Készült: 2024.05.11.08:08:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  41-44. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Komjáthi Imre képviselő úr, MSZP-képviselőcsoport: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ma egy dologról fogok önöknek beszélni, és ez a biztonság. Amikor én a biztonságot hiányolom, akkor arra gondolok, hogy hadd tudjunk lemenni úgy a boltba, hogy van tej, van liszt, van cukor, és hogy hadd ne fogadjuk el azt, hogy honfitársaink tömegei nem tudják megvenni az alapvető élelmiszereket.

Mi azt mondjuk, hogy akkor vagy biztonságban, ha a munkád által képes vagy magadról és szeretteidről gondoskodni. A NER 13 éve alatt néhány nagy gyár környezete volt az állandó hivatkozási alap, hogy lám, megoldottuk a foglalkoztatási problémákat. A valóság ezzel szemben az, hogy tömegek útját zárták el a boldogulás elől. Önök szerint mennyire jó ajánlat az, aminek hatására tömegek  tervezőmérnökök, kőművesek, magyarok százezrei  vánszorognak ki az országból? Persze, van egy gázszerelő, aki magángéppel jár nyaralni, de ő kivétel.

Milyen jövő vár arra a nemzetre, ahol apostoli szegénységet kell fogadnia egy pedagógusnak? Ugyanolyan bizonytalan a léte a pizzafutárnak, az újságírónak és a kertésznek; összevissza rángatják őket. Hagyják már végre dolgozni az embereket, és ne legyen hetente újabb és újabb kormányzati ötlet, amit aztán nagyon gyorsan be is kell jelenteni a Facebookon.

Mi olyan országot akarunk, ahol a vállalkozó évekre tud tervezni, nem forgatják fel az életét év közben megváltoztatott adójogszabályokkal. Olyan Magyarországot akarunk, ahol a munkavállalót nem lehet kizsigerelni, nem lehet kisemmizni; ahol erős szakszervezetek vannak, mert ahol erős szakszervezetek vannak, ott van bérharc, és több jut a dolgozónak. Estig tudnám sorolni a problémákat, de mi szocialisták vagyunk, nekünk a megoldásokkal kell foglalkozni.

Rendre vannak is ilyen megoldási javaslataink, amiket önök rendre le is szavaznak, és lesöpörnek az asztalról. Ezek baloldali megoldások, igazi baloldali megoldások, mondjuk ki ezt őszintén. Az MSZP szerint például radikális változás kellene az adópolitikában, de ezt a Fidesz-kormány nem hajlandó támogatni. Mi azt mondjuk, hogy legyen adómentes a minimálbér; az alapvető élelmiszerek áfája nulla százalék legyen; az élelmiszerekre is kivetett extra áfát, ami jelenleg 4,1 százalék, meg kell szüntetni; az adócsökkentés után állami hatóság ellenőrizze az árak csökkenését. A kisboltok és a kistermelők kapjanak állami kompenzációt az ársapkák miatti veszteségért.

És egy fontos dolog, ettől, mondjuk, a múltkor Tállai államtitkár úr kissé lefagyott, de azt mondjuk, hogy ameddig ilyen drágák az élelmiszerek, addig fenn kell tartani és ki kell terjeszteni az élelmiszerekre vonatkozó ársapkákat. A kormányt egyáltalán nem érdekli a kisnyugdíjasok és a szegénységben élők sorsa, mert ha érdekelné, akkor válaszolnának azokra a kérdéseinkre, hogy mit tesznek azért, hogy a nyugdíjak ne szakadjanak le tovább a bérekhez képest.

Miért nem segít a kormány azon a félmillió nyugdíjason, akiknek a 100 ezer forintot sem éri el az ellátása? (Közbeszólás a kormánypártok padsoraiból: Miért vettétek el a nyugdíjat?) És miért nem emelik a nyugdíjminimumot, amit csak átneveztek szociális vetítési alapnak? Ez is csak egy vetítés? Vagy az ápolási díjat miért nem emelik meg még annyival sem, mint a nyugdíjakat, nem is beszélve a befagyasztott családi pótlékról? Ezek a kérdések továbbra is kérdések.

Hat gyerekem van, akiket tisztességben és szeretetben nevelek, és a Magyar Szocialista Párt társelnökeként és képviselőjeként ugyanazt tudom ajánlani az országnak a pártom által, mint ami a mi nagy családunkat működteti. Mindig lesz fedél a fejed felett. Mindig lesz meleg étel az asztalon. Mindig lesz, aki gondoskodik rólad, hogyha beteg vagy; lesz gyógyszer a bajra. A cipőd nem lesz lyukas, és a kabátod sem széllelbélelt. Lehetsz, aki lenni akarsz. Mindig ki fogjuk kérni a véleményed. Tanulhatsz, megismerheted a világot; választhatsz magadnak életet, hasznos és boldog életet. A nemzeted büszke lesz rád, és te is Magyarországra. És nyugodtan járhatsz a magasban, mert apád mindig ott lesz, hogy elkapjon, biztasson és megtartson.

Biztonságot a magyaroknak, biztonságot a nyugdíjasoknak, biztonságot a fiataloknak, ezt szeretné a Magyar Szocialista Párt, az igazi baloldali párt. És ezt azért hangsúlyozom ki, hogy igazi baloldali párt, mert ilyenkor általában jön egy államtitkár, aki válaszol nekem, és felolvassa a Gyurcsány-kormány összes bűnét bőrkötésben, de önöknek most a Magyar Szocialista Párt igazi baloldali társelnöke és igazi baloldali képviselője beszélt. Kérem, hogy ennek tükrében válaszoljanak. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter úr kíván válaszolni az elhangzottakra. Miniszter úr, öné a szó.

