Készült: 2024.05.11.19:27:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

36. ülésnap (2022.11.08.),  212-215. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:   208-211   212-215   216-221      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Mihálffy Béla, a KDNP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Továbbra is sikeresen koordinálja a kormány a tűzifaprogramot?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

(Az elnöki széket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

MIHÁLFFY BÉLA (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Az orosz-ukrán háború és az elhibázott brüsszeli szankciók miatt energiaválság alakult ki Európában. Évtizedek óta nem volt olyan bizonytalan Európa energiaellátása, mint most. Az energetika teljes körű politikai és gazdasági válsággá vált, több európai kormány támogatottsága megingott.

A hétköznapi ember számára már követhetetlen az a káosz, ami az energiapiacon zajlik, annak ellenére, hogy igyekezett mindenki olyan bonyolult közgazdasági összefüggéseket is értelmezni, mint például az extraprofitadó, vagy éppen azt, hogy mi az összefüggés az áramár és a gázár között. Ám a végén mindig ugyanaz lett a kérdés: mivel tudunk fűteni? Fogunke fázni a télen? Ettől a bizonytalanságtól mindenképpen meg kell óvnunk a Szegeden, valamint a homokhátságon élőket és minden magyar embert.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány a rezsicsökkentéssel már 2013 óta védi egyedülálló módon a lakosságot. Ez a legnagyobb ilyen jellegű, családoknak nyújtott segítség egész Európában. A kormány célja eddig is az volt és ezután is az lesz, hogy az energiaválságban is garantálja az ellátásbiztonságot, és alacsonyan tartsa a lakossági energiaárakat. A rezsicsökkentés mellett a tűzifaprogram és a barnaszénprogram is a családok segítését szolgálja. A tűzifaprogram és barnaszénprogram célja egyrészt az, hogy aki teheti, kiválthassa a gázfűtést az otthonában, másrészt pedig, hogy a tűzifával még nem rendelkező magyar családok számára az idei téli energiaszükségletet biztosítsa.

Tisztelt Államtitkár Úr! A tűzifaprogram keretében vásárolható tűzifára óriási az érdeklődés. Az állami erdőgazdaságoknak ezért erőn felül kell teljesíteniük. Mindezek alapján kérdezem a tisztelt államtitkár urat, továbbra is sikeresen koordináljae a kormány a tűzifaprogramot. Tisztelettel várom a válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm szépen, Mihálffy Béla képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Farkas Sándor államtitkár úrnak.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Mint ahogy a képviselő úr is említette, Európában energiaválság van, Magyarországon energia-vészhelyzetet hirdetett a kormány. Az Ukrajna és Oroszország között zajló konfliktus negatív hatásai miatt az energiaárak a sokszorosára emelkedtek, sajnos ezt tapasztaljuk.

A fegyveres konfliktus kitörését követően, a 2022. év tavaszától az energiaellátási bizonytalanságokkal párhuzamosan eddig soha nem tapasztalt tűzifa iránti kereslet keletkezett. A kormány által meghirdetett tűzifaprogram elsődleges célja a vidéki lakosság tüzelőanyaggal  maximált mennyiséggel, maximált áron  történő ellátása. Az eddig is jellemzően fatüzelést alkalmazó lakosság már tavasszal, nyáron elkezdte beszerezni a fűtési időszakra, sőt akár a későbbi szezonokra szükséges téli tüzelőanyagot. A készletek csökkenésének, illetve a kereslet és a termelésianyag-költségek növekedésének eredményeképpen a tűzifa ára is emelkedésnek indult. A tűzifaprogram legfőbb előnye, hogy annak keretében az állami erdőgazdasági társaságoknál elérhető tűzifa ára rögzítve lett. A rögzített áron vásárolható 10 erdei köbméter tűzifa egy átlagos családi háznak az esetében elég a fűtésre.

A tapasztalatok alapján a vidéki régiókban, ahol eddig is fával fűtöttek a lakosok, rendben zajlik a program lebonyolítása. Lokálisan alakultak ki ugyan némi átmeneti hiányok egyes térségekben, ott, ahol magas a lakosságszám, nincs hagyománya a fával való fűtésnek vagy alacsony az erdősültség  ez jellemző a Dél-Alföldre is. Ennek kezelésére az erdőgazdaságok között cégcsoporton belül az első ütemben elindult 23 500 köbméter faanyag átszállítása az erdőben gazdagabb régiókból a fővárosi és az alföldi térségekbe.

Összességében az állami erdőgazdaságok részéről folyamatos a tűzifaprogramhoz szükséges faanyag biztosítása és ezzel együtt az igények kiszolgálása. Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(19.00)




Felszólalások:   208-211   212-215   216-221      Ülésnap adatai