Készült: 2024.05.09.03:16:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  312-313. felszólalás
Felszólalás oka Bizottsági jelentések vitája
Felszólalás ideje 12:50


Felszólalások:   312   312-313   314-323      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszterhelyettes úr. Tájékoztatom, hogy a vita további szakaszában 11 perc 45 másodperc áll rendelkezésre, beleértve az esetleges zárszó elmondását is.

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Igazságügyi Bizottság nem állított előadót. Most képviselői felszólalások következnek a napirend szerinti időkeretekben. Megkérdezem, kíváne valaki élni ezzel a lehetőséggel. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok, a vitát lezárom.

Kérdezem államtitkár urat, mivel vita nem alakult ki és már a tárca álláspontját ismertette… (Dr. Répássy Róbert: Nem kívánok!) Államtitkár úr jelzi, hogy nem kíván ismételten felszólalni.

Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az országgyűlési választási rendszer arányosabbá tételéről szóló előterjesztéshez benyújtott bizottsági jelentés vitája. A Szabadi István, Mi Hazánk, és Novák Előd, Mi Hazánk, képviselők által benyújtott előterjesztés H/6234. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

A kijelölt Igazságügyi Bizottság nem állított előadót. Megkérdezem, az előterjesztő képviselők közül (Novák Előd: Majd a végén csak!) Jelzi képviselő úr, hogy a vita későbbi szakaszában kíván felszólalni.

Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem, a kormány részéről kíváne valaki felszólalni. (Dr. Répássy Róbert: Nem.) A miniszterhelyettes úr jelzi, hogy nem kíván felszólalni.

Tisztelt Országgyűlés! A kijelölt Igazságügyi Bizottság nem állított előadót. Most képviselői felszólalások következnek. Kérdezem, kíváne valaki élni ezzel a lehetőséggel. (Nincs jelzés.) További felszólalásra senki nem jelentkezett, így a vitát lezárom. (Novák Előd: Zárszóval!)

Jelzi képviselő úr mint előterjesztő, hogy a zárszó kertében kívánja álláspontját ismertetni. Parancsoljon, öné a szó, 15 perces időkeret áll rendelkezésére.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm a szót, elnök úr. (A mikrofonja nem működik.) Kérném Novák Előd mikrofonját bekapcsolni. (Megtörténik.) Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az idei utolsó plenáris ülés első szavazása lesz az aránytalan, antidemokratikus, igazságtalan országgyűlési választási rendszer megváltoztatása, egyfajta jövőbeli bizalmi szavazás a Fidesz túlhatalmával szemben, hiszen úgy szerzett rendre kétharmados parlamenti többséget, hogy soha nem kapott kétharmados választói felhatalmazást, sőt többször 50 százalék alatti, volt, hogy 45 százalék alatti választási eredményt ért el a Fidesz. Ennek ellenére a torz, antidemokratikus választási rendszernek köszönheti ezt az eltúlzott parlamenti mandátumarányát.

Azt gondolom, az önmagában siker, hogy erről az Országgyűlés beszélhetett, beszélhet és határozhat, hogy kibújhat a szög a zsákból, ámbár már a vita eddigi szakaszában is kibújt, és egyértelművé vált, hogy ki az, aki igazándiból egy tiszta választási rendszert szeretne, hiszen ezzel összefüggésben a fővárosi önkormányzati választási rendszernél mutatkozott meg a ledurvább köpönyegforgatás. A Mi Hazánk Mozgalmat leszámítva minden más párt pont az ellenkezőjét képviseli, mint amit képviselt korábban. Az országgyűlési választási rendszer ezen vitájában is meglehetősen nagy lapítás volt, már-már azt sérelmezték a balliberális pártok, hogy ez, a Fidesz kétharmados túlhatalmának korlátozása napirendre kerülhet.

Kálmán Olga egészen odáig ment, hogy azt mondta, a kormánypárt soha nem vesz napirendre ellenzéki javaslatot, immár máris milyen gyanús a Mi Hazánk Mozgalom javaslata. Pedig valójában 2010 óta 40 ellenzéki javaslat tárgysorozatba vételét támogatták a kormánypártok, ami persze nem sok ahhoz képest, hogy mennyi javaslata van például a Mi Hazánk Mozgalomnak, mert javaslatainak döntő többségét lesöprik, de azért mégis messze nincs igaza Kálmán Olgának természetesen.

