Készült: 2024.05.08.05:43:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  60-65. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:42


Felszólalások:   54-59   60-65   66-71      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tájékoztatom önöket, tisztelt képviselőtársaim, mivel a képviselő úr, Varju képviselő úr nem fogadta el a miniszterhelyettesi választ, az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre és Gurmai Zita, az MSZP képviselői, interpellációt nyújtottak be a belügyminiszterhez: „Önöket tényleg nem érdekli a növekvő szegénység, az emelkedő jövedelmi-vagyoni egyenlőtlenség? Mit tesz az Orbán-kormány a szegényekért?” címmel. Komjáthi Imre és Gurmai Zita képviselő asszony beadványát Gurmai Zita képviselő asszony fogja ismertetni. Parancsoljon!

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszterhelyettes Úr! Önöket nem érdekli a magyar emberek sorsa, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a KSH nemrégiben megjelent „Háztartások életszínvonala” című kiadványa, amelyből egyértelműen kiderül, hogy tavaly nőtt a társadalomban a szegénység, ezen belül nőtt a jövedelmi szegénységben élők és a súlyos anyagi és szociális deprivációban élők aránya is. A munkanélküliek helyzete is tovább romlott, a gyermekek és az idősek között is emelkedett a szegények aránya. Az egyedül élők vonatkozásában a 65 évnél idősebb nők helyzete volt a legrosszabb, legkritikusabb, az egyharmaduk élt szegénységben 2022-ben.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A KSH-mutatók alapján tovább romlik a helyzet, éves szinten közel 20 százalékos lesz az infláció, az ellátásokat pedig alig vagy egyáltalán nem emelték. Amiről önök beszélnek, az egy számjegyű infláció annyit jelent, hogy az előző évhez képest mennyivel nőttek az árak, tehát ami már tavaly is drága volt, az bizony idén még drágább lett. Azzal bezzeg nem dicsekszenek, hogy növekszik a gyermekszegénység (Rétvári Bence: Hogy nőne?!), hogy nőnek a jövedelmi különbségek. Észak-Magyarországon egy év alatt 27 százalékról majdnem 32 százalékra emelkedett a szegények aránya, megduplázódott azoknak az aránya, akik nem tudják megfelelően felfűteni a lakásukat.

Önök szerint minden szép és jó a magyar családok életében, de a számok sajnos mást mutatnak. Nézhetjük akár a születésszámokat is, még soha olyan kevés gyermek nem született az év első tíz hónapjában, mint idén, ez kevesebb mint 72 ezer baba.

Következetesen elzárkóznak attól, hogy azoknak segítsenek, akik a legrászorultabbak. A szociális védőhálót meggyengítették, de látványosan leértékelték a családi pótlékot is. A segítő szakmákat nem becsülik meg, a szociális intézményeket alulfinanszírozzák. Magyarország a sereghajtók között van az Európai Unióban a szociális védelemre fordított kiadások GDP-arányos rangsorában.

A Fidesz és a kormány a probléma létét sem ismeri el  mi viszont igen. Az MSZP elkészítette a Rendszerváltást! című programját, amelyben többek között az is szerepel, hogy milyen formában juttatnánk el a rászorulók számára a garantált megélhetési minimumot, hogy javítsunk élethelyzetükön; hogyan segítenénk a családokat azzal, hogy kiegészítő családi pótlékot vezetnénk be, amellyel minden érintett, adókedvezményre jogosult család hozzájuthatna a támogatáshoz; hogy a gyes és a gyet összegét közelítenénk egymáshoz; hogy minimumörökséget vezetnénk be a fiataloknak, 300 ezer forint összegű kezdő megtakarítást, amely segítséget adna a felnőttélet-kezdéshez; hogy előkészítenénk, majd bevezetnénk az ápolásbiztosítás intézményét, de addig is az ápolási díjat a minimálbérhez kötnénk.

Azt kérdezem tehát tisztelettel az államtitkár úrtól: önöket tényleg nem érdekli a növekvő szegénység, az emelkedő jövedelmi, vagyoni egyenlőtlenség? Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Momentum soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm. Köszöntöm képviselőtársaimat! Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Rétvári Bence miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Az ember csak pislog, amikor az MSZP a múltról beszél, hiszen rá sem ismerünk, hogy önök tulajdonképpen mit tettek akár csak az elmúlt években, amikor ellenzékben ültek, vagy korábban, amikor dönthettek.

Nézze, minden újságon végigsöpört az a hír, hogy rekordot döntött a magyar embereknek a megtakarítása, 54 ezer milliárd forint már az, ami a magyar embereknek a megtakarítása, mert szerencsére vannak, és egyre többen vannak, akiknek megtakarításuk is van.

Ön arról beszélt, hogy csökkennek Magyarországon a szociális kiadások, tisztelt képviselő asszony. Hát önök szociális kiadásra 325 milliárd forintot fordítottak, 325-öt, mi a jövőre elfogadott költségvetésben 1256 milliárd forintot fordítunk rá. Tehát 931 milliárd forinttal növeltük azt a 325-öt, amit önök fordítottak erre.

