Készült: 2024.05.12.05:07:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

50. ülésnap (2023.03.06.),  82-87. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:40


Felszólalások:   76-81   82-87   88-93      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Ház! Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a gazdaságfejlesztési miniszterhez: „Meddig lesz kötelező a vállalkozók befizetése?” címmel. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

(16.10)

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt napokban a Magyar Orvosi Kamarát érintő fejlemények rávilágítottak arra, hogy több kamara tekintetében állnak fenn rendezendő ügyek. Azt is látjuk, hogy ha azt nézzük, hogy a nemzetgazdaság szempontjából melyik az egyik legfontosabb szektor, az én politikai közösségem, a Jobbik-Konzervatívok közössége szerint a magyar mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozások azok, amelyek kétségkívül a munkahelyek mintegy kétharmadát szavatolják Magyarországon, a hátukon cipelik évtizedek óta a nemzetgazdaságot és úgy gondolom, hogy a következő évtizedekben is elmondható róluk mindez. Azt látjuk, hogy a kötelező kamarai hozzájárulás ké-pében általuk évente megfizetendő ötezer forint valamifajta szimbolikus dologgá vált az utóbbi években. Számomra is meglepő irritációt vált ki a vállalkozói társadalomból az, hogy úgy kell befizetniük egy, akár csak ilyen szimbolikus összegű hozzájárulást, hogy a másik oldalon érdemi és mérhető ellenszolgáltatást nem látnak.

Azt is látjuk ugyanakkor, ha megvizsgáljuk, hogy összesen mennyi pénz kerül befizetésre évente, hogy már milliárdos nagyságrendről beszélünk, tehát az ellenoldalon látszania kell annak, hogy mi történik. A kérdés adódik: mikor kívánják megszüntetni a vállalkozásokat régóta bántó és sokak által teljesen feleslegesnek tartott sarcot? Mégiscsak érdemes a mélyére ásni ennek az egész kérdéskörnek, hiszen elvileg tanácsadás és pályázatfigyelés állhatna a túloldalon, legalábbis a kamara részéről és sajtóhírekben is sokat olvashattunk erről, hogy 2-3 területen azért valamifajta ellenszolgáltatása lenne ennek az irritáló összegnek. Azt látjuk, hogy a korábbi években készült egy vizsgálat ebben a tárgykörben, államtitkár úr, és az jött ki, hogy a 140 ezer budapesti befizető, tehát hozzájáruló közül, akitől évente kötelező jelleggel behajtják ezt a, mondjuk úgy, sarcot, tehát még egyszer mondom, 140 ezer befizető közül 200, azaz kettőszáz igényelt bármifajta tanácsadást vagy kapott hasonló, a tárgykörben tetten érhető segítséget.

Tehát ha eljátszunk egy gondolatkísérlettel, megszüntetjük a kötelező kamarai hozzájárulást és ez a kétszáz cég, mondjuk, piaci áron megkapta volna, akár állami dotációval ezt a tanácsadást, túlzás nélkül mondhatjuk, hogy jobban járt volna az ország és a nemzetgazdaság is anyagilag. Tehát nem nagyon látjuk a túloldalon az ellenszolgáltatást. Azt látjuk, hogy sokak szerint ez a kamara zsebpénze, nincs érdemi szolgáltatás, amit a vállalkozók, az érintettek köre realizálni tudna a bevételi oldalon. Éppen ezért a Jobbik-Konzervatívok közössége a vállalkozás szabadsága nevében sokkal szívesebben látna egy olyan nemzetgazdaságot, ahol kötelező sarcok nincsenek, vagy ha van is befizetnivaló, azért jár a túloldalon ellenszolgáltatás, de leginkább azt látnánk szívesen, ha a vállalkozói társadalmat nem babrálnák ilyen szimbolikus tételekkel. Engedjék el tehát ezt a kötelező befizetést! A kérdés az, hogy a kormányban vane nyitottság ugyanerre. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ, mint említettem, Fónagy János államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon!

DR. FÓNAGY JÁNOS gazdaságfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Magyar Orvosi Kamara megítélése között alapvető különbség, hogy a Magyar Orvosi Kamara a speciális kamarai jogosítványait politikai zsarolásra használta fel; a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara esetében ez nem áll fenn.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara önkormányzati elven működő köztestületként ellátja az állam által átadott közfeladatokat, közreműködik a gazdaság és a vállalkozásfejlesztés feladatainak ellátásában és képviseli a magyar vállalkozók érdekeit. A kormány és az iparkamara együttműködésének célja a nemzetgazdaság fejlesztése, a magyar emberek életminőségének növelése. A stratégiai együttműködés többéves múltra tekinthet vissza, első alkalommal 2010-ben köttetett meg és ez további három alkalommal már megerősítésre került. Ez az együttműködés kiszámíthatóságot visz az üzleti és a vállalkozói életbe.

