Készült: 2024.05.10.08:28:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2023.02.27.),  79-84. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:44


Felszólalások:   73-78   79-84   85-90      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Komjáthi Imre, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszterhez: „Miért hagyja a kormány, hogy az infláció felfalja a nyugdíjakat, a jövedelmeket? Avagy a tigris és a bátor miniszterelnök esete…” címmel. Komjáthi Imre képviselő urat illeti a szó.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! „Az infláció olyan, mint a tigris, és neked csak egy töltényed van. Ha nem találod el, felfal téged. Kérem, bízzanak bennünk, mi eltaláljuk”  mondta Orbán Viktor szóviccekkel tarkított, ám Putyinénál kicsit rövidebb évértékelőjében. Nem tudom, hogy honnan jutott eszébe Orbán Viktornak éppen a tigris, amikor errefelé a legnagyobb veszélyt a medve jelenti, és hogy miért csak egy tölténye van, de leginkább azért sántít ez a hasonlat, mert ezt a tigrist igazából a magyar kormány hozta létre. Saját teremtményével akar megküzdeni a vadászó miniszterelnök. Ezt az alábbiakkal szeretném alátámasztani.

Az európai szinten is éllovas magyar infláció már 2021 óta emelkedik. Az elemzők is megállapították és a KSH is bemutatta: az infláció már a háború megkezdése előtt több hónappal, már 2021 nyarától, kora őszétől gyorsuló ütemben növekedett. Sehol máshol ilyen mértékben nem emelkedett az infláció, mint Magyarországon. Az euróövezetben csökken az infláció, mindeközben a magyar infláció a legmagasabb az Európai Unióban. Az élelmiszerárak változása már nyár óta nálunk a legmagasabb az EU-ban. Az aszálykárokat nem enyhítették kellő mértékben a gazdák számára, emellett a kormány nem nyújt támogatást a gazdáknak a megnövekedett rezsiköltségek miatt, így kénytelenek árat emelni. Ez a magyarázata a szeptemberi árrobbanásnak.

Továbbá: a kormány szerint mindennek az oka a szankciós infláció. De ha valóban a brüsszeli szankciók miatt szálltak volna el így az árak, akkor ezért ki a felelős? Ki is szavazta meg ezeket a szankciókat? A magyar kormány felelős a szankciós inflációért, hiszen minden szankciót megszavazott.

De most térjünk rá a nyugdíjasokat érintő inflációra! Mint már említettem, 2021 szeptemberétől kezdve mindenki érezhette az árak emelkedését, de a nyugdíjasok, az alacsony jövedelműek jóval az átlagos felett tapasztalható drágulást szenvedtek el. A januári adatok szerint a nyugdíjas-infláció pedig 27,4 százalék volt. Ehhez képest a kormány arra veri a mellét, hogy 15 százalékkal emelték a nyugdíjakat. Tehát itt van egy hatalmas tigris, egy rekordméretű infláció és kábé feleakkora méretű nyugdíjemelés, illetve a béremelés sem sokkal több, ahol volt.

Mindezek miatt kérdezem: miért hagyja a kormány, hogy a tigris felfalja a nyugdíjakat? Hogyan fogják eltalálni ezt a bizonyos tigrist? Hozzá kell tennem, hogy az elmúlt hetekben számtalan kérdést tettünk fel a kormánynak a nyugdíjakkal, szociális ellátásokkal kapcsolatban, de érdemi válaszokat nem kaptunk. Ezek a kérdések továbbra is kérdések. Várom a válaszokat.

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Tállai András miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Pártelnök Úr! Ami az inflációs fejtegetését illeti, bevallom őszintén, nehezen értelmezhető, hiszen azért azzal nehéz vitatkozni, hogy az energiaárak emelkedése okozza alapvetően az inflációt egész Európában és természetesen Magyarországon is.

