Készült: 2024.05.12.04:53:11 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (2022.10.04.),  17-20. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:26


Felszólalások:   13-16   17-20   21-26      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett (Kunhalmi Ágnes feláll.) Lőcsei Lajos képviselő úr, Momentum-képviselőcsoport: „Aktuális ügyekről” címmel. (Kunhalmi Ágnes: Ó!  Rétvári Bence: Pedig már vártam.  Derültség.)

LŐCSEI LAJOS (Momentum): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Feltennék egypár kérdést önöknek, kérem, majd fejbólintással reagáljanak a kérdésekre. (Rétvári Bence: Válaszolni fogunk.) Igaze, hogy a választások előtt azt ígérték, hogy megvédik a magyar családokat, és hogy megvédik a rezsicsökkentést? Igaz, ez valóban így történt. Igaze, hogy a választások után három hónappal önök rezsit emeltek? Igaz. (Vitályos Eszter: Nem igaz!) Bólogassanak, képviselőtársaim, mert ez így történt! A gáz árát a hétszeresére, a villany árát a kétszeresére emelték, nem beszélve a háromszoros árra emelkedett rendszerhasználati díjról. És most sajnos ott tartunk, hogy elsősorban az önök elhibázott gazdaságpolitikájának köszönhetően, a hazugságra épített kampányuk miatt, azzal, hogy elhitették az emberekkel, hogy megtartható a rezsicsökkentés, egyik napról a másikra önök arcon csapják a választókat, és rájuk zúdítják a hétszeres gázárat, a kétszeres villanyárat, a 40-50 százalékkal, esetenként 100 százalékkal megemelkedett élelmiszerárat. Képviselőtársak, ezt mégis hogyan gondolták?! Egyik napról a másikra most családok százezreinek azon kell gondolkodnia, hogy télen fűtsenek vagy egyenek.

És mit ad az önök oly gondoskodó kormánya ezeknek a családoknak? Árstopos csirke far-hátat, a boltok polcain alig megtalálható árstopos olajat, lisztet, cukrot. Tegnapelőtt a feleségemmel az egyik nagyobb áruházláncban többek között étolajat szerettünk volna vásárolni. Önök szerint sikerült? Közli velem a bolti eladó, hogy nincs, és hogy csak reggel, nyitáskor rakhatnak ki egy bizonyos mennyiséget, és ezután napközben nem pótolhatják. Ezt mégis hogyan gondolták, képviselőtársak?!

Tisztelt Képviselőtársaim! Árstopos tűzifát vezetnek be, és minden családnak 10 köbmétert biztosítanak. Ez nagyon szépen és jól hangzik, eldöntötték ezt önök Budapestről, az íróasztalok mögül. És hogyan is néz ki ez a valóságban, fizikailag? Ma, ha egy család jelzi igényét, akkor az körülbelül másfél-két hónap múlva akár meg is kaphatja. De persze fizesse ki egy összegben, béreljen magának fel- és lerakodásra munkaerőt, béreljen magának megfelelő szállítóeszközt, és ha majd az udvarába kerül a tűzifa, akkor az egy-másfél méteres rönköket gurigázzák fel, majd hasogassák is fel, és mire a 10 köbméter tűzifa a sufniba kerül, ez körülbelül 400-500 ezer forintba kerül egy átlag családnak, és fűthetnek a vizes fával. Ezt mégis hogyan gondolták, képviselőtársak?!