A kamara aktív szerepet vállalt és vállal számos olyan gazdaságpolitikai kérdéskörben, amelyek közvetlenül vagy közvetetten érintik a vállalkozások mindennapi működését, az együttműködés keretében pedig számos alkalommal bizonyította, hogy a hazai vállalkozások érdekeit szolgálja. Jó példa erre a Széchenyi-kártyaprogram, amelyet az iparkamara által létrehozott Kavosz üzemeltet, és amely 20 éve az egyik legsikeresebb gazdaságfejlesztési eszköz, jelentős szerepet tölt be a kkv-k finanszírozásában.

A Covid számos kihívás elé állította a gazdaságot és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara segített a vállalkozások igényeit kielégíteni. A kormány a kamara kezdeményezésére kétszer is mérsékelte a kkv-k iparűzési adóját, befagyasztotta a vállalkozásokat terhelő helyi adókat. Jelentős hatása van még mindig a 2020-ban adott munkabér-támogatásnak. A kamara javaslatára a kormány lehetővé tette a Széchenyi-pihenőkártya minden alszámlájáról történő fizetést. A Széchenyi-kártya-programba speciális hitelkonstrukciók kerültek bevezetésre, 2021-ben a Kavosz elindította a Széchenyi-kártya GO! terméket, melynek továbbfejlesztett, aktualizált változata Széchenyi-kártya MAX+ néven ma is elérhető.

A gazdaság újraindításáért felelős operatív törzs a kamara aktív közreműködésével segítette a távmunka bevezetését, a munkahelyteremtő bértámogatások kihelyezését, a kamara javaslata alapján tette lehetővé a jelentős károkat szenvedő vállalkozásoknak a hitelmoratórium meghosszabbítását 2022. végéig. Az infláció megfékezése és a vállalkozások megerősítése érdekében a kormány a kamara javaslatára úgy határozott, hogy a lakossági kamatstopon túl az államilag nem támogatott, változó kamatozású, forintalapú kkv-hitelekre is kiterjeszti a kamatstopot. A kamara nevéhez köthető országos vállalkozói mentorprogram keretében mintegy 3 ezer vállalkozás részesült szemlélet- és eszközbeli támogatásban.

Ez mind azt mutatja, hogy az elmúlt években a kamara kellően hozzájárult a vállalkozások fő működéséhez, a gazdaság fejlesztéséhez.

Mindezek alapján úgy gondolom, hogy teljességgel megalapozatlan olyat állítani, hogy az évi 5 ezer forintos hozzájárulás a vállalkozásokat régóta bántó, sokak által teljesen feleslegesnek tartott sarc volna. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megkérdezem Z. Kárpát Dániel képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ.

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azért nem áll módomban elfogadni ezt a választ, mert szeretném aláhúzni: a mért időszakban 140 ezer budapesti hozzájáruló, befizető vállalkozó közül 200, azaz kettőszáz tudott igénybe venni bármifajta szolgáltatást. Ez azt jelenti, hogy a befizetők kevesebb, mint 2 ezreléke volt képes bármilyen hasznot realizálni a befizetéséért cserébe.

Egy normális országban egy ilyen rendszerben egy felelős kormány egy dolgot tehet: felülvizsgálja ezt a rendszert és nem hagyja kötelezőnek azt, ami 2 ezrelék számára hoz valamifajta hasznot. Éppen ezért kapacitálom önöket arra, hogy vizsgálják felül ezt az egész rendszert, főleg hogy a kamara vezetése kapcsán politikai aktorsággal vádolni nemcsak más kamarákat lehet, hanem bizony ezt is. Azt is látjuk, hogy az európai uniós források nem könyöradományok Magyarország számára, azok járnak, járnának ennek az országnak, viszont ha pontosan a kamarák körüli zavarok megtartása, elmélyítése kapcsán veszélybe kerülnek ezek a források, azzal minden magyar vállalkozó rosszul jár, de a lehető legrosszabbul a mikro-, kis- és közepes méretű vállalkozások, amelyek ezt az országot a hátukon cipelik. Önöknek pedig kutya kötelességük lenne az első sorban velük foglalkozni. Köszönöm a türelmüket. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   76-81   82-87   88-93      Ülésnap adatai