Készült: 2024.05.08.08:17:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

97. ülésnap (2023.12.11.),  116-125. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:02


Felszólalások:   108-115   116-125   126      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterhelyettes asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Vajda Zoltán, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a pénzügyminiszter úrnak: „A költségvetési hiány helyett Önt nyomták le?” címmel. Miniszter úr a távolléte miatt válaszadásra Tállai András miniszterhelyettes urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét.

VAJDA ZOLTÁN (MSZP): Abszolút! Egy jó Tállai mindig jöhet! Abszolút!

ELNÖK: Képviselő úr, öné a szó. (Vajda Zoltán: Igen.) Akkor parancsoljon! (Vajda Zoltán: Ja, bocsánat! De akkor az idő…) Minekutána az ön nevét említettem, hogy Vajda Zoltán képviselő úr. Parancsoljon!

VAJDA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Nem tudtam, hogy máris megadta a szót. (Vitályos Eszter: Jópofáskodás helyett inkább állj fel és kérdezz!)

Nagyon érdekes döntésekről lehetett olvasni a kormány alig egy hete megjelent határozatában. Lényege, hogy alaposan megváltozik a kormányzati munka, a gazdasági kabinet hatásköre kiszélesedik, és immáron Nagy Márton gazdaság-visszafejlesztési miniszter vezeti ön helyett. Rögtön felmerül a kérdés, hogy mennyire megszokott az a kormány háza táján, hogy ilyen jelentős átalakításokról úgy döntenek, hogy az érintett pénzügyminiszter itthon sincs, hiszen épp Dubajban tartózkodik. Azt viszont kérdés nélkül tudja ön is és én is, hogy az EU-s országok pénzügyminisztereinek hatalmas befolyásuk van saját országuk gazdaságpolitikájára, kivéve Magyarországon. Az is biztosan példa nélküli, hogy egy pénzügyminisztert kihagyjanak az adópolitikai jelentések és előterjesztések tárgyalásából, kivéve Magyarországon.

De hogy ne csak rossz hírekről szóljak, vigaszdíjként létrejött a kormányzati költségvetési előkészítő munkacsoport, amelyet ön vezethet, és amely akár meg is vétózhat egyes előterjesztéseket, ha azok veszélyeztetnék a büdzsé egyensúlyát. Azt mondják, a szakértők számára sem világos, hogyan tud győzedelmeskedni a fiskális szigor olyan társaságban, amelynek tagjai között szerepel a propagandakiadásokat évente rendre százmilliárdokkal túllépő Rogán Antal vagy az idénre másfél százalékos GDP-növekedést előrejelző gulyás Gergely miniszter úr, valamint az IMF inflációs adatsorait félreértelmező Orbán Balázs.

A Költségvetési Bizottság elnökeként az a meggyőződésem, hogy egy költségvetési hiányt semmiképp sem szabad elengedni, különben pillanatok alatt jóval 400 forint feletti euróárfolyamot és két számjegyű inflációt fogunk látni. Éppen ezért számos kérdés merül fel, hogy mégis miért kellett ennyire újrakeverni a gazdaságpolitikai kártyapaklit. (Az elnök jelzi az időkeret leteltét.)

Ezért két kérdésem lenne, gyorsan mondom, elnök úr. Miért vették el a gazdasági kabinet irányítását öntől és adták át az elnöki széket Nagy Mártonnak? A második: miért hatékonyabb a költségvetési hiány leszorításában a kormányzati költségvetési előkészítő munkacsoport, mint a Pénzügyminisztérium? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Két perc az időkerete (Vajda Zoltán: Igen, csak nem vettem észre, elnök úr, amikor megadta a szót!), 24 másodperccel lépte túl. De nem fojtottam önbe a szót. (Vajda Zoltán: Köszönöm szépen.) Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Tállai András miniszterhelyettes úrnak, aki az azonnali kérdésre válaszol.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr, Bizottsági Elnök Úr! A kormányzati munka átalakul. A kabineteknek van előkészítő és döntési joga a kormányzati munkában, a kormányüléseket készítik elő. Kevesebb lesz a kabinet ebben az előkészítő munkában. Ezért két kabinet összevonásra kerül, és annak, igen, Nagy Márton lett a vezetője.

