Készült: 2024.05.08.05:31:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  90-95. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:25


Felszólalások:   84-89   90-95   96-101      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a kultúráért és innovációért felelős miniszterhez: „’A válás az csapás’  miért sújtják további büntetéssel az embereket?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormány családpolitikájával az a legnagyobb baj, hogy érdemalapú és szelektív. Ha valakire két feltétel egyszerre érvényes, akkor támogatják igazán: 1. A kormány által megfelelőnek minősített családtípusba tartozik. 2. A kormány által rendesnek minősített, jól fizető munkája van.

A magyar társadalom összetétele azonban ennél jóval komplexebb, hiszen ott vannak az egyedülálló szülők, a mélyszegénységben élők, az alacsonyabb keresettel rendelkezők, és még sorolhatnánk a lakhatásban érintett családosok körét.

(15.50)

A gazdasági válság és a lakhatási válság őket érinti a legjobban, családok tízezreinek megélhetése van veszélyben, és ez a szám csak növekedni fog a következő években.

A kérdés, hogy a magyar kormány miért csak az alapvetően stabil egzisztenciával rendelkező családokat támogatja, és miért nem terjed ki a családpolitika azon személyekre, akik a legjobban rá lennének utalva a segítségre. Ráadásul a kormány a CSOK Plusszal és a Babaváró hitellel határozottan bünteti a válást, ezzel nagyon szűken meghatározva és kijelölve az ideális család képét.

Ahogy Csák János miniszter úr a Népjóléti Bizottság ülésén megjegyezte: a válás az csapás. A kérdés az, hogy e csapás után miért sújtják további büntetéssel az embereket. A visszafizetési büntetés ugyanis hatalmas terhet ró a családokra, miközben egy válás már önmagában valóban csapás, jelentős egzisztenciális nehézséget is okozhat.

Az érintettek számának mértéke ugyanakkor nem egyértelmű, hiszen az LMP korábbi kérdésére érkezett kormányzati válaszukból tudjuk  idézem -: nem áll rendelkezésre arról adat, hogy mennyi visszafizetés történt a házasságok felbontása és a nem teljesített gyermekvállalás miatt. Ha bevezetnek egy támogatást, akkor miért nem tudják, hogy az milyen hatással jár? Miért nem mérik ezt?

A szelektív családpolitika mellett problémát okoz az is, hogy az elmúlt évek intézkedései mind a magántulajdonra fókuszáltak. Habár Magyarországon még mindig jelentős a saját ingatlannal rendelkezők aránya, nem érdemes figyelmen kívül hagyni, eltagadni azt a tényt, hogy a mai fiatalok, tehát a potenciálisan gyermeket vállalók között egyre nagyobb kihívást jelent az önerő előteremtése is.

A kérdés, hogy mikor fogják érdemben támogatni azokat, akik nem tudnak és/vagy nem szeretnének saját ingatlannal rendelkezni. Mikor fognak olyan érdemi lakáspolitikát folytatni, ami minden, gyermekvállalásban érintett embert figyelembe vesz? Köszönöm szépen, várom a választ. (Taps a DK soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Vitályos Eszter miniszterhelyettes asszony kíván válaszolni. Öné a szó.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A mi felfogásunk szerint, ami a nemzeti keresztény konzervatív felfogás, valóban a házasságkötés az, ami stabilitást ad egy kapcsolatnak. Felmérések bizonyítják azt, hogy igenis a nőknek, a hölgyeknek a nagy többsége, aki nem mer gyermeket vállalni, azért nem mer gyermeket vállalni, mert úgy érzi, hogy nem elég stabil a kapcsolata, viszont akkor, ha igenis egy házasságkötéssel megpecsételik a kapcsolatuk sorsát, akkor már másképp viszonyulnak a gyermekvállaláshoz. Ez a felmérés nagyon érdekes egyébként, fiatal hölgyek körében végezték el.

Egyébként pedig azt kell mondjam önnek, képviselő úr, hogy nem a mi családpolitikánk a szelektív, hanem az ön memóriája, hiszen ha ön így gondolkodik, ahogy hallhattuk, hogy mennyire aggódik a magyar családpolitikáért, a magyar családokért, akkor gondolom, hogy sem ön, sem pedig a pártja nem állt volna össze azokkal a baloldali szövetségesekkel, akik annyi minden rosszat tettek egyébként a magyar családoknak. Amikor meglett volna minden lehetőségük arra, hogy támogassák a magyar családokat, hogy otthonhoz juttassák őket, éppen az ellenkezőjét tették: eltörölték a korábbi otthonteremtési rendszert, megszüntették a kedvezményes, kamattámogatott hiteleket, majd a devizahitelezés csapdájába terelték a családokat. Ezt tudta adni a magyar baloldal a családoknak, és akkor még nem beszéltünk a munkanélküliségről, ami 2010-ben elérte a 11,8 százalékot.

