Készült: 2024.05.08.10:08:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  174-181. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:55


Felszólalások:   166-173   174-181   182-189      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Láng Zsolt képviselő úr, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a belügyminiszternek: „Miért kerül a baloldal irányítása alatt mindig csődközeli helyzetbe a főváros?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence miniszterhelyettes, államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem, hogy elfogadjae a választ. (Jelzésre:) Köszönöm a jelzését, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Láng Zsolt képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

DR. LÁNG ZSOLT (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Mára tudomásul kell vennünk, hogy a főváros elmúlt négyéves karácsonyi vezetése alatt ugyanazt látjuk, tapasztaljuk, mint 2010 előtt Gyurcsány és Bajnai miniszterelnöksége idején az egész országban. Ez nem is csoda, hiszen mára az is nyilvánvaló, hogy Budapestet valójában Gyurcsány Ferenc vezeti és már nem is árnyékból, az árnyjátékot meghagyta a feleségének, ő kijön a napra, nincs az ellenzékben, aki vissza tudná tolni. Ennek következménye, hogy a baloldali kormányzások kudarcai alatt megszokott kifejezésekkel találkozunk lépten-nyomon: pénztelenség, megszorítás, adóemelés, csőd. A hivatalos polgármester ezt kiegészíti a mindennapi panaszkodással, mások hibáztatásával. Pedig pofonegyszerű: aki folyamatosan siránkozik, az a saját alkalmatlanságát próbálja palástolni. A választók pedig mindeközben kénytelenek megtapasztalni, hogy a kampányban elhangzó ígéretek és a valóság köszönőviszonyban sincsenek egymással. A tények makacs dolgok.

A Tarlós István vezette korábbi Fővárosi Közgyűléstől Karácsonyék 214 milliárdos megtakarítást örököltek, ezt ma már nem is tagadják. Mára ez a többlet, hozzáadva az elmúlt években rekordmértékű iparűzésiadó-bevételt, annyira elolvadt, hogy az ország leggazdagabb települése a fizetésképtelenség határán van.

A szeptemberben befolyt iparűzési adó milliárdjai hetek alatt eltűntek, miközben 50 milliárd forintos adósságot faktorálattak a pénzintézetekkel. Ugye, milyen ismerős? Átütemezik az adósságot, amiért cserébe súlyos összegeket kell pluszban fizetni a bankoknak a budapestiek adóforintjaiból. És mindezek után a pénzügyi trükkök és a felelőtlen gazdálkodás következtében főpolgármester-helyettes úr a napokban bejelentette: nincs pénz a kasszában. Budapest a folyószámlahiteléből vegetál. Mindennap egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a jelenlegi városvezetés nem ura a helyzetnek, félő, hogy csődbe viszik a fővárost, ahogy tette ezt a baloldal 2009-ben az országgal.

Fentiekre tekintettel kérdezem államtitkár urat: miért kerül a baloldal irányítása alatt mindig csődközeli helyzetbe a főváros? Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Mint említettem, a választ Rétvári Bence miniszterhelyettes úrtól fogjuk hallani. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Karácsony a kirakatban, Gyurcsány emberei a kasszánál  így írhatjuk le a főváros működését. Karácsony Gergely egy-két segítő kézzel, akit mellé ültetett Gyurcsány Ferenc, posztolgat valamit mindennap a főváros ügyei vagy az országos politika kapcsán. Ebben ki is merül az érdemi politikai tevékenysége, és közben pedig ugyanazok az emberek, akik 2010 előtt Magyarországot olyan csődhelyzetbe vitték, hogy még a Parlament épületét is jelzáloggal terhelték, hiszen az IMF-hitelnek ez is biztosítéka volt, mint minden forgalomképes és forgalomképtelen magyar nemzeti vagyon, nos, ezek az emberek, akik ilyen helyzetbe hozták Magyarországot… És akkor emlékezhetünk, a nemzetközi sajtóban Görögországgal és más országokkal együtt emlegették Magyarországot, nem úgy, mint azóta, amikor, mondjuk, 7,1 százalékos gazdasági bővüléssel a leggyorsabb bővülés volt Magyarországon az Európai Unió országai közül, hanem ott bizony a másik oldalon voltunk, amikor nagyon nehéz helyzetben volt Magyarország.