Tisztában vagyok azzal, hogy nincs könnyű helyzetben az ország. És lehet itt mindenkire mutogatni: Soros, Brüsszel, migráns, az új ellenségre is, a szankciókra. De ha csak arra gondolok, hogy 70 milliárd forint vadászati kiállításra, 300 milliárd forint használhatatlan lélegeztetőgépekre, 20 milliárd forint határon túli focira, tízmilliárdokba kerülő nemzeti konzultációk, lehetne a végletekig sorolni, képviselőtársak, és amikor ezekről az elherdált pénzekről beszélünk, akkor, higgyék el nekem, hogy kinyílik a magyar ember zsebében a bicska. Mennyi családot tudnának most segíteni ezekből a pénzekből! Mennyi család tudná kicseréltetni a régi nyílászáróit, szigetelni a lakását, fűtést korszerűsíteni! Ha ezeket a pénzeket rendeltetésszerűen valóban a családokra költik, és felkészítik őket a már rég előre látható energiaválságra, akkor most nem kellene a magyar családoknak azon gondolkodni, hogy télen fűtsenek vagy egyenek.

Önök ahelyett, hogy őszintén kiálltak volna a magyar választópolgárok elé, és elismerték volna a hibájukat, inkább tereltek, és azzal voltak elfoglalva, hogy vármegyéket és ispánokat hozzanak létre, valamint hogy 350 milliárd forint közpénzt tegyenek a Vodafone-ba. Ezt mégis hogyan gondolták, képviselőtársak?!

De még ezek ellenére is van lehetőségük javítani, mégpedig úgy, hogy elfogadják a Momentum Mozgalom rezsimentő csomagját (Rétvári Bence: Hoppá!  Vitályos Eszter felnevet.), és ha egy kevés emberség, empátia is szorult önökbe, akkor elfogadják az általam benyújtott javaslatot is, miszerint rászorultsági alapon emeljék duplájára a rezsicsökkentett áram mennyiségét azoknál a háztartásoknál, ahol nincs földgázhasználati csatlakozás vagy távhőszolgáltatás sem, mert nehéz időszakban ez lenne a valódi segítség a magyar családoknak. Köszönöm szépen. (Szórványos taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr kíván válaszolni. Öné a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt képviselő úr, fontos kérdéseket vetett fel, s amikor azt érzékelteti, hogy a kormány nem tett semmit, ez egész egyszerűen nem igaz, valószínűleg ön is nagyon jól tudja. Kezdjük azzal, hogy különböző átstopokról született döntés, többek között élelmiszerár-stopról. Amikor egyébként az elmúlt években itt a Házban arról szavaztunk, hogy csökkenjene az alapvető élelmiszerek, egyes alapvető élelmiszerek áfája, akkor azok a képviselők, akikhez ön most csatlakozott, nem szavazták meg, nem támogatták.

A kormány benzinárstopról is döntött, a baloldali képviselők túlnyomó többsége mindezt nem támogatta. A kormány kamatstopról is döntött. A baloldaltól nem kamatstopot, nem a bajbajutottak megsegítését kapta az ország, hanem azt, hogy a devizahiteleket zúdították a magyar családok nyakába. A családtámogatási rendszert még a mostani körülmények között ebben a sokszínűségében fenntartjuk, sőt az a célunk, hogy bővítsük.

(8.50)

Zajlik egy otthonfelújítási program is, aminek az a célja, hogy a növekvő rezsiszámlákat, az Európa-szerte növekvő rezsiszámlákat energiahatékonysági beruházásokkal vagy éppen napelem-beruházásokkal tudjuk ellensúlyozni.

A felszólalása alapján, az igazat megvallva, nem nagyon tudtam eldönteni, hogy ön ilyen típusú intézkedéseket támogatnae vagy nem. Nem tudtam eldönteni, hogy az a gondja, hogy bevezettük őket, vagy az a gondja, hogy döntöttünk róluk, de jobban kellene csinálni. Megértem a dilemmáját, de egy dolgot tudnia kell, hogy az a baloldal, amelyhez csatlakozott, nem támogatta ezeket az intézkedéseket. A miniszterelnök-jelöltjük  talán ismeri, hogyha egyszer már csatlakozott hozzájuk  azt mondta, hogy nem cél megállítani a világpiaci árakat a határon. Ha megnézi, hogy felállt egy új árnyékkormány, akkor azt is látja, hogy az árnyékkormány vonatkozó területekért felelős tagjai, például az árnyékgazdasági miniszter, azt mondja, hogy a benzinzárstopot ki kellene vezetni. Tehát legyen szíves, hogy ha ezeket a szempontokat fontosnak tartja, akkor először a saját párt- és képviselőtársait győzze meg arról, hogy ezek a döntések helyesek.