Ezt a negatív folyamatot igyekszik a nemzeti kormány intézkedéseivel megváltoztatni, mint a munkahelyteremtés, a családi otthonteremtési kedvezmény, a babaváró támogatás, illetve az egyéb családtámogatások és adókedvezmények.

Amikor azt mondja, hogy mi nem támogatjuk az egyszülős családokat, akkor valójában nem mond igazat, képviselő úr, azt kell hogy mondjam. Egyszülős központok segítik az egyszülős családok életét több helyen is az országban. Ők is igénybe vehették egyébként a CSOK-támogatást. Minden tizedik felvett CSOK-támogatást egyedülálló szülők vettek igénybe, így 23 ezer egyszülős család jutott egyébként a kormány támogatásával önálló otthonhoz.

Van itt egy másik áthidalhatatlan árok is, azt gondolom, köztünk és a baloldal felfogása között, mi ugyanis 2010-et követően szakítottunk a baloldal segélyezésre épülő társadalompolitikájával, mert mi önökkel szemben hiszünk a munka- és a tudásalapú társadalomban, és elfogadjuk a hazai családoknak azt a szándékát is, hogy egyébként saját tulajdonú otthonban szeretnének élni.

Magyarországon a lakosság 91,7 százaléka saját tulajdonú otthonnal rendelkezik, ami egyébként európai szinten is kimagasló mértékű, a második legmagasabb érték. Ezeknek a családtámogatási intézkedéseknek köszönhetően jelentősen nőtt a lakóingatlanban tulajdonnal rendelkezők aránya a 30-59 éves korosztály körében is. Ma már ennek a korosztálynak a 75 százaléka saját lakóingatlanában él.

A CSOK Plusz hitelprogrammal a reálisnak mondható lakáscélok elérését szeretnénk elősegíteni egyébként január 1-jétől. Minden eddiginél nagyobb támogatást fogunk nyújtani a gyermekeket vállaló házaspároknak az otthonteremtésben, így az első közös otthon megszerzése 80 millió forintos, a nagyobb értékű ingatlanba költözés vagy bővítés 150 millió forintos összeghatárig lesz támogatható.

Azt gondolom, hogy eddig egyetlenegy kormány sem tett annyit a magyar családokért, mint a Fidesz-KDNP-kormány, és ezért a hiteltelenség és a képmutatás iskolapéldája az, amit önök előadnak itt reggeltől estig. Azokat az intézkedéseket támadják, amelyeket egyébként önök vagy az önök csatlósai korábban eltöröltek, de arcpirulás nélkül egyébként igénybe veszik ezeket. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Megkérdezem képviselő urat, hogy elfogadja a miniszterhelyettes asszony válaszát.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Asszony! Nem tudom elfogadni a választ. Mondjuk, ha pusztán demográfiai szempontból vizsgáljuk ezeknek az intézkedéseknek a hatását, akkor egyébként azt látjuk, és itt tényeket mondok, a KSH Népességtudományi Kutatóintézete szerint ha minden úgy megy tovább, ahogy jelenleg megy, akkor 2070-ben 8 millió fő alá esik Magyarország népessége, de a pesszimista forgatókönyv alapján  ez egy tudományos forgatókönyv  ez akár 6 millió fő is lehet csupán.

A Fidesz kormányzása alatt több mint 250 ezer volt Magyarország népességvesztése. A születések száma egyébként  a tavalyi év az utolsó teljes év  mélyponton van, alig több mint 88 ezer, a szülőképes korú nők száma 8,2 százalékkal csökkent az elmúlt évtizedben, és egyébként 2022-ben az elmúlt előző három évhez képest csökkent a házasságkötések száma, míg a válások száma folyamatosan 18 ezer fölött van.

Tehát én azt látom, hogy demográfiai szempontból, nemcsak igazságossági szempontból sikertelen ez a családpolitika. Nem tudom a választ elfogadni. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:   84-89   90-95   96-101      Ülésnap adatai