Készült: 2024.05.08.06:52:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  78-83. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:18


Felszólalások:   72-77   78-83   84-89      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szabó Rebeka, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a Miniszterelnökséget vezető miniszterhez: „Hogyan biztosítja a kormány az akkumulátor gyárak mellett élők környezeti jogait?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Akkumulátorgyár-ügyben két állítás áll szemben egymással. Az egyik a kormányé, amely szerint a hazánkba települt akkugyárakra az európainál szigorúbb szabályozás vonatkozik. Ezt az állítást Orbán Viktor és Szijjártó Péter rendszeresen hajtogatja, de úgy látom, hogy semmi nem támasztja alá. Számtalanszor kértük már a kormányt, hogy mondjanak legalább egy ilyen szabályt, hogy mégis mi a szigorúbb, de soha nem tudtak mondani egyet sem.

A másik állítás pedig a mi állításunk, a zöldek állítása. Eszerint a hatósági és szabályozási rendszer sajnos teljesen alkalmatlan arra, hogy az akkumulátorgyárak szakszerű, a környezetre és lakosságra tekintettel lévő engedélyezését, ellenőrzését megvalósítsa. Ez utóbbi állítást számtalan bizonyíték igazolja: üzemi balesetek, halálesetek, környezeti haváriák. Legutóbb ugye, a gödi eset, ahol a Samsung-gyár helyiek életét megkeserítő, éktelen zajszennyezése, sorozatos hatósági állásfoglalások ellenére, rendre túllépi a határértékeket.

De kiderült más is, hogy az önök kormányhivatala úgy adott működési engedélyt az ország legnagyobb akkugyárának, hogy nem kötelezte előzetes környezeti hatásvizsgálatra, merthogy a gyárnak úgymond nem lesz jelentős környezeti hatása  egy óriási akkugyárnak, ez azért erősen kérdéses.

A napokban egyébként, a helyiek évekig tartó küzdelme nyomán  itt kiemelném a Gödért Egyesületet  két zajforrást végre-valahára éjszakára leállítottak, de igazából nincs minek örülni, mert a többi nyolcvan zajforrás továbbra is egész éjszaka folyamatosan dübörög. Nincs tehát éjszakai pihenés a gyár környékén.

Orbán Viktor miniszterelnök egyszer a saját külpolitikai lókufárkodását és szószegéseit a tőle megszokott szerénységgel pávatáncnak titulálta. Számomra most úgy tűnik, hogy nálunk mostanra a kormányhivatalok is gyakorlatilag pávatáncolnak.

Itt van erre egy másik közeli példa is, a debreceni CATL szabályszerűtlenül kiadott katasztrófavédelmi engedélyét  amit talán nevezhetünk egyfajta katasztrofális pávatáncnak is  a Kúriának kellett megsemmisítenie. Itt is egy kicsit az látszik, hogy nem olyan engedélyeket adnak ki, amelyek nyilvánvalóan nem felelnek meg a jogszabályoknak. Ezért a Párbeszéd-Zöldek egyebek mellett az ilyen esetek, valamint a sorozatos balesetek miatt javasolta korábban, hogy állítsák már le a tervezett akkumulátoripari beruházások engedélyezését, és függesszék fel a már termelő üzemek működését a hatósági rendszer teljes átvilágításáig.

Kérdezem tehát, hogy mi a kormány cselekvési terve arra, hogy a polgáraink környezeti jogait biztosítsák, annak biztosítására, hogy ezek a gyárak ne tegyék tönkre az életüket, és ne veszélyeztessék az egészségüket sem az ivóvíz elhasználásával, sem például a zajszennyezéssel vagy egyéb környezetszennyezéssel is.

Érdeklődöm önöktől, kedves államtitkár urak, kormánypárti képviselők, hogy önök szeretnéneke így karácsonyra a fa vagy esetleg az ablakuk alá egy gödi Samsung-gyár méretű akkumulátorgyárat, merthogy Gödön az embereknek gyakorlatilag az ablakuk alatt van az akkumulátorgyár. Köszönöm a figyelmet.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Panyi Miklós miniszterhelyettes úr kíván válaszolni. Öné a szó.

DR. PANYI MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Fontos kérdéseket vetett fel, hiszen tulajdonképpen az a kérdés, hogy a szemünk előtt zajló zöldátállásban Magyarországnak milyen szerepe lesz, és ez hogyan érinti az ott élők jogait.

Többször említette a „pávatánc” kifejezést, és azt gondolom, hogy valóban nehéz lehet ebben az időszakban a Párbeszéd-Zöldek formációjánál zöldpolitikusnak lenni, hiszen számtalan olyan kérdés van, amiben önök bár zöldpolitikát hirdetnek, azt látjuk, hogy a fejlett vezető államok egészen más irányba mennek a zöldpolitikájuk tekintetében. Két ilyen területet említenék, egyik az atomenergetika kérdése, a másik pedig az akkumulátorgyártás kérdése.