De mindez azért történt, mert átalakult a gazdasági és költségvetési feladat, sokkal nagyobb hangsúllyal fog megjelenni az egyensúlyi mutatók javítása, a háborús és a szankciós energiaválság ellenére is a hiányt és az adósság mértékét csökkenteni kívánja a kormány továbbra is. Ehhez hozott létre egy új szervezetet, a költségvetési munkacsoportot, amelynek az elnöke a pénzügyminiszter. Nyilván a háttérmunkát a Pénzügyminisztérium végzi továbbra is. Ennek a munkacsoportnak több miniszter a tagja, és ennek vétójoga van, amely eddig nem volt a kormányzaton belül a költségvetési politikában; tehát sokkal nagyobb súllyal fog szerepelni.

Annyiban változik a helyzet, hogy a pénzügyminiszternek, a Pénzügyminisztériumnak nem kell a kabinet előkészítő munkájában, kvázi a tartalmi munkában részt venni, csak egyet kell figyelnie: a költségvetés teherbíró képessége az adott feladatot, amit a kabinet elhatároz, tudja teljesíteni vagy nem tudja teljesíteni. Ezért fog felelni a pénzügyminiszter.

Az pedig súlyos tévedés, hogy a pénzügyminiszter nélkül fogják az adópolitikai előterjesztéseket tárgyalni, hiszen a pénzügyminiszter mint előterjesztő ezen a kabinetülésen ugyanúgy részt vesz. Remélem, érthető volt, képviselő úr. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak egy percben.

VAJDA ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Továbbra is irtózatosan veszélyesnek gondolom azt, ha a Pénzügyminisztérium befolyása ennyire gyengül, hogy pénzügyminisztériumi államtitkárként ön nem áll ki az ellen, hogy elveszítik a befolyásukat, és ezt nekem kell bizottsági elnökként jelezni. Bizony ez súlyos baj, pedig valóban elveszítik akár az adópolitika feletti kontrollt is.

De hogy mást mondjak: a deficit csökkentésének tárgyában pedig olyan, ahhoz nem értő kormánytagok kapnak szót, mint akiket az előbb említettem, az itt jelen lévő Gulyás Gergely miniszter, aki másfél százalékos GDP-növekedést javasolt (Gulyás Gergely: Javasoltam?)  vagy vetített előre. Vagy az a Rogán Antal, aki nem tudom, propagandaminiszterként mit tud ehhez szólni (Rétvári Bence: Azt sem tudod, mikor kezdődik a felszólalási időd!), de ami igazán zavar engem, és erre talán még tud válaszolni a maradék egy percében államtitkár úr, hogy mondjuk, a Nagy Márton által képviselt high-pressure economy  lefordítom önnek, hátha így könnyebb lesz: a nagynyomású gazdaság  (Gulyás Gergely: Te sem érted!), amely mindenáron csak azzal foglalkozik, vajon helyese, ha mindenképpen egyre inkább teret nyer. Én önökért aggódom, nem önök ellen, államtitkár úr.

(16.30)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterhelyettes urat. Parancsoljon!

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Nem meglepő, hogy ön a felszólalásában a kormány miniszter tagjait becsmérli, hogy nem értenek a költségvetéshez vagy a költségvetési munkacsoportban nem tudják ellátni a feladatukat, de azt is mondta, hogy lenyomták a pénzügyminisztert. Hát, ezt nem mondanám. Varga Mihály 2013 óta az Európai Unióban a legrégebben regnáló pénzügyminiszter, a következő a francia 2017-től. Varga Mihályt 2015-ben az év kelet-közép-európai pénzügyminiszterének választották, és Limában kapta meg ezt a díjat.

Tudja, ki van itt, képviselő úr, lenyomva? Az MSZP. (Derültség.  Taps az MSZP soraiból.) És tudja, ki nyomta le? Ez az ember, aki itt ül. (Gyurcsány Ferenc székére mutat.  Vajda Zoltán: Tessék!) Tudja, ki ő? Egy öregecskedő férj. (Derültség.  Taps.) Egy öregecskedő férj. (Derültség.  Szórványos taps.  Az elnök csenget.) Igen, Gyurcsány Ferenc nyomta le az MSZP-t, és inkább azzal foglalkozzon, ne azzal, hogy Varga Mihállyal mi lesz! Köszönöm szépen. (Derültség, taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   108-115   116-125   126      Ülésnap adatai