SZIJJÁRTÓ PÉTER külgazdasági és külügyminiszter: Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Társelnök Úr! Köszönöm szépen, hogy egy nagyon fontos kérdést tett most az Országgyűlés asztalára.

Nem akarnék bűnlajstromokat olvasni, de azért annyit mindenképpen szeretnék megemlíteni, hogy 2010-zel bezárólag ez az ország már kipróbálta a szocialista gazdaságpolitika ötletét és javaslatait, és az a minimum, hogy azt mondhatjuk, hogy nem jól sült el a dolog, tekintettel arra, hogy 2010-ben Magyarországon 12 százalék körül volt a munkanélküliség, és 1 millióval kevesebb embernek volt munkája, mint jelenleg. És önnel, mint aki a Szocialista Párt társelnökeként gyakran hoz fel olyan témákat, amelyek a munka világával kapcsolatosak, azt kell hogy gondoljam, egyetértünk abban, hogy az a mondás, hogy ha munka van, minden van, az nagyon közel áll a valósághoz, tekintettel arra, hogy azt a biztonságot, a megélhetés biztonságát, amit ön itt most a felszólalásában az Országgyűlés napirendjére tett, a munka tudja elhozni.

Ezért döntöttünk úgy 2010-ben, hogy az addigi szocialista kormányzással és gazdaságpolitikával teljesen ellentétes irányt veszünk, és egy munkaalapú gazdaságot hozunk létre. És ennek a munkaalapú gazdaságnak az az alapja, tisztelt társelnök úr, tisztelt képviselőtársaim, hogy európai összehasonlításban Magyarországon alkalmazzuk a munkára rakódó legalacsonyabb adóterheket. Tehát amikor ön az adórendszeren történő változtatást javasolja, akkor azt mi nem tudjuk másként felfogni, mint hogy ön adóterhek emelését javasolná a munka vonatkozásában, ami kevesebb munkában álló emberhez és magasabb munkanélküliséghez vezetne.

Tisztelt Társelnök Úr! Önt is nyilvánvalóan elégedettséggel tölti el az a tény, hogy 2010 óta Magyarországon a nettó átlagkereset reálértéke 70 százalékkal növekedett. Nyilvánvalóan önt is elégedettséggel tölti el az a tény, hogy 2010-hez képest idén januártól háromszorosára nőtt a minimálbér, és így a minimálbér és a garantált bérminimum is magasabb, mint az átlagbér 2010 előtt. Azt gondolom, hogy ezt a teljesítményt Magyarországtól, a magyar emberektől elvitatni nem lehet.

(14.50)

S azért mondom ezt így, mert hogy ma Magyarország ilyen gazdasági helyzetben van, az a magyar emberek teljesítményének, a magyar emberek munkájának köszönhető. S köszönhető annak, hogy ma már több mint hét hónapja elmondhatjuk magunkról azt, hogy 4,7 milliónál is többen dolgoznak Magyarországon. Ha nem dolgoznának ennyien Magyarországon, akkor nem lett volna 4,5 százalékot meghaladó gazdasági növekedés a tavalyi esztendőben, amely a világgazdaságnak egy fekete esztendeje volt. Ráadásul  a társelnök úr is emlékszik rá, mert többször is megnyilvánult ebben a kérdésben  az elmúlt három évben kétszer állt a feje tetejére a világgazdaság, először a Covid, utána a háború hozta rendkívül nehéz helyzetbe a gazdaságot, és itt mi Magyarországon minden egyes alkalommal azért tudtunk erősebben kijönni ezekből a válságos helyzetekből ahhoz képest, mint ahogy belekerültünk, mert arra koncentráltunk, hogy az emberek munkahelyeit védjük meg.

Tehát nagyon-nagyon fontos koncepcionális különbség, hogy mit finanszírozzunk. Önök sokszor azt kérik rajtunk számon, hogy a munkanélküliséget finanszírozzuk, mi meg azt mondjuk, hogy finanszírozzuk inkább a munkanélküliség megelőzését, és inkább finanszírozzuk a munkahelyek megvédését. Ezért adunk annyi támogatást beruházásokra, mert ezek a beruházások Magyarországon hoznak létre munkahelyeket. És arra kérem önt, fogjunk össze annak érde-kében, hogy itt az Országgyűlésben ne lehessenek olyan hangok, hogy inkább más országokba menjenek el beruházások, mert ha beruházások más országokba mennek, gyárak más országokban épülnek meg, akkor ott hoznak létre munkahelyeket, és ott hozzák el azt a biztonságot, azoknak az embereknek, amiről ön itt joggal beszél, és amit a magyar emberek számára tesz szükségessé.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Hadd mondjam el önöknek még azt, hogy a tavalyi esztendőben, annak dacára, hogy a világgazdaságnak egy fekete éve volt, a magyar gazdaság mesterhármast ért el, mert soha annyi beruházás, munkahelyteremtő beruházás nem jött még Magyarországra, mint tavaly egyetlenegy esztendő alatt; soha annyit a magyar gazdaság nem exportált a magyar emberek teljesítményének köszönhetően, mint tavaly; és soha nem dolgoztak még annyian Magyarországon, mint tavaly.

Legyünk büszkék közösen ezekre az eredményekre, amelyek bizony összehasonlíthatatlanul jobbak, mint voltak 2010 előtt! De még egyszer köszönöm képviselő úrnak, hogy ezt a fontos témát felhozta. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   37-40   41-44   45-48      Ülésnap adatai