Készült: 2024.05.10.04:30:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2022.06.24.),  89-94. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:54


Felszólalások:   87-88   89-94   93-95      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Varju László képviselő úr, a DK képviselője: „Mi történik Újpesten?” címmel. Megadom a szót öt percben. Parancsoljon!

VARJU LÁSZLÓ (DK): (Hozzászólását mikrofon használata nélkül kezdi el.) Köszönöm szépen, elnök asszony, a szót. Tisztelt Ház! Államtitkár Úr! Ha most már végül is úgy alakult, hogy velünk tart ezekben a percekben is, ez nagyon örömteli, és sajnálom, hogy az indulat ilyen módon elragadta, és igazából az általunk elmondottak nagyon mélyen megérintették, de azt gondolom, hogy az a helyzet, ami kialakult és jelen pillanatban is van…

ELNÖK: Elnézést, képviselő úr! A mikrofonját, legyen kedves!

VARJU LÁSZLÓ (DK): Még egyszer?

VARJU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, elnök asszony. Szóval, örülök annak, hogy államtitkár úr velünk tart, és bár ha indulattal is időnként okunk van kezelni bizonyos dolgokat, de azért mind a kettőnk figyelmébe ajánlom, hogy ha a függetlenségről beszélünk a Költségvetési Tanácsnál, akkor annak tagjai hogyan függetlenek, ha a Magyar Nemzeti Bank elnöke és egyébként az Állami Számvevőszék elnöke ott benne van?

Másik oldalról pedig történelmi pillanatokat élünk, hiszen ennyire gyenge a forint még nem volt, mint egy órával ezelőtt; most már 403 forintnál járunk, 402 forint 90 fillér.

De ez a gazdasági körülmény, helyzet indít engem szólásra akkor, amikor arról szeretnék beszélni, hogy a címben is úgy fogalmaztunk, ahogy fogalmaztam: „Mi történik Újpesten?”, de mivel van egy nagyon súlyos problémánk, most már azt a kérdést kell feltenni, hogy mi történik a Tungsrammal.

Mit kíván tenni a kormány a Tungsram érdekében? Ezt a kérdést tettük fel, tesszük fel Barkóczi Balázs képviselőtársammal most már sokadszorra, és azért is kell szólnom újra és újra, és újra jelentkeznünk ebben az ügyben, mert újabb és újabb információk derülnek ki arról, hogy mi történik ebben az ügyben. Egyre vészterhesebb ez a történet, hiszen most a legfrissebb információk szerint 50 százalékkal több embert bocsátanak el Újpesten, több mint 600 ember elbocsátásra kerül. És az előzményekből, ha megengedik nekem, akkor szeretnék emlékeztetni arra, hogy mindez kezdődött azzal, hogy éppen az elmúlt napokban sokszor szóba kerülő gazdasági válság nyomán a kormány egy stratégiai partnere bejelentette, hogy embereket bocsát el. Bocsánat, azzal kezdte, hogy a kollektív szerződés módosításához hozzáfogott. A dolgozókat, a munkásokat kiszolgáltatott helyzetbe hozta, rosszabb körülményeket teremtett, majd utána, hogy olcsóbban, mivel így már olcsóbban megúszhatja, ezt követően jelentette be az elbocsátásokat.

Mindez elfogadhatatlan. Országosan több mint másfél ezer ember elbocsátására kerül sor, és ebben a folyamatban igenis többször szót emeltünk ez ügyben, ezt a kérdést feltéve: mit kíván tenni a kormány a Tungsram érdekében?

A miniszter úr válasza e tekintetben semmitmondó: majd segítünk. A segítség elmaradt, és egyre rosszabb a helyzet, ahogy az előbb említettem. Összességében két dologra szeretném felhívni a figyelmet a kerületünk kapcsán ebben az ügyben.

Egész világosan látszik, hogy az Orbán-kormány által módosított munkatörvénykönyv nem nyújt megfelelő védelmet a munkavállalók számára, és a semmitmondó válaszok helyett keresni kellene a tényleges lehetőségeket. Pedig már szó esett róla, mégsem látjuk azt, hogy például amikor állami segítség szükséges, akkor itt van nekünk az Európai Uniónak a globalizációs alkalmazkodási alapja, amely támogatást nyújthat  nemzetközileg már láttuk, hogy számos helyen történt ilyen , az alapból elbocsátott munkavállalók átképzésére, bérkiegészítésre vagy akár önálló vállalkozások indítására igényelhető lenne a forrás. De a kormány ma politikailag nincs abban a helyzetben, hogy Európában segítséget kérhessen vagy kaphasson.

Azt szeretném javasolni a tisztelt miniszter uraknak, a kormánynak, hogy ha ilyen helyzetbe kerültek, és nemcsak a stratégiai partnerek kerülnek ilyen helyzetbe, éppen a különböző, jelentős költségnövekedések nyomán egyre több vállalat kerül veszélybe, akkor igenis szükség van erre, és én azt gondolom, hogy ezeknek a vállalkozásoknak segítséget kell nyújtani.

Az alapból már korábban is igényeltek más országok is. Itt az ideje, hogy a magyar kormány is vegye a fáradságot, a magyar dolgozók érdekében és jelesül a Tungsram dolgozóinak érdekében tegyen lépéseket, ha mind ez idáig ez nem történt meg. Erre szólítjuk fel, és biztatjuk a vállalat vezetését Barkóczi Balázs képviselőtársammal közösen. Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:   87-88   89-94   93-95      Ülésnap adatai