Készült: 2024.05.09.18:14:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

2. ülésnap (2022.05.09.),  21-24. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 9:29


Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most a Párbeszéd képviselőcsoportja vezetőjének, Tordai Bencének adom meg a szót. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót. Kedves Polgártársak! Tisztelt Ház! A Párbeszéd frakciója a következő időszakban visszatér az alapokhoz. Ha az Országgyűlés a legfőbb népképviseleti szerv, akkor mi itt a népet fogjuk képviselni, a választókat, azt a közel kétmillió polgárt, aki az Egységben Magyarországért listájára szavazott, és azt a több százezer választót, aki a Párbeszéd frakciójához csatlakozott egyéni képviselők körzetében él.

Képviselni fogjuk azt a több millió polgártársunkat is, akik közül sokan talán nem is voltak szavazni, de akiknek az érdekeit, akiknek a jobb életét a Párbeszéd víziójának megvalósítása szolgálná: egy igazságos és szolidáris, fenntartható és jövőbarát, szabad és biztonságos Magyarország víziója, egy boldogabb országról szóló jövőkép, ahol az ember számít és nem a profit.

Különösen fontos, hogy az emberek létbiztonságának ügye erőteljes képviseletet kapjon most, amikor egy súlyosbodó megélhetési válság közepén vagyunk. Elszabadultak az árak, robbanásszerűen növekednek a megélhetési költségek, a lakhatás, a rezsi, az élelmiszer és a szolgáltatások árai. Elveszítik a vásárlóerejüket a bérek, a nyugdíjak, a társadalmi juttatások. Nem tudnak kijönni a fizetésükből a tanárok, az ápolók, több százezer közalkalmazott.

A kormányzati intézkedések gyengék és hatástalanok, nem jelentenek érdemi segítséget az embereknek, nincs áfacsökkentés, nincs béremelés a közalkalmazottaknak, nincs családipótlék-emelés, nincs komolyan vehető nyugdíjemelés. De nincs segítség a tömegesen elbocsátott dolgozóknak sem: a kirúgott tungsramos dolgozóknak nem a Fidesz-kormány, hanem a Párbeszéd-társelnök, Karácsony Gergely által vezetett főváros nyújt segítséget. (Moraj a kormánypártok soraiban.) Nincs tehát kormányzati megoldás a megélhetési válságra, de van helyette brutálisan növekvő államadósság, a közös jövőnk elzálogosítása, és készül a durva fideszes megszorító csomag.

Mi azért vagyunk itt, hogy az emberek érdekét képviseljük, ezért javasoljuk azt, hogy áfacsökkentéssel fékezzük meg az áremelkedést, és tisztességes béremeléssel, az alacsony béreknél adócsökkentéssel, progresszív szja-val, nyugdíjemeléssel, a szociális támogatások emelésével gondoskodjunk az emberek jövedelembiztonságáról.

Hadd ajánljak a figyelmükbe egy jó gyakorlatot: a párbeszédes V. Naszályi Márta vezette budavári önkormányzat a járvány alatt válságkezelő alapjövedelmet biztosított a bajbajutottaknak. Az intézkedés bevezetése után az emberek négyötöde, a fideszes szavazóknak is több mint 80 százaléka támogatta ezt az intézkedést.

Hogy miből lehet mindezt megvalósítani? Nagyon egyszerű, meg kell emelni a nagyvállalatok rekordalacsony társasági adóját. Az nem járja, hogy míg milliók szűkölködnek, a kormány az óriáscégek százmilliárdos profitjait szent tehénként tiszteli. A megoldás tehát adóemelés a nagyvállalatoknak, alapjövedelem a kisembereknek. Reméljük, ez alkalommal a kormány sem az oligarchák és a nagyvállalatok érdekeit fogja kiszolgálni, hanem kivételesen tényleg megvédi az embereket a megélhetési válságban. Erre nyújt lehetőséget a Karácsony Gergely által benyújtott népszavazási kérdések támogatása is.

(13.40)

A magyarok álláspontja ebben a két kérdésben teljesen egyértelmű: négyötödös többségben vannak azok, akik szerint meg kell hosszabbítani a rekordrövid, három hónapos álláskeresési támogatást, és akik szerint a Fudan helyett a diákvárost kell megépíteni. Több százezer álláskeresőnek, több tízezer Budapesten lakhatást kereső vidéki fiatalnak lehetne ezekkel a döntésekkel segíteni. A kormánypártok előtt most egyszerű döntés áll: elpocsékolnak 14 milliárd forintot, hogy megtudjuk, amit most is tudunk, vagy inkább a probléma megoldására fordítják ezt a pénzt.

A Párbeszéd az MSZP, a Momentum, a Jobbik és a DK támogatásával benyújtotta azokat a törvény- és határozati javaslatokat, amelyek lehetővé teszik a megélhetési válság enyhítését. Most a Fideszen a sor, hogy eldöntsék: az emberek mellé állnak, és megpróbálják enyhíteni a megélhetési válságot, vagy inkább kicsinyes pártpolitikai csatározásokba kezdenek, és az ellenzék ellenzékeként akarnak továbbra is viselkedni. Kíváncsian várjuk a válaszukat. (Szórványos taps az ellenzék soraiból.)

