irányelv által rögzített garanciák a munkavállalók számára maradéktalanul biztosítva legyenek, ezáltal is hozzájárulva a munka és a magánélet összehangolásának ösztönzéséhez.

Tisztelt Képviselő Úr! Háborús inflációval, járványokkal és globális élelmezési nehézségekkel kell szembenézni, ezekkel küzdünk, és ebből a szempontból számomra kifejezetten örömteli, ha végre önök is a magyar családok megerősítésében látják a megoldást és a békéhez vezető utat. Bár mindig is így tennének! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   2-4   5-12   13-16      Ülésnap adatai