Készült: 2024.05.09.04:46:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

2. ülésnap (2022.05.09.),  55-56. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:27


Felszólalások:   53-54   55-56   57-58      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Köszönöm szépen, Novák Előd képviselő úr. Szintén napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője: „A mi városunk, Pécs 86.” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ebben a parlamenti ciklusban az első felszólalásom azzal kezdem, hogy tisztelettel megköszönöm a választóknak a részvételt az április 3-ai választáson, függetlenül attól, hogy ki melyik pártra szavazott, a kormányoldalra vagy valamiféle ellenzéki pártra, ellenzéki jelöltekre. Azt gondolom, hogy egy parlamenti ciklus egyetlen ülésnapján sem felejthetjük el, hogy mi itt mindannyian a magyar emberek döntése nyomán, döntésének az eredményeként és az ő felhatalmazásukkal vagyunk jelen, és mindannyiunknak minden erőnkkel az ő érdekeiket kell szolgálni. Ezért tisztelettel köszönöm még egyszer a részvételt a választáson mindenkinek.

Szintén fontosnak tartom elmondani, hogy sok sikert kívánok, illetve erőt és egészséget valamennyi megválasztott képviselőnek a következő parlamenti ciklusban végzendő képviselői munkájához, és azt kívánom, s azt is várom el valamennyi képviselőtársamtól, az ellenzéki és a kormánypárti képviselőtársaktól, hogy képviselői munkáját mindenki a magyar nemzet javára végezze. Április 3-án a magyar emberek világos döntést hoztak, kijelölték a kormányzati és az ellenzéki funkciókat, feladatokat, az LMP, Magyarország zöldpártjának országgyűlési frakciója ennek megfelelően ellenzéki szerepből, de a korábbi parlamenti ciklusokban már megszokott konstruktivitással fogja végezni a munkáját.

Napirend utáni felszólalásaimban az elmúlt ciklusban szinte kizárólag szűkebb hazám, Pécs és Baranya helyzetéről, a Pécset és Baranyát érintő problémákról beszéltem. Engedjék meg, tisztelt képviselőtársaim, hogy ezt most egy picit általánosabban tegyem meg az első hozzászólások alkalmával. Azért is szeretnék kicsit általánosabban beszélni, mert az a megtisztelő felkérés, illetve kinevezés ért, hogy az Országgyűlés az alakuló ülésen megbízott a Fenntartható fejlődés bizottságának az elnöki tisztségével. Azt tudom mondani, hogy ez egy rendkívül felelősségteljes és megtisztelő megbízatás, és ennek szeretnék maradéktalanul megfelelni.

Amilyen összefüggésben most beszélek a váro-somról, az bizony ezer szálon kötődik a Fenntartható fejlődés bizottságának a legfontosabb feladatköréhez. Egy örömteli hírt hallhattunk itt mindannyian az elmúlt hetekben: három magyar város, Pécs, Miskolc és Budapest nagyszerű lehetőséget kapott, ugyanis központi brüsszeli forrásból közvetlenül pályázhatnak a fenntarthatósággal, az éghajlatváltozás elleni küzdelemmel összefüggésben különböző projektek előkészítéséhez. Ez egy óriási lehetőség, és nagyon bízom benne, hogy ezzel mind a három város élni fog.

Talán mindannyian tudjuk, hogy korunk legsúlyosabb kihívásai kapcsolódnak az éghajlatváltozás, a környezetpusztítás hatásaihoz, és hogy a legfontosabb feladataink a következő években, a következő évtizedben, hogy ezen hatások mérséklése érdekében fellépjünk. A miniszterelnök úr is mostanában igen őszinte hangú megnyilatkozásokat tesz, amikor nagyon kemény, kíméletlen évekről és egy nagyon kemény, veszélyes évtizedről beszél. Hát valóban, az éghajlatváltozás hatása és a különböző globális problémák, az ezzel összefüggésben megjelent konfliktusok bizony itt kopogtatnak az ajtónkon, és itt a cselekvést valóban nem lehet halogatni.

Egyfelől szeretném felhívni a figyelmet, hogy vannak nagyszerű lehetőségek, hogy bizonyos városok akár közvetlen uniós fejlesztési források felhasználásával cselekedjenek, de mit sem fog érni ez a munka, ha összességében a központi kormányzat nem biztosítja azokat az alapvető forrásokat, amik a legfontosabb közszolgáltatások fenntartásához és a városoknak az éghajlatváltozás hatásai elleni küzdelemhez megkerülhetetlenek és nélkülözhetetlenek. Ezért innen is felhívom a kormánypárti képviselők és a kormány tagjainak a figyelmét, hogy itt az idő, hogy végre ezen rendkívül súlyos kihívások kezelése érdekében cselekedjenek, és itt az idő, hogy végre fölszámoljanak bizonyos olyan rendszerproblémákat, amikkel az elmúlt évtizedekben a kormányzati ciklusoktól függetlenül a kormányok nem tudtak mit kezdeni.

Mi azt tudjuk ígérni az LMP zöldpártjának a frakciója nevében, hogy szakmailag megfelelően előkészített javaslatokat teszünk önök elé, ugyanakkor az önök felelőssége, hogy ezeket támogassák, és végre az olyan kérdésekre is választ adjanak, amik a magyar emberek mindennapjaiban a legfontosabbak között vannak. Gondolok itt a legfontosabb közszolgáltatás, az ivóvízellátás biztosítására, ezzel összefüggésben a vízbázisok védelmére, és gondolok a közösségi közlekedés fenntartására. Mindkét terület kapcsán az elmúlt időszakban óriási visszalépések voltak tapasztalhatók.

De azt is tudjuk mindannyian, hogy ezen küzdelmek során a magyar városok a küzdelem frontvonalában vannak, ezért is egy nagyon komoly kormányzati felelősség, hogy a városok működéséhez szükséges támogatásokat megadja a kormányzat, tehát szakítson végre a Fidesz-KDNP a megszorítások politikájával, és adjon meg minden szükséges támogatást az önkormányzatoknak, a városoknak, és tekintsék partnernek a magyar önkormányzatokat, a magyar polgármestereket. Ehhez kívánok ismételten jó erőt és egészséget mindenkinek, és fölajánlom az LMP, Magyarország zöldpártja konstruktív ellenzéki együttműködését a következő parlamenti ciklusban. Köszönöm, elnök úr.




Felszólalások:   53-54   55-56   57-58      Ülésnap adatai