Készült: 2024.05.13.15:44:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

58. ülésnap (2023.04.11.),  106-111. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:48


Felszólalások:   100-105   106-111   112-119      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. A képviselő úr a választ nem fogadta el. Tájékoztatom önöket, hogy elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a mai ülésnapunkon kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Szabadi István, a Mi Hazánk képviselője, interpellációt nyújtott be a pénzügyminiszter úrhoz: „Háborús veszélyhelyzetben a Budai Várba költözés helyett miért nem fontosabb kérdésekkel foglalkoznak?” címmel. Szabadi István képviselő urat illeti a szó.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! A kormány még 2015-ben határozott arról, hogy a Pénzügyminisztériumot  akkori Nemzetgazdasági Minisztériumot  visszaköltözteti a budai Várba, az egykori Magyar Királyi Pénzügyminisztérium épületébe. A műemléki védelem alatt álló épület a Mátyás-templom közvetlen szomszédságában, a Szentháromság tér 6. szám alatt található. A beruházás keretében az épületegyüttes homlokzat- és tetőrekonstrukciója, valamint a korszerű irodai munkakörülményeket biztosító épületbelső kialakítása Fellner Sándor 1903-as tervei alapján készül el.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tisztelt Képviselőtársaim! A budai Vár rekonstrukcióját, felújítását a Mi Hazánk Mozgalom támogatja. Sőt, a Mi Hazánk fontosnak tartja ezt a projektet, a felújítást, de az időhúzást és ezáltal a közpénz szórását nem tudjuk és nem is akarjuk szó nélkül hagyni.

A kivitelezéssel kapcsolatos közbeszerzési eljárásokat sorra az 50. leggazdagabb magyarként nyilvántartott Paár Attila érdekeltségébe tartozó West Hungária Bau Kft. és a miniszter úr egykori kollégiumi szobatársának, Szabó Zoltánnak a tulajdonában álló Garage Kft. konzorciuma nyerte el. 2020-ig bezáróan nettó 9 milliárd forintot kaptak bontási, homlokzati, tetőfedési és rekonstrukciós munkákra. A rehabilitáció második ütemének tervezési és kivitelezési feladataira a Covid-járvány idején további 54,3 milliárd forint megbízásban részesült. A szerződéses összeg mára már nettó 56,5 milliárd forintra nőtt.

A beruházás megvalósításának határideje eredetileg 2017. december 31e volt. A legutolsó szerződésmódosítás szerint a Pénzügyminisztérium 2024 elején költözhet az épületbe. A projekt megvalósítása az állami beruházások szokásos üteme szerint, úgy tűnik, összesen nyolc évet vesz igénybe.

Tavaly október 10-ei szóbeli kérdésemre Tállai András miniszterhelyettes úrtól azt a választ kaptam, hogy miközben háború dúl a szomszédban, a minisztériumi beszámolókkal kapcsolatos közérdekűadat-igénylések helyett miért nem fontosabb kérdésekkel, így például az energiaválsággal foglalkozom.

Akkor most megkérdezem és várom tisztelt államtitkár úr válaszát azzal kapcsolatban, hogy a háború kirobbanása után miért nem vizsgálták felül a Pénzügyminisztérium átköltöztetését, miért nem fordították az összeget az energiaválság kezelésére, és a 2023. évi költségvetési törvény szerint az 1758 fő minisztériumi dolgozó elhelyezése miért kerül az adófizetőknek összesen 67 milliárd forintba. Várom államtitkár úr szíves válaszát. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK : Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az interpellációra Tállai András miniszterhelyettes úr válaszol. Öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Bízom benne, hogy abban nincs közöttünk vita, hogy a budai Vár Magyarország, Európa és a világ kiemelkedően értékes épített és kulturális örökségének része, a nemzet egységének szimbolikus helyszíne, amiért közös felelősséggel tartozunk.

