Készült: 2024.05.10.01:24:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

27. ülésnap (2022.10.03.), 211. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:   206-210  211   212-213      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ma egy olyan kérdésről szeretnék beszélni, ami Pécs számára rendkívül fontos, nagymértékben meghatározza városunk jövőjét, ugyanakkor messze-messze országos jelentősége van. Alapvetően a vízügyi ágazatról, a vízügyi szektorról, a víziközműszektorról fogok beszélni.

Tudjuk azt, hogy ma Magyarországon az összeomlás szélére került a legfontosabb közszolgáltatás, rendkívül rossz állapotban van országosan a víziközműrendszer, az idekapcsolódó infrastruktúra. Tudjuk azt, hogy már 2010-ben is nehéz volt a helyzet, nehéz volt a kormány öröksége, ugyanakkor az azóta meghozott kormányzati intézkedések, illetve az elmaradt fontos intézkedések és fontos lépések miatt a helyzet rendkívüli mértékben súlyosbodott: 2011 óta megduplázódott a meghibásodások száma országosan a víziközmű-ágazatban, víziközmű-infrastruktúrában, mára 22 százalék a hálózati veszteség, tehát a megtermelt ivóvíz 22 százaléka felhasználás nélkül elfolyik a rossz csőhálózat miatt.

Egyes becslések szerint körülbelül 3000 milliárd forint hiányzik az ágazatból középtávon a pótlási és karbantartási munkák elvégzéséhez. Pécsett a Tettye Forrásház Zrt. ellátási területén ez az összeg 20 milliárd, tehát 15 éves távlatban a gördülő fejlesztési terv alapján 20 milliárd forint hiányzik ahhoz a meglévő forrásokon túl, hogy biztosítani lehessen zavartalanul a legfontosabb közszolgáltatást, tehát az ivóvízellátást és a szennyvízelvezetést, a vízbázisok védelmét.

Azt pontosan tudjuk mindannyian, hogy nem elvárható egyetlen magyar nagyvárostól sem, hogy önállóan, érdemi állami, központi támogatás nélkül ezt a hatalmas problémát kezelje. A 2019 előtti fideszes pécsi polgármester, Páva Zsolt is több alkalommal nyilatkozott, amikor én kérdéseket tettem fel neki a pécsi víziközműszektor helyzetéről, és ő maga is elmondta, hogy a problémákat folyamatosan jelzik a kormánynak, és a Megyei Jogú Városok Szövetségén keresztül is felhívják a kormány figyelmét, hogy kell lépéseket tenni annak érdekében, hogy ez a szolgáltatás a továbbiakban is működjön Magyarországon.

2017-ben a Megyei Jogú Városok Szövetsége, amely értelemszerűen fideszes polgármesterekből álló szövetség volt, kiadott egy nagyon-nagyon részletes jelentést, amelyben úgy fogalmaztak, hogy válságos állapotban van Magyarországon az ivóvízellátást biztosító infrastruktúra. Na, most ehhez képest a kormány ezt a jelentést sem hallgatta meg, érdemi lépéseket nem tettek, sőt további olyan intézkedéseket hoztak, amelyek miatt gyakorlatilag valóban ilyen összeomlásközeli helyzet alakult ki: elmaradt az ágazat megmentése, nem fogadták el azokat az intézkedéseket sem, amelyeket egyébként a szakma és az érdekképviseletek javasoltak.

Én magam annak érdekében, hogy Pécs városát tehermentesíteni lehessen, minden évben módosító javaslatok nagy számát nyújtom be, valamint hogy Pécs, illetve Baranya megye városai megkapják a központi költségvetésből az ivóvízellátás fenntartásához szükséges forrásokat, ám ezeket a Fidesz frakciója rendre leszavazta, tehát a Fidesz-frakció döntése miatt sem az idei évi központi költségvetésben, sem egyébként a jövő évi költségvetésben nem jutott Pécs számára támogatás, hogy az amúgy nehéz helyzetben lévő víziközműrendszert rendbe lehessen tenni.

Na, most ehhez képest a kormány nem nézett szembe a problémákkal a mai napig sem, sőt elindítottak egy olyan eljárást, hogy gyakorlatilag zsarolással akarják elvenni az önkormányzatoktól, térítés nélkül a víziközművagyont. Egyértelmű a helyzet: miután ezt az államosítást befejezik, nyilvánvaló, hogy a kormány valamiféle kiszervezésre készül, tehát arra készülnek, hogy idegen kézbe adja a vízkincseink feletti ellenőrzést, ami önmagában elfogadhatatlan lépés. Egyébként még a TÖOSZ-nak, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének fideszes elnöke is csak úgy fogalmazott, hogy reménykedni tudnak, hogy nem akarja ezt a fontos infrastruktúrát kiszervezni a kormány. Mi is úgy gondoljuk és az a meggyőződésünk, hogy ezt alapvetően nemzeti, tehát önkormányzati és állami kézben kell tartani, de erre már nincs garancia.

Debrecen fideszes polgármestere is úgy nyilatkozott, hogy a vízszolgáltatás stratégiai üzem, amit nem adhat ki a kezéből az önkormányzat. Ez egy nagyon helyes nyilatkozat volt, Debrecenben teljes egyetértéssel, fideszes és ellenzéki képviselők szavazatával elutasította az államosítást az önkormányzat. Pécs városa sem adja át a víziközművagyont a kormánynak, és egyébként így döntött Szombathely, Szeged, Érd, Nagykanizsa, Baja, Eger és Budapest önkormányzata is.

A helyzet az, hogy egyértelművé vált, hogy a kormánynak nincs szakpolitikai elképzelése, nincs információ, nincs egy koordinációs szervezet, amely ezt az államosítás utáni hatalmas feladatot ellátná, de a kormány tevékenységéről árulkodik az is, hogy nem is terveztek be sem az idei, sem a jövő évi költségvetésbe forrásokat, hogy az ilyen módon államosított közművagyont fenn lehessen tartani.

Ezért mi azt gondoljuk, hogy ezt a zsarolási folyamatot le kell állítani, biztosítani kell Pécs számára és valamennyi vidéki város számára a legfontosabb infrastruktúra fenntartásához a forrásokat, és végre szakmai irányítás alá kell helyezni ezt a szektort, a közműadót ki kell vezetni. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Mi elvárjuk a pécsi és egyébként vala-mennyi kormánypárti képviselőtől, hogy ezt a fontos intézkedést támogassák. Köszönöm szépen, elnök úr.

(19.10)




Felszólalások:   206-210  211   212-213      Ülésnap adatai