Készült: 2024.05.08.08:46:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  210-213. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:   206-209   210-213   214-217      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Szabadi István képviselő úr, a Mi Hazánk képviselője, kérdést kíván feltenni az energiaügyi miniszternek: „A különleges földgázkészlet miatt nem csökkentik a lakossági piaci árat?” címmel. Szabadi István képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A kormány 2022. július 21-én különleges földgázkészlet létrehozásáról döntött, melynek keretében a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség az MVM-en keresztül hitelből tavaly októberig 739 millió köbméter földgázt vásárolt a Gazpromtól. Az ügylethez a kormány 2 milliárd euró, mintegy 800 milliárd forint készfizető kezességet vállalt, ami köbméterenként 1141 forintos árat jelentett. Ilyen magas ár azonban az európai gázpiacon és az orosz importgáz esetében még a tavalyi energiaválság idején sem fordult elő.

Németh Szilárd rezsibiztos a rezsicsökkentés korlátozását ugyanezen a napon jelentette be. 1729 köbméter éves fogyasztás felett köbméterenként 767 forint lakossági piaci árat kell fizetni, miközben a KSH adatai alapján idén augusztusban köbméterenként 128 forintért érkezett az orosz gáz.

Mivel jogszabályi kötelezettség alapján a különleges földgázkészlet beszerzési ár alatt nem értékesíthető, a kormány március végén úgy döntött, hogy nem nyúl hozzá, különben nagyságrendileg 700-800 milliárd forintos pénzügyi veszteséget kellene realizálnia. Cserébe inkább tovább kell fizetni az ügylet mögötti bankhitelek kamatát.

A különleges földgázkészletre a kormány idén tavasszal további 31 milliárd forintot adott, az MSZKSZ pedig megemelte az energiacégek tagi hozzájárulását, amit végső soron a fogyasztókra fognak terhelni, illetve terhelnek is a mai napig. Miniszterelnök úr tavaly februárban azt nyilatkozta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel majdnem eljutottak a megállapodásig plusz 1 milliárd köbméter gáz beszerzéséről.

Kérem tisztelt államtitkár asszony válaszát azzal kapcsolatban, hogy miért vártak a beszerzéssel a betárolási időszakig, amikor köztudottan magasak az árak. A vételárat mi alapján állapították meg? És végül, a lakossági piaci árat a különleges földgázkészlet miatt nem csökkentik? Várom szíves válaszát, tisztelt államtitkár asszony. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Koncz Zsófia miniszterhelyettes, államtitkár asszony adja meg. Parancsoljon, öné a szó.

DR. KONCZ ZSÓFIA energiaügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném azzal kezdeni, hogy a tavalyi évben még az sem volt biztos, hogy minden európai országban lesz elegendő gáz. A magyar kormány számára 2013 óta rendkívül fontos a rezsicsökkentés intézményének a fenntartása, tettük ezt akkor is, amikor Covid volt, vagy amikor háborús energiaválság alakult ki, vagy a gazdasági nehézségek ellenére is ezt fenntartottuk.

Nyilván azt lehet látni, hogy az idei évben is az Európai Bizottság tesz olyan nyilatkozatot, amit idéznék  ez az őszi gazdasági előrejelzésében szerepel , hogy az Európai Unióban fennáll az energiaellátási zavarok kockázata, amelyek jelentős hatással lehetnek az energiaárakra, a globális termelésre és az árak általános szintjére egyaránt.

Azt is ki kell emelni, hogy a jelenlegi világpiaci helyzetben hatalmas előny az, hogy gyakorlatilag úgy tudtunk nekiindulni az október 15-én kezdődő fűtési szezonnak, hogy 98 százalékos volt a földgáztárolóink töltöttsége, amit egyébként annak idején külföldi kézből visszavásároltunk  azt gondolom, ez egy hatalmas dolog , és 6,5 milliárd köbméter földgázzal tudtunk nekiindulni ennek a fűtési időszaknak. Ez azt jelenti, hogy egy nagyon kemény tél esetében is biztosítva van a magyar családok részére az elegendő gáz, sőt az egész éves gázigény mintegy kétharmadát fedezi csak a tárolóinkban tartalmazó gáz.

Olyan folyamatok és helyzetek is ki tudnak alakulni  csak gondoljunk arra, hogy mondjuk, Bulgária bejelentette, hogy tranzitdíjat szeretne emelni , amit mi abszolút elfogadhatatlannak tartunk. Hiszen a hosszú távú szerződésünk alapján a 4,5 milliárd köbméter most azon az útvonalon érkezik hazánkba, ami azt jelenti a magyar kormány számára, hogy nekünk mindenképpen az a feladatunk, hogy megfelelő mennyiségű földgázt tudjunk eltárolni, és minden egyes esetre felkészüljünk akkor, hogyha a magyar emberekről van szó. Éppen ezért gondolom azt, hogy a földgáztárolóink feltöltöttsége egy kiemelten fontos biztonsági garancia jelenleg. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   206-209   210-213   214-217      Ülésnap adatai