Készült: 2024.05.20.04:44:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2022.11.23.), 394. felszólalás
Felszólaló Tóth Endre (Momentum)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:22


Felszólalások:  Előző  394  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÓTH ENDRE (Momentum): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Ez egy mintázat, amit a kormány részéről láthatunk, hogy megragadnak egy valós problémát, de rossz válaszokat hoznak rá. Ezt sok esetben láthattuk már így, és én most elsősorban az orvosi ügyeletek átszervezéséről beszélnék, hiszen ez valóban egy valós probléma volt az én választókörzetemben, Dél-Budán is. Budafok-Tétényben például nagyon sok választó panaszkodott arról, hogy az orvosi ügyelet sokszor nem elérhető, sokszor pingpongoznak a betegekkel, olyan értelemben, hogy a Mentőszolgálathoz küldik őket, majd a Mentőszolgálat visszaküldi őket, és így nem kapnak időben ellátást. Az is előfordult, hogy nem megfelelő szakember volt jelen az orvosi ügyelet helyszínén.

Tehát vannak itt problémák, lehet mit átalakítani. Az például üdvözlendő, hogy a diszpécserszolgálatot egységesítik, hiszen azt gondolom, hogy így hatékonyabban tudja majd ellátni a feladatát egy ilyen szolgálat, hogyha egy telefonszámra érkeznek be a hívások, és utána ott döntik el, hogy hová küldik az egységeket.

A probléma itt azzal van, hogy a Mentőszolgálatnak nem látjuk azt a humán kapacitását, amivel ezt a többletfeladatot meg tudná valósítani. Önök azt mondják, hogy Hajdú-Bihar megyében már egy pilotban kipróbálták ezt, de azt tudjuk, hogy oda máshonnan vezényeltek át szakdolgozókat, szakembereket, orvosokat, és így tudták ellátni ezt a feladatot.

Ezt egyébként Havasi Gábor is, a Fővárosi Önkormányzat egészségügyi tanácsnoka, aki maga is mentőápolóként dolgozott korábban és széles kapcsolatrendszerrel rendelkezik a szakmában, megerősítette, hogy nincsen megfelelő kapacitás ilyen többletfeladatok ellátására. De hogyha neki nem hisznek, akkor higgyenek az olyan példáknak, amiket az utóbbi időben tapasztalhattunk és lépten-nyomon előjöttek a nyilvánosságban. Például egy 63 éves mentőkocsi-vezető története jelent meg nem olyan régen, akit nem engedtek el nyugdíjba, hiába volt meg az ehhez szükséges jogviszonya, egyszerűen nem tudták az ő szolgálatait, az ő munkavégzését pótolni.

Szintén nyári hír volt, hogy kerékpáros mentőegységet hoznak létre, azzal az indokkal, hogy képesek legyenek tartani a 15 perces kiérkezési időt. Ezzel az a probléma, hogy a kerékpáros mentőegységeknek nem ez a szerepe, és idézném Kunetz Zsombor szakértőt erről az ügyről, ugyanis nagyvárosban nem azért nem ér ki a mentő, mert dugó van, elakad, hanem mert a mentőhívások számához képest kevés a mentőegység. Ezen az sem fog segíteni, ha a meglévő állományból válogatnak ki bringás mentőket, hiszen akkor az itt szolgálatot adó éppen mentőautóból fog hiányozni. Vagy a mentőegységből kell több, plusz-humánerőforrás, vagy ez nem fog megoldódni, mondta a szakember.

Ebből is látszik, hogy a humánerőforrás-kapacitáshiány jelen van, és önök ilyen toldozgatással-foldozgatással próbálták már ezt jelenleg is megoldani, és az is egy válságtünet, hogy mondjuk, a közép-magyarországi hívások jelentős részét vidéki mentőegységek látják el jelenleg is. Hogyan tudna így a fővárosban és Pest megyében, a közép-magyarországi régióban működni egy ilyen orvosügyeleti rendszer, hogyha már jelenleg sem tudják a segélyhívásokat sem ellátni a mentőegységek?

A Mentődolgozók Szövetsége is úgy nyilatkozott a nyár folyamán, hogy a dolgozók túlterheltek, a problémát elsődlegesen a munkaerőhiány és a megnövekedett feladatszám okozza. Tehát túlterheltnek érzik a dolgozók a helyzetüket jelenleg is  mi lesz akkor, ha többletfeladatokat kapnak? Egyébként is a humán erőforrást olyan érthetetlen kirúgások is megtizedelik, mint mondjuk, Reppa Zsuzsanna esete, aki a budai Csörsz utcai állomásvezető volt, és egy csapatépítő program, egy focimeccs miatt rúgták ki, amit egy lebontásra ítélt állomásépületben végeztek, ahol kidobásra ítélt bútorokban okoztak kárt, állítólag 400 ezer forint értékben. Tehát egy teljesen nevetséges történet miatt rúgnak ki elismert vezetőket, akik mellett a szakma kiállt, a saját beosztottjai kiálltak. Ilyen helyzetben, amikor egy országos kapacitáshiány van, amikor különösen a fővárosban és Pest megyében jelentős kapacitáshiány van, egy újabb feladatot a nyakukba varrni, nem tűnik észszerűnek, nem tűnik megoldhatónak, és veszélyeztetni fogja a jelenlegi ellátást is.

Más esetekben is történt már ilyen, hogy úgy róttak többletfeladatokat bizonyos szervek nyakába, hogy a kapacitásokat, a humán vagy akár a fizikai infrastruktúrát nem rakták oda mellé. Ilyen volt például az oktatásban a mindennapos testnevelés ügye, ahol is ezt egyik napról a másikra bevezették, anélkül, hogy tornatermeket építettek volna, anélkül, hogy a testnevelő tanárok számát érdemben bővítették volna vagy erre forrást nyújtottak volna. Mi lett a következménye? Olyan dolgok lettek a következményei, hogy elméleti testnevelésórák kezdtek el terjedni, vagy a diákok az iskola lépcsőin lépcsőztek, illetve az utcán kellett, akár a téli hidegben is iskolaköröket futniuk.

Azt gondolom, hogy ez nem egy követendő irány, nyilvánvalóan rombolta az oktatás minőségét és akár a testnevelésórák minőségét is az, hogy nem volt meg a megfelelő infrastruktúra egy ilyen intézkedés esetében. Az a szomorú, hogy az orvosi ügyeletnél sokkal súlyosabbak a következményei egy ilyen előkészítetlen beavatkozásnak, hiszen itt nem arról van szó, hogy most a diákok esetleg egy elméleti testnevelésórát kénytelenek végigülni, ahelyett, hogy mozognának, hanem arról van szó, hogy betegek esetleg nem jutnak időben ellátáshoz, és akár emberek élete és emberek egészsége kerülhet veszélybe azáltal, hogy nincs jól megszervezve ez a szolgáltatás, és nincs jól megszervezve az, hogy ők időben szolgáltatáshoz jussanak, és nincs megfelelő kapacitás, hogy hozzájuk időben kiérjen a mentő.

Úgyhogy nekem összességében ez lenne a kérdésem, amire kérném államtitkár urat, hogy válaszoljon: hogyan lesz pluszkapacitás a mentőszolgálatoknál a többletfeladatok elvégzésére, honnan lesznek új mentős szakemberek, mentőápolók, mentőorvosok a többletfeladatok ellátására, és honnan lesz pénz az ő többletfizetésük és akár a többlet fizikai infrastruktúra vagy gépkocsiállomány, eszközrendszer beszerzésére? Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  394  Következő    Ülésnap adatai