Készült: 2024.05.09.17:52:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

59. ülésnap (2023.04.12.), 1. felszólalás
Felszólalás oka Ülésnap megnyitása
Felszólalás ideje 4:56


Felszólalások:  Előző  1   2-4      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 13. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Gelencsér Attila és Dócs Dávid jegyző urak lesznek a segítségemre.

Köszöntöm mindazokat, akik figyelemmel kísérik munkánkat.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés 2012-ben… (Zaj.  Megkocogtatja a csengőt.) Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés 2012-ben a magyar lakosság Felvidékről való drámai kitelepítésének kezdő napját, április 12-ét országgyűlési emléknappá nyilvánította.

A második világháborút követően az újjászülető csehszlovák állam a magyarokat és a németeket kollektíven tette felelőssé a háborús eseményekért. A Beneš-dekrétumok mindkét nemzetiség alapvető jogait korlátozták, megfosztva őket állampolgárságuktól és törvényessé téve kisemmizésüket az élet minden területén. A csehszlovák kormány a nagyhatalmak asszisztálásával elérte, hogy egy Magyarországgal kötött lakosságcsere-egyezmény keretében minél több magyart kényszerítsen otthona, földje elhagyására.

A kitelepített magyarokat szállító első vonat 76 esztendeje, 1947. április 12-én indult útjára, és 1949. június 5-éig szinte naponta gördült újabb és újabb szerelvény Magyarország irányába.

A lakosságcsere rideg és érzéketlen számai szerint Szlovákiából több mint 76 ezer magyart szállítottak végül Magyarországra, míg innen 60 ezer szlovák választotta a kiköltözést. A számok mögött fájdalmas emberi sorsok, szétszakított családok, megszűnő mikroközösségek húzódnak. A kitelepítés évszázadok alatt kialakult társadalmi, kulturális és gazdasági szövetet szabdalt szét, és máig vérző sebeket ejtett.

A felvidéki magyarság óriási veszteségeket szenvedett el. A lakosságcsere felborította a nemzetiségi arányokat, őshonos, színmagyar települések váltak etnikailag vegyessé, amely felgyorsította a nyelvi és kulturális asszimilációt. De a lakosságcsere hasonló következményekkel járt az addig és azóta is békében élő, megbecsült és itthon maradt magyarországi szlovákok körében is.

Tisztelt Országgyűlés! Az anyanemzet mindig tárt karokkal fogadta és fogadja a határon túl élő magyarokat, ha bármilyen veszedelem, üldözés vagy jogfosztás fenyegeti őket. Magyarország az ő mindenkori otthonuk, ahol biztonság, béke és szolidaritás várja őket. A kitelepítettek sorsára gondolva idézzük most föl Vörösmarty Mihály jól ismert hitvallását: „A nagy világon e kívűl / Nincsen számodra hely; / Áldjon vagy verjen sors keze; / Itt élned, halnod kell.” Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Bakos Bernadett, az LMP képviselő asszonya: „Aktuális ügyeinkről” címmel.




Felszólalások:  Előző  1   2-4      Ülésnap adatai