Készült: 2024.05.09.17:13:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

21. ülésnap (2022.07.11.),  197-200. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:30


Felszólalások:   193-196   197-200   201-204      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Bencze János, a Jobbik képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak. Öné a szó, képviselő úr.

BENCZE JÁNOS (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! Mindenki, aki a mezőgazdaságból él, és lenéz a földre vagy felnéz az égre, meg tudja jósolni a jövőt, hogy mi fog történni, képletesen szólva, a saját gazdaságának a jövőjét. Ha Kelet-Magyarországon lenézünk a földre, kiégett talajt látunk, ha felnézünk az égre, felhőtlen kék eget látunk, és a jövőkép igen szomorú. Kisebb mennyiségű termés, kisebb jövedelem, és a befektetett munka ugyanannyi.

Ha megkérdezzük, hogy mit tudunk tenni, ki tud tenni azért, hogy ez ne így legyen, hogy a gazdákat segítsük, nagyon egyszerű a válasz: a kormány kétharmaddal, és az elsődleges dolog az aszálykárenyhítés. Azonnali segítség kell a gazdáknak. Ahogy hallottam, ezt meg is fogják kapni. Viszont a kérdés második fele, hogy a jövőben mit tudunk tenni, sokkal komplikáltabb és összetettebb, ugyanis a föld nem hazudik. Hiába fogjuk kitenni a táblákat, hogy a magyar mezőgazdaság jobban teljesít, a magyar föld jobban teljesít, nem fog működni az éghajlatváltozás következtében. Az éghajlatváltozásról már több évtizede tudunk, és tennünk kellene ellene Magyarországon.

Azt szeretném megkérdezni, hogy mit kíván tenni a kormány azért, hogy az éghajlatváltozás hátrányait kiküszöböljük, hogy mi lesz a vízvisszatartással, és mi történt eddig, mi történt a Vásárhelyi-tervvel, mi történt az oda beleinvesztált milliókkal, és hogy ebből ki részesült. Ez azért fontos, mert Magyarországról köztudottan több víz folyik ki, mint amennyi befolyik, és azt a vizet meg kell tartanunk. A kérdésem nagyon egyszerű, miniszter úr: mit kíván tenni a magyar kormány azért, hogy Magyarországon tisztességes vízvisszatartás, vízmegtartás legyen, és ezáltal működjön a mezőgazdaságunk? Köszönöm. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Ön az előre írásban leadott kérdésének más címet adott, mint amit most szóban megkérdezett. Ettől eltekintve megpróbálok erre válaszolni, ha megengedi. (Bencze János: Köszönöm.)

Legelőször is arról, hogy mit tett a kormány az aszálykárosult gazdákért, néhány gondolatot engedjen meg. Most a június 4-ei határidőig mintegy 322 ezer hektárra adtak be kárenyhítésre aszálykárjelentést, és mi szeretnénk az agrárkárenyhítési rendszerben ezeknek a gazdáknak megfelelő módon segíteni. Ugyanakkor szeretném felhívni a magyar gazdatársadalomnak és önnek is a figyelmét arra, hogy nem mindig a segítséget kell várni. Vannak szituációk, vannak krízishelyzetek, amikor elkerülhetetlen, de egy tervszerűen gondolkodó gazdatársadalomban a mezőgazdasági biztosítási rendszerben is gondolkodni kell, mert önmagában az nem megoldás, hogy én csak várom, ha valami kár ér, és majd az állam kisegít. Nekem is mint termelőnek, gazdának is van felelősségem abban, hogyan tudom megtervezni a gazdasági folyamatokat. Csak szeretném erre felhívni a figyelmet, mert rendkívül fontos, igaz, az elmúlt időszakban egyre nagyobb számban kötnek biztosítást a gazdák is, de ezt még jobban erősítenünk kell, és erre fel kell hívnunk a figyelmet. A mezőgazdasági krízisbiztosítási rendszerünk is beindult, bevált már, és ebben már az elmúlt évben is komoly jövedelempótlásra volt lehetőség.

A 2019-es öntözésfejlesztés volt a szóbeli kérdése az írásbeli kérdéshez képest, szeretném a képviselő urat tájékoztatni, hogy nagyon sok intézkedés, nagyon sok lépés, nagyon sok beruházás volt már a magyar mezőgazdaságban, a magyar vidéken öntözésfejlesztés vonatkozásában, ezek részben összehangoltak, részben helyi jelentőségűek. Ezek nem állhatnak meg. Éppen ezért az elkövetkezendő hónapokban nagyon komoly munkát fordítunk arra, hogy ismételten elővegyük nemcsak a régi terveket, hanem a régi használatos csatornákat, azoknak a felújítására vonatkozó lehetőségeket, és őszre egy új öntézési tervvel fogunk a rendelkezésükre állni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:   193-196   197-200   201-204      Ülésnap adatai