Azzal is nehéz vitatkozni, hogy a jelentős energiaár-emelkedést, árrobbanást a brüsszeli szankciók idézték elő. Ennek a következménye az, hogy az energiaárak növekedése minden ágazatra kiterjedt, hiszen minden ágazat energiát használ a termeléséhez. Természetesen ön azt mondja, hogy Magyarország megszavazta ezeket a szankciókat. Ebből annyi igaz, hogy Magyarország miniszterelnöke  jó értelemben  azért lobbizott Brüsszelben, hogy vegyék ki azokat a pontokat, vegyék ki azokat a döntési elemeket, amelyek Magyarország számára károsak. És akkor, amikor ez megtörtént, egy esetben sem vétózta meg a szankció bevezetését.

Ami pedig az infláció hatását illeti, nem először vitatkozunk már azon, hogy melyik pártnak a nyugdíjpolitikája a helyesebb, az önöké, az MSZP-é vagy a Fidesz-KDNP-kormányé. Ezért, igaz, ön még nem volt akkor képviselő, de az MSZP-kormány is megélt egy válságot. Igaz, az gazdasági jellegű volt, és az is igaz, hogy az MSZP-kormány akkor Gyurcsány Ferenc vezetésével nem ismerte fel kellő időben a bajokat és a problémákat, így lépni sem tudott. Az utolsó pillanatban kezdett el kapkodni, hogy a magyar költségvetés egyáltalán fizetőképes legyen, és ezért az IMF hiteléhez fordult. Ez az önök válságkezelése. Az IMF pedig előírt önöknek sok mindent. Például azt, hogy ne őrizzék meg a nyugdíjak reálértékét, hanem éppen csökkentsék azt, csökkentsék kevesebb nyugdíjemeléssel, mint az infláció, és csökkentsék a 13. havi nyugdíj elvételével.

(17.40)

Ezzel szemben a Fidesz-KDNP-kormány nyugdíjpolitikája egészen másról szól. Arról szól, hogy 2010-ben ígéretet tettünk és szövetséget kötöttünk a nyugdíjasokkal arra vonatkozóan, hogy mindig meg fogjuk óvni a nyugdíjak reálértékét, a vásárlóértékét, legyen az békeidő és nehéz gazdasági helyzet, legyen az békeidő és jobb, növekedő gazdasági helyzet és eredmény  sőt, ekkor kiegészítéseket adtunk, nyugdíjprémiumot is tudtunk adni , és legyen az nehéz idő, válságidő, Covid, háború, brüsszeli szankciók, energiaár-robbanás, nehéz gazdasági helyzet, infláció, áremelkedés. Azt gondolom, hogy ezzel a 15 százalékkal a 2023. évre megóvtuk a nyugdíjakat, de ha arra szükség van, mint ahogy azt az elmúlt évben is tettük, év közbeni kiegészítést is eszközlünk a nyugdíjasok felé. Egy biztos, amit a nyugdíjasoknak ígértünk, hogy megőrizzük a nyugdíjak értékét, ezt teljesítettük és teljesíteni fogjuk. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a miniszterhelyettesi választ. Öné a szó.

KOMJÁTHI IMRE (MSZP): Köszönöm szépen. Nem tudom elfogadni a választ, államtitkár úr, és erős a gyanúm, hogy létezik egy kormányzati mesterséges intelligencia, sokat beszélnek most róla, ez a chatGPT, amire önök beírják azokat a szavakat, hogy Brüsszel, meg Gyurcsány-kormány, és körülbelül ilyen válasz születik belőle. Sajnos viszont ez nem a valóság; önök egy alternatív valóságban élnek.

A valóság az, hogy a nyugdíjas-társadalom és egyébként a magyar társadalom megszenvedi az inflációt. A valóság az, hogy elmennek az emberek a boltba, és körülbelül úgy néznek, mintha egy múzeumi tárlatvezetésen lennének, ahol nézik az árukat, nézik az árakat, és azt látják, hogy mindent a szemnek, semmit a kéznek. Ezért azt javasoljuk, hogy fogadják el az MSZP javaslatait, tartsák fent az árstopokat, szélesítsék azt ki; adjanak ehhez támogatást a kisboltoknak, a gazdálkodóknak, csökkentsék nulla százalékra az alapvető élelmiszerek áfáját, ezzel segítve a bajba jutott magyar társadalmat, amely szenved az inflációtól. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:   73-78   79-84   85-90      Ülésnap adatai