Azt megértjük, hogy ők maguk a Házbizottságban rendre semmilyen más javaslatot nem képesek felvetni, csak a NATO bővítését Oroszország határán, korábban Finnország, most Svédország esetében. Hétről hétre ezt nyújtják be, hétről hétre szavaz a plenáris ülés, csak az idegen érdekek képviselete az, amit meg tudnak jeleníteni a DK és csatolt pártjai. Pedig elképesztő az, hogy a világháború felé tett újabb lépésként provokálnák az oroszokat, és ezzel szemben itt most az országgyűlési választási rendszer megmutatta, hogy kinek van életképes modellje. A balliberális pártok, a DK-tól a Jobbikon át a Párbeszédig, úgy tűnik, az örök ellenzékiségre rendezkedtek be, egy kényelmes megélhetési politizálásra, pedig egyébként nemhogy kormányzásra, de ellenzéknek is alkalmatlanok, mint ahogy ezt mutatja, hogy most is egyetlenegy képviselővel sem vesznek részt ezen a vitán, és nem vettek részt érdemben az eddigiekben sem. Pedig egy komoly lehetőség arra, hogy felhívjuk a figyelmet az aránytalan választási rendszerre, és lefektessük azt a modellt, amelyet mi szeretnénk.

A Mi Hazánk Mozgalom határozati javaslata szerint egy olyan országos választási rendszert kell megalkotni, amely a hatályos német modellhez hasonlóan szavazatarányos mandátumelosztást eredményez. Az egyéni választókerületi rendszert eközben ugyanúgy megtartanánk, ahogy a főpolgármester-jelölt közvetlen választását is, hasonlóan az államfőválasztáshoz, melyet szintén közvetlenül szeretnénk.

Itt szeretném felhívni a figyelmet arra, amit az általános vitában is már megtettem, hogy számos olyan választásireform-javaslata van a Mi Hazánk Mozgalomnak ezzel a határozati javaslattal kapcsolatban is, amivel szeretnénk egy kicsit tematizálni, egy kicsit ráirányítani a figyelmet, hogy elfogadhatatlan, hogy választójog jár például azoknak az írni-olvasni nem tudóknak, akiktől megköveteli az állam elvileg az alapfokú iskolai végzettséget gépjárművezetés esetén a gépjárművezetői engedélyhez, de az ország vezetésébe való beleszóláshoz ezt nem követeli meg. Azt gondolom, ez abszurd.

(20.20)

Tehát nem azért szorgalmazza ezt a Mi Hazánk Mozgalom, mert a Medián legutóbbi felmérése szerint is a Mi Hazánk Mozgalom köreiben a legmagasabb a diplomások aránya, hanem azért, mert sajnos az alacsonyan iskolázottakat tévesztik meg a leginkább, az ő szavazataikat is vásárolják meg a legkönnyebben. Éppen ezért szorgalmaztuk a mostani választójogi reform keretében egy tisztességes országgyűlési, parlamenti választás érdekében is azt, hogy a képviselők visszahívhatóságát is teremtsük meg, illetve az elszámoltatásuk érdekében a mentelmi jog eltörlésére is szükség volna, akárcsak arra, hogy a képviselőknek már jelölti státuszban nyilatkozniuk kelljen az esetleges más állampolgárságukról a kellő átláthatóság, transzparencia érdekében.

Kötelezni kellene a pártokat választási program írására, miként a miniszterelnök-jelölteket pedig vitára, ahogy a képviselőjelölteket is. Sajnos a politikai kultúrát a Fidesz süllyesztette oda, hogy gyakorlatilag nemhogy miniszterelnök-jelölti, de már képviselőjelölti viták sincsenek, sőt már egy ilyen, elvileg általános vitában, amit láthattunk most, az ország sorsát döntően meghatározó aránytalan, antidemokratikus választási rendszer tekintetében ez tulajdonképpen érdemi vita nélkül maradhatott. Úgy tűnik, hogy a Fidesz képviselőit letiltották, vagy annyira kellemetlennek érzik ezt az ügyet, hogy inkább mellőzték az érdemi vitát.