Atomenergia kérdésében egy mondatot, ha megenged: azt látjuk, hogy a világ legfejlettebb országai éppen másfél hete köteleződtek el amellett, hogy megháromszorozzák atomenergetikai kapacitásaikat, többek között az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Belgium, Japán, Svédország. A sort hosszasan lehetne sorolni, ezért kérem, önök is köteleződjenek el, és támogassák, ne pedig akadályozzák az atomenergia terjedését.

A másik ilyen terület pedig, ahol zöldforradalom zajlik, a közlekedés zöldátállása, az akkumulátortechnológiák terjedése. Ahogy ebben a házban is többször vita zajlott erről, ebben jelentős globális verseny van. Az egész világ sorban áll ilyen beruházásokért. Csak Európában több mint 40 ilyen beruházásnak zajlik az előkészítése vagy pedig a folyamata. Ha már Németországot említette példaként, igen, Németországban is féltucat ilyen beruházás zajlik. Többek között a CATL után az amerikai Tesla és a Volkswagen is folytat ilyen beruházásokat. A sort hosszasan lehetne folytatni.

A kérése vonatkozásában mi is egyetértünk, hogy a transzparencia és az átláthatóság kérdése kiemelkedő fontosságú, ezért is kérnénk azt, hogy ön és az ön főpolgármestere számoljon el azzal a mintegy félmilliárd forinttal, amit a választási kampánya során külföldi és megmagyarázhatatlan módon kapott. Azt gondolom, hogy ha ezek az értékek fontosak önöknek, akkor ezzel önök is elszámolnának, és nem menekülnének a sajtó elől. Egyben pedig szeretném leszögezni, hogy szemben az önök főpolgármesterének működésével, aki a jogszerűségre és az átláthatóságra nem fordít figyelmet, a kormányhivatalok igenis jogszerűen és átláthatóan működnek az engedélyezési eljárások és hatósági eljárások vonatkozásában. Csak a debreceni CATL-beruházásnál mintegy 1500 oldalnyi hivatalos dokumentum volt nyilvánosan is elérhető, ezt önök is megtekinthették.

Szintén jelzem, hogy az ipari kibocsátásokra vonatkozóan európai szabályok vannak érvényben, több európai uniós szabály, irányelv rendelkezik erről, például az ipari kibocsátásokról rendelkező irányelv. Ezeket az irányelveket Magyarország átültette, és bizony a legtöbb esetben ezek a szabályok szigorúbbak az európai szabályoknál, és szigorúbbak bizony a német szabályoknál is.

Szintén szeretném határozottan visszautasítani azt a vádját, hogy a kormányhivatalok ne végeznék munkájukat. Éppen az ön által felsorolt esetek bizonyítják azt, hogy a kormányhivatalok ellenőriznek, és ha jogszabályt sértő magatartást tapasztalnak, szigorúan eljárnak, bírságolnak, vagy pedig meghatározott ipari tevékenységektől eltiltanak. Tehát ezek a tények.

Szintén ez a helyzet az ön által hivatkozott jogorvoslati kérdésben is, hiszen az az eset, amikor egy jogorvoslati szerv valamilyen hatósági aktust megváltoztat vagy megsemmisít, éppen azt igazolja, hogy működnek ezek a rendszerek, és ezek a hivatalok eljárnak.

Ezért kérem képviselő asszonyt, hogy a jövőben egyrészről támogassa Magyarország zöldátállását, és ne illesse alaptalan vádakkal a magyar kormányhivatalok és más hatóságok munkáját. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszterhelyettes úr. Megkérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Öné a szó.

SZABÓ REBEKA (Párbeszéd): Nem tudom elfogadni a választ, mert államtitkár úr itt hetet-havat összehordott nekem, tényleg Tolnától Baranyáig mindenre válaszolt, csak igazából arra nem annyira, amit én mondtam.

Szeretnék akkor önnek idézni a kormányhivatal népegészségügyi osztályának jelentéséből, ami a gödi Samsung-gyárra vonatkozott. Ők is azt mondják, hogy a korábbi zajcsökkentő intézkedések nem érték el a kívánt célt, pedig a zajszennyezés egészségkárosító hatása nyilvánvaló és közismert.

Tehát gyakorlatilag az történik, hogy a kormányhivatal valamilyen eljárásban részt vesz a Samsunggal szemben, amelyben egyébként csak a Samsung Zrt. által benyújtott adatokat veszik figyelembe. Tehát nem folytatnak le valós vizsgálatot, majd megállapítják ők is, hogy a korábbi intézkedések, amiket a Samsung Gödön megígért, azok tök hatástalanok voltak, és nem történt semmi. Majd leporolják a kezüket szegények, és továbbállnak. Lehet, hogy ez nem az ő hibájuk, hanem a jogszabályok hibája, mert önök olyan jogszabályi környezetet teremtenek, amiben ők nem tudnak kellőképpen bírságolni, és nem tudnak eljárni.

Tehát gyakorlatilag az történik, hogy ugyanaz a zajszennyezés Gödön, mint volt, és ettől szenvednek a lakosok.




Felszólalások:   72-77   78-83   84-89      Ülésnap adatai