Ön ápolási díjról beszél. Hát én egy baloldali képviselő helyében biztosan nem beszélnék az ápolási díjról, mert itt, a parlamentben 2018 decemberében, amikor erről szavaztunk, amikor bevezettük a gyermekek otthongondozási díját, amikor döntöttünk az ápolási díjnak az emeléséről, amikor elindult az a folyamat, hogy 15 milliárd forintról a többszörösére, jóval 60 milliárd forint fölé növeljük az ápolási díjra fordítható összegeket, akkor a Magyar Szocialista Párt és az egész baloldal nem támogatta a szavazatával ezt a kérdéskört.

Ön a szegénység bővüléséről beszélt. Tisztelt Képviselő Asszony! Nyilvánvalóan egy háború, egy szankciós válság, az ezzel járó áremelkedés sokak számára nehézséget okoz, de ennek ellenére ha összehasonlítjuk, hogy Magyarországon hogyan alakulnak az adatok az Eurostat szerint, tehát mik az önök által is elfogadott brüsszeli statisztikai adatok, azt láthatjuk, hogy míg ezelőtt tíz esztendővel az emberek 20,6 százaléka volt anyagi vagy szociális nélkülözésben, ez utána lecsökkent 10,4 százalékra, tehát a felére sikerült csökkenteni, 49 százalékkal csökkent a rászorulók, a szegények száma.

Ön arról beszélt, hogy a gyerekek körében milyen a szegénység  itt nyilván arról kell beszélni, amikor a szülők háztartásában a gyerekek nélkülözésben élnek. Hát amikor a kormányzásunkat elkezdtük, ez valóban 29,4 százalék környékén volt, csak ez lecsökkent kevesebb mint a felére. De ugyanígy elmondhatjuk a 18 és 64 év közöttieknél is, ott szintén érezhető léptékben csökkent a szegénység. Amikor még az önök terhét kellett hogy viseljük, akkor még míg az EU-ban mondjuk 9,7 százalékos volt, nálunk pedig 20,6 százalékos a szegénységi ráta, a kormányzásunk révén ez a tizenszázalékos különbség 4 százalékos különbségre vagy az alá csökkent, másfél millióval csökkent azoknak a száma, akiknek egy váratlan kiadás, mondjuk, egy mosógép cseréje problémát jelent.

A gyermekétkeztetésre az önök által elfogadott 31 milliárd forintot mi a kormányzásunk alatt több mint megháromszoroztuk, most már 105,8 milliárd forintot fordítunk gyermekétkeztetésre. Az iskolatej-, iskolagyümölcs-programra megtízszereztük a forrásokat, ingyenes lett mindenki számára a tankönyv. A 300 leghátrányosabb település számára „Felzárkózó települések” programot indítottunk. A 25 év alattiaknak szja-mentességük van, családi adókedvezményt vehetnek igénybe a családosok, és a minimálbért, amit önök voltak kegyesek  voltak kegyesek!  23 500 forinttal emelni, ez a kormány 193 300 forinttal emelte. Na, ez a különbség a baloldal és a jobboldal között, hogy mi érezhető léptékben, nemcsak apró fillérekkel  ahogy a multikkal önök megállapodtak , hanem nagy ütemben, nem 23 ezer forinttal, hanem 193 ezer forinttal emeltük a minimálbért, ami így emelte a további béreket is, mert annál jobb politika nincsen, mint a munkahelyteremtés és a fizetésemelés.

(15.10)

Az önök idejében nőtt a munkanélküliség, csökkent a foglalkoztatottság, mi pedig egymillió új munkahelyet teremtettünk úgy, hogy mellette érezhető léptékben a minimálbért is emeltük, hogy többet is keressenek azok, akik dolgoznak. Ez a szociálpolitika jó iránya szerintünk, nem a szocialistáké, amely csődbe vitte az országot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő asszonyt, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ.

DR. GURMAI ZITA (MSZP): Nem tudom elfogadni az államtitkár úr válaszát, és kicsit nehezményezem, hogy miért hasonlít össze olyan számokat, amik összehasonlíthatatlanok. Ugyanazokat a számokat ismétli hetente meg hetente (Rétvári Bence: Békeidőben a ti számaitok.)  én beszélek most, én is figyeltem. Tehát én mindenképpen azt gondolom, hogy egy 13 évvel ezelőtti számot összehasonlítani, hogy akkor mennyit adtunk, és most mennyit adnak, egyszerűen lehetetlen, mert nem veszi bele azt, hogy például mennyi volt az infláció, meg egyáltalán milyen típusú áremelkedések voltak. Tehát ezek egyszerűen nem összehasonlíthatók, tehát ez az egyik része a dolognak.

A másik része a dolognak: mindannyiunknak az az érdeke, hogy ebben az országban az emberek jól élnek. Beszélt arról természetesen, hogy vannak, akik egyébként jobban élnek. (Rétvári Bence: Akik dolgoznak.) Én ennek rendkívüli módon örülök. Csak vannak sokan, akik sokkal rosszabbul élnek. Tehát én arra tettem kísérletet, hogy ebben szerettem volna valamilyenfajta partnerséget. Számos indítványt nyújtottunk be, kérdést, interpellációt idén is szociális ügyekben, és egyetlen javaslatunkat sem támogatták, egyetlen kérdésünkre sem adtak valódi választ.

Legalább karácsonykor hassa át a keresztény lelküket az alázat, és tegyenek valami jót az emberekért! Köszönöm.




Felszólalások:   54-59   60-65   66-71      Ülésnap adatai