Nos, akik az országot ilyen helyzetbe hozták, miért vártunk volna mást tőlük, hogy mást fognak tenni a főváros vezetésében? Akik bebizonyították, hogy csak privatizálni tudnak, a privatizációt sokszor a saját javukra is fordítani, Gyurcsány Ferenc gyors meggazdagodása ennek egy jó példája, akik csak külföldi szervezeteknek az utasításait hajtják végre, akár pénzügyileg is, mint az IMF-ét vagy akár politikailag is, mint a 4 milliárdos kampánybotrányban, amiket tettek  nos, azoktól nem is várhatunk mást.

A másik pedig, hogy amikor itt a parlamentben ülünk, és hallgatjuk a baloldali képviselőket, hogy micsoda ötleteik vannak az ország irányítása kapcsán, akkor azt látjuk, hogy azokat a célokat, amiket itt megfogalmaznak, valahogy azoknak a céloknak az elérése érdekében Budapesten, a budapesti vezetésben semmilyen pozitív példát nem tudnak felmutatni.

Tehát sokféle jó ötlettel elő lehet állni, csakhogy éppen Budapesten azt láthattuk, hogy legutóbb a legnagyobb innováció ebben a négy évben, hogy ezek miatt a műanyag karók miatt, amikkel leválasztják az utak egy részét, még a hókotrók sem tudtak elmenni, így nem tudtak biciklizni a biciklisek a biciklisávban, mert nem gondoltak arra, hogy Budapesten egyszer esni fog a hó, és ezért ott is el kellene takarítani a havat. Tehát az interneten nevelkedtek, de azért szánalmas, hogy egy ilyen vezetése van Budapestnek, és közben a pénzügyekkel is így bánnak, ahogy ön említette. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterhelyettes úr. Viszonválasz illeti meg Láng Zsolt képviselő urat. Parancsoljon!

DR. LÁNG ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az a helyzet, hogy, amit ön elmondott, abban a legtragikusabb az, hogy a baloldal semmit nem változik. Mert Budapest tekintetében nem vagyunk amnéziások, nem szenvedünk amnéziában, emlékszünk arra, hogy 2014-ben több mint 100 milliárd forinttal konszolidálta a kormány Budapestet, 100 milliárd forinttal segítette meg az akkor szinte a Demszky-korszakból örökölt adósságok miatt működőképtelen fővárost. Ehhez képest most ott tartunk, hogy Karácsony Gergely és baloldali barátai újra csődbe viszik a várost, újra csődhelyzetben van, és az egész fővárosi vezetés méltatlan helyzetbe hozza Budapestet. Köszönöm. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat is. Parancsoljon!

(Hiszékeny Dezsőt a jegyzői székben Szabó Sándor váltja fel.)

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Valóban láttunk egy olyan korszakot, amikor a főpolgármester arra használta a lehetőségét, hogy együttműködjön a kormányzattal, és látványos fejlesztések voltak ekkor Budapesten. Ha csak itt körbenézünk, a Kossuth tértől a Várkert Bazárig vagy közlekedési fejlesztésekig rengeteg minden tudott a közösségi közlekedésben, másban is megvalósulni. Előrelépés volt a digitális korszakban is, és tényleg elindult valami Budapesten. És aztán jött egy főpolgármester, aki arra használja a székét, hogy onnan a kormányzatot támadja, mikor egy kicsit elszundikál, és nem támadja, akkor pedig Gyurcsány Ferenc böki oldalba egy ATV-interjúban, hogy legyen már kedves, és aktivizálja magát.

Hogy lehet az, hogy 214 milliárd forintot örököl az előző vezetéstől, rekordösszegű, 250 milliárd forintos iparűzési adót szed be, és ezek után mondja azt, hogy mínuszban van a számlája. Hát, hány kistelepülési polgármester két perc alatt tudna olyan, egy-két lépésre (sic!) javaslatot adni a főpolgármesternek, sokkal kisebb összegű önkormányzatok sokkal kisebb bevételből hogy tudnak sikereket elérni? Ez a nemzet fővárosa. Nekünk fáj, hogy a nemzet fővárosa nem emelkedni akar az országgal együtt, hanem folyamatosan csak panaszkodni akar és a kormányra mutogatni. Jobb lenne, ha fejlődni látnánk Budapestet. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   166-173   174-181   182-189      Ülésnap adatai