Készült: 2024.05.20.22:57:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

81. ülésnap (2023.10.09.), 175. felszólalás
Felszólaló Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Belügyminisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:17


Felszólalások:  Előző  175  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban nagyon fontos feladat mindnyájunk számára, hogy egyrészről, amikor gyors árvizek vannak, akkor megakadályozzuk azt, hogy a folyók kilépjenek a medrükből, elárasszák a lakott területeket, ipari területeket, más területeket, másrészről pedig ugyanennek a fordítottja is fontos feladatunk, hogy amikor hosszú csapadékmentes idő van, akkor viszont a vízpótlást főleg a mezőgazdasági területeken meg tudjuk oldani.

Valóban, Magyarországról több víz folyik ki, mint amennyi befolyik, hárombalatonnyi vízmennyiséggel megy több ki Magyarországról a folyókon, mint amennyi beérkezik Magyarországra a folyókon keresztül. Tehát valóban elég jelentős tartaléka van Magyarországnak, amiket a továbbiakban is tározni tudunk, föl tudunk használni, ha itt tudunk tartani. Ezért volt fontos a Vásárhelyi-tervben több tározónak is a létrehozatala. Azért lényeges ez, mert ezekben tudjuk tárolni a vizet és a későbbiekben pedig felhasználni, de hát, ezt ön is tudja, hogy a Tisza-tónak is nyilván, amikor a nagy esőzések vannak, megemelkedik a szintje, és a nyár végére azt a vizet lehet használni öntözésre.

Ha megnézi, hat darab tározóban 721 millió köbméter térfogattal valósultak meg a Vásárhelyi-terv továbbfejlesztésében programok. Ez nagyon nagy mennyiség, 721 millió köbméter, és a Tisza-Túr komplex tározó megépítésével pedig további 45 (sic!) köbméterrel bővült a tárolható víz mennyisége.

Felhívom a figyelmét az utóbbi években, mondjuk, a beregi komplex árapasztási és ártér-revitalizációs fejlesztésre, ez 33 milliárd forintból valósult meg. A Szamos-Kraszna közti árvízszintcsökkentő tározó 17 milliárdból valósult meg. A hanyi-tiszasülyi árvízszintcsökkentő tározó 20 milliárd forintból valósult meg. A nagykunsági árvízszintcsökkentő tározó 13 milliárd forintból valósult meg. A tiszaroffi árvízszintcsökkentő tározó szintén 6 milliárd forintból; és a már említett Tisza-Túr is, ennek a költsége is 36 milliárd forint volt. Igyekeztünk tehát a fejlesztési forrásainkat vízgazdálkodási célokra is felhasználni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  175  Következő    Ülésnap adatai