Készült: 2024.05.30.15:22:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2023.11.30.), 78. felszólalás
Felszólaló Dr. Apáti István (Mi Hazánk)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:37


Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. APÁTI ISTVÁN (Mi Hazánk): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban szégyenteljes, hogy a kormánypártok, tanulva a miniszterelnöktől, úgy gondolták, úgy döntöttek, hogy a vitát úgy lehet megnyerni, hogyha a vitát elkerülik. Hát, ebben most nagyon nagyot tévedtek, és azért elvárható lett volna legalább két vezérszónoki felszólalás; úgy hiszem, hogy ez nem lett volna túl nagy elvárás.

Másrészt azért nyomtam gombot, hogy legalább két fontos területen vissza tudjunk kanyarodni a kiindulóponthoz; mind a kettő tételmondatokhoz kapcsolódik. Az egyik sokszor idézett tételmondat, hogy a jelenlegi választójogi rendszer  az önkormányzati nagyobbrészt, az országgyűlési teljes egészében  a Fidesznek kedvez, a Fidesz javára lejt a pálya. Ez a mondat így igaz, de nem teljesen precíz, ugyanis a mondat úgy teljesen pontos és úgy teljesen precíz, hogy a jelenlegi választójogi rendszer a legnagyobb társadalmi támogatottsággal rendelkező pártnak kedvez, amely most éppen, viszonylag hosszabb ideje, a Fidesz-KDNP.

De ahogy megfordul a széljárás, ahogy megfordulnak a politikai erőviszonyok, ahogy megváltozik a pártok társadalmi támogatottsága, mint például 2010-hez képest történt az mondjuk, a fővárosban és a fővárosi kerületekben, rögtön az derül ki, hogy a Fidesz által megalkotott választójogi rendszer más pártoknak vagy pártszövetségeknek is kedvező lehet.

A másik kiindulópont, mert ha itt tartunk, akkor már menjünk vissza a kályháig, hogy hogyan jutottunk idáig, hogyan került a Fidesz abba a helyzetbe 2010-ben, hogy elkezdte szélsőségesen eltorzítani a választójogi rendszert meg általában a közjogi berendezkedést.

(16.20)

Úgy, hogy volt egy szélsőségesen elbaltázott, hogy nagyon finoman fogalmazzak, balliberális kormányzat, 2006 és 2010 között a Gyurcsány-Bajnai-korszak névvel fémjelzett kormányzat, amely oly mértékben tönkretette a saját politikai közösségét egyrészt, hogy azóta sem térnek magukhoz, bár ezt mi a jobboldalon kevésbé bánjuk, másrészt gyakorlatilag megágyazott a Fidesz első, még a régi választási rendszerben megszerzett kétharmados győzelméhez. Ha nem ennyire szélsőségesen rossz a balliberális kormányzat, a Fidesz soha nem kerül abba a helyzetbe, hogy meggyújtsa azt a kanócot, amely már sok robbanáshoz vezetett. Tehát amikor önök oly nagy hévvel kritizálnak minket, akkor nézzenek, tisztelt baloldali képviselők a saját lelkiismeretükbe, és próbálják legalább házon belül bírálni azokat a vezetőiket, legfőképpen az első számú vezetőjüket, akiknek a ténykedése eredményezte végeredményben a mai helyzetet is.

A másik: a mai vita tökéletesen rávilágított arra is, hogy alapvetően a balliberális pártoknak nem a választójogi rendszerrel van bajuk, meg nem a közjogi berendezkedéssel, csak azokkal a részeivel van bajuk, amelyeknek nem ők a haszonélvezői, mint ahogy itt hallható volt a Mi Hazánk frakcióvezetőjétől is, aki a Kétfarkú Kutya Párt vezetőjétől idézett, hogy nincs itt semmi gond a fővárosban. Tehát ha a baloldal tud a korrupció haszonélvezőjévé válni, akkor nincs semmi gond. Nem a korrupcióval van baja ebben az esetben sem a baloldalnak, csak akkor és azzal a korrupcióval, amelynek nem ők a haszonélvezői.

Másrészt arra nem kaptunk választ, hogy hogy lehet azt logikusan értelmezni, hogy pontosan azt szeretné a Mi Hazánk Mozgalom, vagy nagyobbrészt azt szeretné, amivel kapcsolatban 2014-ben, közel tíz esztendővel ezelőtt Karácsony Gergely felemelte a szavát. Akkor még Karácsony Gergely talán mintha olyat is mondott volna, hogy az a választójogi rendszer, amit most a Mi Hazánk szeretne lebontani, az maga a fasizmus egyik leképeződése vagy megnyilvánulása. Most, amikor ezt az állítólagos fasizmust akarjuk lebontani, akkor meg a fasizmus mellett érvel ezek szerint Karácsony Gergely is, egy 0,5 százalékos társadalmi támogatottságú párt képviselőjeként vagy főpolgármestereként.

Bár egyébként e tekintetben még a saját frakcióvezetőmmel is vitába kell szállnom, mert szerintem még az a 0,5 százalékos társadalmi támogatottság sincs meg, hiszen néhány héttel ezelőtt látott napvilágot, került nyilvánosságra egy olyan közvélemény-kutatás, amelyben ezer megkérdezettből a Párbeszédnek egyetlen támogatója sem akadt. Akkor felmerül a kérdés, hogy ha a magyar választópolgárok, a megkérdezett választók nem támogatják a Párbeszédet, akkor vajon ki a búbánat támogatja ezt a pártot. És egy ilyen párt főpolgármestere akarja fújni a passzátszelet, meghatározni közjogi berendezkedéseket. Látszik, hogy igazából szegény Karácsony Gergely kínjában-keservében már tényleg nem tudja, hogy hol tart.

