Készült: 2024.05.20.22:20:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.), 201-203. felszólalás
Felszólaló Varga Zoltán (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:15


Felszólalások:  Előző  201 - 203  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA ZOLTÁN (DK): Elfogadom. Köszönöm szépen, elnök úr.

ELNÖK: Öné a szó, képviselő úr.

VARGA ZOLTÁN (DK): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Nos, a fogyatékossággal élők támogatott lakhatáshoz fűződő jogát számos hazai törvény is kimondja, így köztük a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezményt is kihirdető 2007. évi XCII. törvény is.

Hiába azonban akárhány törvény, ha a kormány azokat egyszerűen nem hajtja végre, ha önök rendszeresen emberi jogaikban sértik meg a fogyatékkal élőket. Ezért és a kormány által is elismert jogaik érvényesítéséért, indított pert 2017-ben néhány érintett megalázott, becsapott család a TASZ támogatásával.

A bíróság jogerősen az ő javukra ítélt, sőt sérelemdíjat is megállapított nekik. Erre maguk a bocsánatkérés helyett inkább mégis azt választották, hogy a Kúriához fordulnak, amely persze fegyelmezetten, bokacsattogtatva engedelmeskedett a kormánynak, majd megállapította, hogy a kormány ugyan valóban jogsértést követett el, de mégsem kényszeríthető ki törvényes kötelezettségének teljesítése. Ennyit talán az orbáni igazságszolgáltatásról és hát persze, annak függetlenségéről.

Képviselőtársaimmal ezért június elején határozati javaslatot nyújtottunk be, amely hatékony és korrekt intézkedésekre szólította volna fel a kormányt a támogatott lakhatás megvalósítása érdekében. A Népjóléti Bizottság joggal botrányosnak nevezhető múlt heti ülésén azonban a kormánypárti többség nemcsak a javaslat tárgysorozatba vételét utasította el, de  mondhatnám, hogy megszokottan  cinikusan és gyáván szót sem volt hajlandó adni az érintetteknek.

Államtitkár úr, árulja már el ezek után: minek hoznak a kormányra nézve kötelező érvényű törvényeket, ha úgysem hajtják végre azokat? Árulja már el, miből gondolják, hogy a végrehajtó hatalom jelen értelmezését majd elfogadja a strasbourgi Emberi Jogok Bírósága is. Miért mindig a legrosszabb helyzetben lévőkön, a kiszolgáltatottakon spórolnak, nem pedig például a Vodafone vagy a repülőtér megvásárlásán (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), esetleg az Orbán-család perselyének, Mészárosnak a jachtján? Várom válaszát, köszönöm szépen. (Taps a DK padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  201 - 203  Következő    Ülésnap adatai