Mint bizonyára ön is tudja, a vár több mint 750 éves történetében egymást váltották az építés és rombolás, az alkotás és a pusztítás időszakai. A Nemzeti Hauszmann Program keretében a kormány célja az, hogy egy új korszakot nyisson a városrész újjászületésében, a műemlékek és ezen keresztül a történelmi örökség megóvásában. A fejlesztések célja, hogy a várat ismét visszaadja a magyar embereknek, és egy olyan városrészt alakítson ki, amely méltó a világörökségi ranghoz, ahová újra és újra érdemes ellátogatni, ahol jó élni, ahol hosszabb időt is érdemes eltölteni, mert otthonos, hangulatos, és mindig új élményekkel fogadja a látogatókat.

A program keretében újul meg a Pénzügyminisztérium eredeti épülete is, amelynek állapota a kommunizmus évtizedei után kritikus szintre romlott. A kormány ezért úgy döntött, hogy nem hagyja véglegesen, a menthetetlenségig lepusztulni a műemléki épületet, hanem megmenti azt. A felújítással az épület visszanyeri eredeti fényét és funkcióját, hűen tükrözve Fellner Sándor eredeti terveit és szándékait.

Lukács László, akkori pénzügyminiszter (Dr. Lukács László György: Európa legnagyobb panamistája…  Szórványos derültség a Jobbik soraiban.) jeles eseményként jelzi ezt a napot, az átadás napját. Az újonnan átadott épület egyszerre volt szép és látványos, valamint praktikus. Egyszerre rendelkezett nagyszabású városesztétikai értékekkel, és gyönyörű belső terekkel, valamint biztosította a mindennapi működéshez megfelelő munkakörülményeket. A reprezentációt a Szentháromság térre néző A szárny vagy másnéven főszárny biztosította. Itt helyezték el az elegáns fogadótermeket, s ennek jutott a legdíszesebb része, a belső kiképzés. Sajnos, a második világháborúban mindez súlyosan megsérült.

Tisztelt Képviselő Úr! Azért is meglep kicsit a felszólalása, mert ha ismeri az ön pártelnökének véleményét, akkor bizonyára nem mondta volna el ezt az interpellációt. Toroczkai László, az ön frakcióvezetője a következőket mondta a budai Vár rekonstrukciójáról: Budapestnek nagyon sok haszna lehet turisztikailag és a nemzeti öntudat szempontjából is. Ez az ön pártelnökének véleménye a budai Vár felújításáról.

Ami a Pénzügyminisztérium épületét illeti, valóban 2015-ben indult, és ön is tudja, hogy a legrosszabb beruházás a félbehagyott beruházás. Azt gondolom, hogy ezt a hibát a kormány nem követheti el.

(16.20)

A költségeket a kormány az elmúlt évek alatt arányosan fordította a munkálatokra, a közbeszerzési szabályoknak megfelelően a legolcsóbb és a legjobb ajánlatok kiválasztásával. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterhelyettes úr válaszát. Megkérdezem képviselő urat, elfogadjae a választ. Öné a szó.

SZABADI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. A választ nem tudom elfogadni, egyrészt azért, tisztelt államtitkár úr, mert határozottan mondtam a felszólalásomban, hogy a Mi Hazánk Mozgalom támogatja a budai Vár felújítását, rekonstrukcióját, de a korrupciót és az időhúzást, amivel szórjuk a közpénzt, azt már nem tudjuk elfogadni, már csak azért is, mert ott a magyar embereknek nemcsak magát a beruházást kell támogatniuk, hanem annak koordinálását is évek óta meg kell fizetniük. Erre a feladatra például a Pénzügyminisztérium 2017-ben létrehozta a PM-TÉR6 Nonprofit Kft.-t, mely cég beszámolói szerint 2021-ig működési kiadásaira mintegy 1,3 milliárd forint költségvetési támogatást fordított.

Tehát még egyszer mondom, a Mi Hazánk Mozgalom a budai Vár rekonstrukcióját, felújítását támogatja, de azt a közpénzszórást és korrupciót, időhúzást nem tudjuk támogatni, amely ezt körbeövezi. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiból.)




Felszólalások:   100-105   106-111   112-119      Ülésnap adatai