Most, amikor egy igazságos és arányos választási rendszert szeretne a fővárosban is a Mi Hazánk Mozgalom, ez ellen tiltakozik, nem zavarják a tények. Ezt akarom kérni önöktől, tisztelt baloldali képviselők, hogy néha hagyják már magukat zavartatni a tényektől! Tehát amikor szeretnénk lebontani egy aránytalan, igazságtalan rendszert és sokkal inkább közelíteni az igazságoshoz és az arányoshoz, akkor az ellen kezdenek el tiltakozni. A legfőbb érdekesség, amit szinte valamennyi, főleg a DK-s érvrendszerben láttam visszatükröződni, az, amivel gyakorlatilag egyik lábukkal kirúgják a másikat. Szinte teljesen érthetetlen! Elmondják, hogy egyébként tök mindegy, milyen szabályozás lesz a fővárosi választásokon, úgyis a balliberális oldal fogja azt megnyerni.

Azt szeretném önöktől kérdezni, hogy ha elfogadjuk kiindulópontnak, hogy valóban hitelesek azok a közvélemény-kutatások, amelyek állítólagosan a baloldal jelentős fölényét mutatják, vagy esetleg Karácsony Gergely jelentős fölényét mutatják itt, a fővárosban, akkor mi félnivalójuk van ettől a módosítástól. Megint mondom: ez megfelel az önök 2014-es, a mostaninál igazságosabb és arányosabb választási rendszer kialakítása iránti elképzeléseinek. Tehát ha ennyivel jobbak, akkor ennek a választási rendszernek sem lesznek a kárvallottjai, önmagában ez sem fogja megfordítani a politikai erőviszonyokat, hiszen az a csapat, amely jobban focizik, mint a másik, tök mindegy, milyen szabályrendszerben áll fel, a meccs végére több gólt fog rúgni, mint az ellenfele. Az igazán jó sportoló, ha bemegy a ringbe, teljesen mindegy, milyen szabályrendszerben kell megküzdenie az ellenfelével, biztosan le fogja KO-zni vagy pontozással simán megveri. Akkor milyen félnivalójuk van önöknek? Ha több szavazatot fognak kapni önök, akkor mindenképpen meg fogják nyerni a választásokat. Vagy nem ennyire egyszerű önök szerint?  csak kérdezem.

Ne haragudjon, Csárdi képviselő úr, én nagy érdeklődéssel figyelem az ön, sokszor tényleg humoros és helyenként értékelhető felszólalásait, de az, hogy felkészülési időt kell biztosítani a választópolgároknak…  milyen felkészülési idő kell a választópolgárnak ahhoz, hogy megkap eggyel kevesebb vagy eggyel több szavazólapot, és azon az általa preferált, az általa támogatott pártot vagy jelölteket fogja támogatni? Önmagában attól, hogy egyébként egy igazságosabb és arányosabb választási rendszer van a fővárosban, még valaki nem fog a pártpreferenciájától eltérően szavazni. Nem is értem, annyira összegabalyodnak az érveik.

A másik pedig, hogy egy nagyobbrészt általunk is bevallott módon, Ctrl C/Ctrl V-vel megírt javaslat kapcsán itt minket mivel vádolnak, ebből is látszik, hogy miért tartanak ott, ahol. Önökben annyi önbizalom sem maradt már, hogy saját magukról el tudják azt képzelni, hogy képesek beadni egy vagy több ilyen javaslatot. Mi hadd feltételezzük azt magunkról, hadd merjük kijelenteni magunkról azt, hogy rendelkezünk ilyen szellemi képességekkel, tisztelt képviselő asszony és tisztelt képviselő úr. Az más dolog, ha önök ezt saját magukra vonatkoztatva másként látják, másként értékelik, másként élik meg, de ezt kivetíteni ránk, mégiscsak minimum rendkívül sértő. Ilyen szellemi képességet azért feltételezzünk egymásról, bármit is gondolunk a világnézetünkről vagy a politikai értékrendünkről.

Ezért sem értem tehát a baloldalnak ezt a felháborodását, mert most úgy tesznek, azt a hamis látszatot keltik, ha ez egyáltalán elfogadásra kerül, hogy emiatt fogják a fővárosban elveszíteni a választásokat. Aztán meg bevallják, hogy akkora a fölényük, hogy így is, úgy is megnyerik. Hát, akkor meg mi a bajuk, mondják már meg nekem, tisztelt baloldali képviselők! Számomra ez, a józan szatmári parasztember eszével végiggondolva, szinte felfoghatatlan.

Ráadásul érdemes lenne odafigyelni Novák Előd előterjesztői expozéjára. Elmondta világosan képviselőtársam, hogy nyitott olyan javaslat befogadására, amely arra vonatkozik, hogy ez a javaslat később lép hatályba, adott esetben tehát nem is biztos, hogy erre az önkormányzati választásra kell alkalmazni. Hát, ettől korrektebb, tisztességesebb megközelítést már nehéz lenne alkalmazni. Tudom, ez az elmúlt 33 évben nem volt szokásos.

Önök folyamatosan beleragadnak abba a törzsi háborúba, hogy van a balliberális oldal meg a Fidesz, van az úgynevezett baloldal meg az úgynevezett Fidesz-KDNP által jellemzett jobboldal. Nem szoktak még hozzá ahhoz, de higgyék el, lesz elég idejük rá, hogy van egy harmadik út is. Ez önöknek rendkívül érdekes, rendkívül szokatlan, pedig higgyék el, mi is és a magyar választók is biztosítunk megfelelő időt ahhoz, hogy ehhez hozzászokjanak. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a Mi Hazánk képviselői részéről.)




Felszólalások:  Előző  78  Következő    Ülésnap adatai