ELNÖK: Orbán Balázs államtitkár úrnak adom meg a szót.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Nagy örömmel hallgattam Tordai Bence frakcióvezető úr felszólalását, aki arról beszélt, hogy a Párbeszéd végre megtalálja saját hangját. Ennek nagyon örülünk, mert eddig még soha nem sikerült saját hangot találni és önállóan indulni egy választáson. Ha ez valóban így lesz a jövőben, akkor mi ezt nagy érdeklődéssel figyeljük.

A másik egy általános megjegyzés, ha megengedi: a hamis valóságérzékelés a politikában nagyon sokáig nem probléma. Csak aztán az a gond, hogy utána jönnek a választások, ahol a választópolgárok tudják elmondani a valósággal kapcsolatos véleményüket, és amikor kiderül, hogy a politikusok által fújt lufi nem egyezik az állampolgárok valóságérzékelésével, akkor jön a politikai kudarc, amit önök már sokadik alkalommal kénytelenek voltak elszenvedni. Ilyenkor a probléma sosem a választópolgárok véleményében van vagy az ő valóságérzékelésükben, hanem abban a testtartásban, amin keresztül önök kialakították a politikájukat. Tehát felhívnám arra a figyelmet, hogy lehet, hogy a Párbeszédnek van víziója, de a Párbeszéd víziója nem biztos, hogy Magyarország víziója is. Magyarországnak valószínűleg más víziója van.

Ön beszélt különböző, megélhetést segítő intézkedésekről. Itt azt beszéltük a kollégákkal magunk között, hogy ön az egyetlen pozitív példának azt hozta, hogy a budai Várban lakók számára alapjövedelmet biztosítanak. Én nem gondolom, hogy Magyarországon a megélhetés szempontjából ez lenne a legfontosabb kérdés, hogy a budai Várban lakók vajon kapnake a párbeszédes polgármestertől alapjövedelmet. Én azt gondolom, hogy van az országban még több százezer olyan ember, akinél fontos, hogy a megélhetését a kormány segítse.

Felhívnám a figyelmét arra, hogy mik azok az intézkedések, amelyeket a kormány az elmúlt időszakban megtett a megélhetési kérdésekben való segítségnyújtás érdekében. Ezekben az intézkedésekben két dolog közös: egyrészről, hogy a kormány ezeket mind elfogadta és támogatta, a másik az, hogy az ellenzék viszont ellenezte, és kifejezetten az önök parlamenti frakciója pedig nem szavazta meg. Tehát én arra hívnám fel a figyelmét, hogy ha komolyan gondolja ezt az irányváltást  nyugtával dicsérjük a napot, úgyhogy azért mi itt ezen az oldalon kivárjuk, hogy mi lesz ennek a következménye , akkor arra hívnám fel a figyelmet, hogy futnak olyan kormányzati intézkedések és parlamenti döntések itt a Ház falai között, amit támogatni kellene.

Hadd mondjak önnek pár példát! Ugye, a béremelés. Abban talán csak egyetértünk, hogy a béremelés kérdése nagyon-nagyon fontos. Januártól 20 százalékkal nőtt a szociális ágazatban dolgozók bére, a bölcsődei dolgozók, a kulturális ágazatban dolgozók, tanárok, óvónők fizetése. Ezeket a béremelési programokat tovább szeretnénk folytatni. Ugyanez az egyetemi oktatók, ápolók keresete tekintetében, 21 százalékkal, a rendvédelmi dolgozók és katonák is 10 százalékos béremelést, valamint hathavi fegyverpénzt kaptak. Továbbá önök nem támogatták a családi adó-visszatérítés intézményét, amely 600 milliárd forintot hagyott a családoknál. Általános minimálbér-emelkedés is volt, aminek következtében már magasabb a minimálbér, mint az önök politikai szövetségesei idején az átlagbér volt. 25 év alatti fiatalok adómentességet kaptak. Azt hiszem, hogy ez is pont a legalacsonyabb sorsú, a legnehezebb helyzetben lévő, a munkaerőpiacra nagyon korán kikerülő… (Tordai Bence közbeszól.) Nem, ez nem a városi értelmiség problémája, azok ugyanis egyetemre és főiskolára járnak. Csak azért teszem ezt egyértelművé, mert pont ennél a pontnál kezdte el a képviselő úr ingatni a fejét. Nem, a 25 év alattiak adómentessége a nagyon fiatalon munkát vállalni készek vagy kénytelenek számára nyújt igazán segítséget. És amíg önök ezekből a belvárosi liberális intézetekből, klubokból, nézőpontokból ezeket nem látják, addig olyan választási eredményeket fognak elérni, amilyen választási eredményeket április 3-án elértek.

Arra hívnám még fel a figyelmét, hogy itt van a 13. havi nyugdíj is, és itt van a teljes foglalkoztatás mint célkitűzés, ezeket mind szeretnénk, ezek olyan eredmények, amelyekre, azt hiszem, pártállástól függetlenül minden magyar ember büszke lehet. Nekünk az a politikánk, és mi azt szeretnénk képviselni, hogy a következő időszakban meg kell védeni ezeket az eredményeket, biztosítani kell Magyarország pénzügyi mozgásterét, biztosítani kell azokat a forrásokat, amelyek ezeknek az eredményeknek a megvédéséhez szükségesek, és azt javasolnánk önöknek, hogy ha igazán a magyar emberek oldalára szeretnének kivételesen, egyszer végre, 12 év után állni, akkor ne ellenezzék, hanem támogassák ezeket az intézkedéseket, és innen tudunk indulni. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   17-20   21-24   25-28      Ülésnap adatai