Én azt gondolom, mégis siker, hogy idáig eljutottunk, bár nem tudjuk, mire készül a holnapi szavazáson a Fidesz, illetve mire készül utána, hiszen ha meg is szavazzák, tudjuk jól, hogy nem áll tőlük távol egy törvény semmibe vétele, akár megváltoztatása, visszaváltoztatása, oda-vissza változtatgatása vagy ennek a határozatnak a végre nem hajtása. Hiszen többször felhívtam már a figyelmet azokra az alkotmányos mulasztásokra, amelyeket akár az Alkotmánybíróság konkrét feladatul adott az Országgyűlésnek, határidővel; lejárt határidejű alkotmányos mulasztásokról beszélhetünk, amire fittyet hány a házelnöktől kezdve a kormánypárti többség. Így eggyel több ilyen lehet, ha ezt az országgyűlési határozatot bár megszavazzuk holnap, de esetleg a kormány nem hajtja végre. Ezt azért természetesen mégsem fogjuk következmények nélkül hagyni, nyomásgyakorlással igyekszünk ezt a választási rendszert mindenáron megváltoztatni, hiszen a Mi Hazánk Mozgalom, úgy tűnik, egyedüli pártként száll síkra annak érdekében, hogy ennek a kétharmados túlhatalomnak véget vessünk. Semmilyen más pártnak a jelek szerint nincs receptje, nincs programja arra, hogy hogyan vessen véget ennek a kétharmados választói felhatalmazással soha nem rendelkező, mégis aránytalan, több mint kétharmados parlamenti mandátumarányt eredményező választási rendszernek.

Arra kérem önöket és a közvéleményt, hogy támogassák a Mi Hazánk Mozgalom választási rendszert megváltoztató határozati javaslatát, amely fontos, bár kétségkívül nem olyan sürgős, mint az önkormányzati választások esetében, hiszen a következő országgyűlési választásig még van idő megalkotni a részletszabályokat, ha a határozati javaslatban az alapvetésben, az arányosabbá tételben megegyezünk. Hiszen most nem mentünk bele abba, hogy Kubatov Gábor boszorkánykonyhájában hogyan rajzolták meg a választókerületek határait egészen elképesztő módon, mondjuk, még a Dunát sem tekintve természetes választóvonalnak választókerületek esetében; ennél még Trianonban is igazságosabbak voltak, azt gondolom. Láthatunk olyan választókerületeket, amelyekben az egyik településről a másikba nem lehet eljutni, nem vezet út a választókerületen belül egyik településről a másikra. Tehát egészen elképesztő amőbaalakzatokat rajzoltak meg Kubatov Gábor boszorkánykonyhájában.

A választási rendszerrel kapcsolatban, ahogy említettem, említhetném még a szavazatvásárlást, a borítékok rendszerét is, ami az átláthatóságot finoman szólva nem fokozza, sőt inkább csökkenti, és komoly bürokráciát, költségnövekedést is jelent. Szóval ezeknek, a láncszavazások rendszerének véget kellene vetni. Kétségkívül nehéz ezeket feltárni, éppen ezért elrettentőbb, kemény, elrettentő büntetési tételeket kellene mellé rendelni.

Az viszont, hogy jelenleg még törvényesített módon is folyhatnak választási csalások, mint amilyen akár a szavazók szervezett szállítása, no persze nem egyfajta szociális társadalmi juttatásként, hanem csak a saját szimpatizánsaikat szállítják, mondjuk, Kubatov-listák alapján, az elfogadhatatlan. És amiért ez törvényesített, ugye, hiszen önök azt vezették be, hogy egy kilencfős mikrobusszal még lehessen szállítani  miért is kellett ez a határ? Hát csak nem képzeli bárki, hogy majd vonattal vagy nagyobb méretű busszal, hajóval, mivel szállítanák a szavazókat a szavazókörön belül?! Hiszen itt nem hosszú turnéról van szó, tüntetők szállításáról vagy bármi másról. Tehát egyértelműen, cinikus módon törvényesítették a szavazók szervezett szállítását mikrobusszal, személygépkocsival, ahogy ez egyáltalán életszerű, és ennek hátterében nyilvánvalóan azok a Kubatov-listák állnak, amelyek alapján döntenek arról, hogy egyáltalán kinek kínálják föl ezt a szolgáltatást.

No hát, most sok mindent érintettünk a választási csalások törvényesített és elvileg törvénytelen, de sajnos mégis működő formái kapcsán, mégis örülök, hogy a Mi Hazánk Mozgalom javaslata napirendre kerülhetett, és holnap egyértelművé fog válni az idei utolsó plenáris ülés első szavazásán, hogy ki az, aki támogatja a Fidesz túlhatalmának megszüntetését, az antidemokratikus, torz, igazságtalan választási rendszer felszámolását. Köszönöm, elnök úr. (Szabadi István tapsol.)




Felszólalások:   312   312-313   314-323      Ülésnap adatai