Aztán a háttérről is beszéljünk egy kicsit! Most magyarországi problémákról beszélt a felszólalásában, de a helyzet az, hogy minden európai ország nagy gazdasági problémákkal néz szembe ezekben a hónapokban, és nemcsak az a probléma, nemcsak az az ok, hogy háború van, hanem az, hogy a brüsszeli döntéshozók sajnos rossz válaszokat adtak erre a háborúra. Az egyik fontos tényező az, hogy nem békét akarnak, hanem belehúznának minket a konfliktusba. Amint az Európai Bizottság elnöke fogalmazott, most nem békülékenységre van szükség. Márpedig hogyha közelebb kerülünk a konfliktushoz, akkor a gazdasági bajok csak szaporodni fognak.

Épp ennyire aggasztó, hogy nem azt nézik, hogy az európai gazdaságot hogyan lehetne tehermentesíteni a háború terhei alól, épp ellenkezőleg, alighanem külső nyomásra olyan döntéseket hoznak, amelyek nekünk fájnak a legjobban. Mi más magyarázná, tisztelt képviselő úr, hogy a márciusi állásponttal szemben az energetikai szektorra is kiterjesztették a szankciókat egy júniusi döntéssel? Ez a bajok legfőbb okozója. Elszállnak a gázárak, amire, ugye, szintén ki akarják terjeszteni a szankciókat, ez magával húzza az áramárakat, és sorolhatnám. Egy olyan területet vontak be a szankciók körébe, ahol Európa gyenge, Oroszország viszont erős. A következmények ismertek.

Azt mondják egyébként egyesek, hogy ezek a szankciók működnek. Az ön szövetségesei közül rengetegen mondják ezt, hogy ezek a szankciók működnek. Márki-Zay Péter is ezt mondja egy vitán, Gyöngyösi Márton is ezt mondja, sorolhatnám. Ha cinikus lennék, azt is mondhatnám, hogy működnek, csak nem ott, ahol kellene, mert kikényszerítő eszköznek szánták őket, de valójában az európai gazdaságot csonkítják.

A háborút nem mi okoztuk, tisztelt képviselő úr, de a következményeit mi viseljük, mint ahogy a szankciók következményeit is. Ha ez így megy tovább, akkor az európai gazdaság tönkre fog menni. Ezért nem csupán magyar érdek, hanem összeurópai érdek az, hogy Brüsszel felülvizsgálja ezt a politikát. Ha felülvizsgálja, akkor lehet majd előrelépést tenni azokon a területeken, amelyeket említett. Azt is mondhatnám, talán ebben egyetértünk, hogy nem azért erősödik a gazdaság 12 éve, és nem azért dolgoztak magyarok milliói éveken keresztül, hogy most felelőtlen döntések miatt beáldozzuk az elért eredményeinket. Azt azért sajnáljuk, hogy az ellenzékre, úgy nézem, ebben a küzdelemben nem számíthatunk. Hogyan is számíthatnánk, hogyha tudjuk, hogy az elmúlt hónapokban milliárdos nagyságrendben kaptak pénzügyi támogatásokat külföldről?

Így fennáll a gyanú, hogy ilyenkor nem az ország érdekeit nézik, hanem azokét, akik fizetik a számláikat. Botrányosnak botrányos, de meglepőnek nem meglepő. Szóval, ha rezsimentőcsomagot szeretne elfogadtatni, akkor azt javaslom, hogy csatlakozzon a kormány szankciók elleni küzdelméhez. Köszönöm, hogy meghallgatott. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   13-16   17-20   21-26      Ülésnap adatai