Készült: 2024.05.20.00:28:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

96. ülésnap (2023.11.30.), 70. felszólalás
Felszólaló Csárdi Antal (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:20


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSÁRDI ANTAL, az LMP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy szürreális pillanatnak vagyunk szemtanúi, a Fidesz és a KDNP szürreális manipulációs kísérletének vagyunk szem- és fültanúi. Gyakorlatilag az Országgyűlés munkáját lezüllesztették egy bábszínházi előadás színvonalára  és ezzel nem a bábszínház művészeti teljesítményét akarom minősíteni.

De hát, akkor érdemes megnézni, hogy mit is próbálnak nekünk kormányzó pártjaink elbábozni. Ugye, mint minden történetnek, ennek is van bevezetése, tárgyalása és befejezése. A bevezetés úgy néz ki, hogy Fodor Gábor, az SZDSZ egykori elnöke hosszú szöveget írt az Index hírportálon arról a javaslatról, amit egyébként utána az ideológiailag hozzá rendkívül közel álló Mi Hazánk benyújtott.

Egyértelműen lehet látni, hogy Fodor Gábor elvégezte az úgynevezett felütést, majd a Fidesz-KDNP megíratta, illetve bocsánat, rosszul mondtam, benyújttatta a Mi Hazánkkal a törvényjavaslatot. Az, hogy ki írta, az valószínűleg örök titok marad. És azért tudjuk, hogy ez így volt, mert megtörtént ez már korábban, a méltán elfelejtett Volner-párt kiváló képviselője volt az, akivel egyébként ezt már egyszer eljátszotta a Fidesz-KDNP.

Érdekes egyébként, hogy én vagyok az utolsó vezérszónoki felszólaló a házban, ennek a törvénynek a kapcsán, és a kormánynak nincs véleménye, hiszen a kormány nem kívánt megszólalni expozé formájában. Na most, ehhez képest érdemes észrevenni, hogy sem a Fidesz, sem a KDNP nem állított vezérszónokot, tehát megpróbálnak kicsit sunyulva, kicsit bujkálva eltűnni a különböző kanyarokban.

Menjünk tovább, merthogy, ugye, az igazi veszélye ott jelenik meg, hogy ugyan most tárgyaljuk ennek a törvénynek a szövegét, de pontosan tudjuk, hogy jövő hét elejéig lehet várhatóan majd módosító indítványokat benyújtani, majd jön a Törvényalkotási Bizottság, aminek a végén, mire szavazásra kerül a sor, lehet, hogy egészen máshogy néz ki egyébként az a javaslat, mint amiről mi itt egyébként beszélgetünk. (Gy. Németh Erzsébet: Így szokták.) És ez nem egyedi példa volna a Fidesz törvényalkotási gyakorlatában.

Azt gondolom, hogy valóban, ahogy az előttem szólók elmondták, itt most nem biztos, hogy annak van a helye, hogy a javaslat tartalmáról beszéljünk, mert alapvető alkotmányossági kérdéseket kell első körben megválaszolnunk.

A már sokat emlegetett Velencei Bizottság ajánlására azt mondta Gulyás Gergely és a Fidesz-frakció egy nyilatkozatban, egy hónapja hangzott el ez a nyilatkozat, idézem: „A Velencei Bizottság állásfoglalása alapján, a választásoktól számított egy éven belül nem lehet módosítani a szabályokon, így ez nem időszerű felvetés.” És amikor azzal kezdtem, hogy a Fidesz-KDNP megpróbálja elbábozni ezt a szürreális történetet nekünk, ellenzéki képviselőknek, illetve a magyar társadalom számára, akkor itt jön a bevezetést követő tárgyalási rész, amikor gyakorlatilag egy váratlanul, este nyolc órakor meghirdetett házbizottsági ülés kapcsán meghirdetett rendkívüli ülés  amin most ülünk  került meghirdetésre, ahol gyakorlatilag minden előzetes információ nélkül, úgy, hogy a házbizottsági ülésnek nem volt napirendjén egyébként ez a törvényjavaslat, egyszer csak ilyen véletlenszerűen, ugye, a Mi Hazánk javasolta ennek a napirendre vételét.

Aki figyeli az Országgyűlés munkáját, 2010 óta nem nagyon volt arra példa, hogy ellenzéki javaslatot a Fidesz-KDNP elfogadjon a Házbizottság ülésén, és egyszer csak hirtelen támogató mondatok hagyták el a Fidesz frakcióvezető-helyettesének a száját. Majd gyakorlatilag a mostani rendkívüli ülés napirendi javaslatába úgy vette föl a választási törvény módosítását, hogy gyakorlatilag nem volt tárgysorozatba véve ez a törvény. Ezért aztán, hipp-hopp, ripsz-ropsz, ma kora reggelre összehívták a megfelelő bizottságot, és ott döntöttek a tárgysorozatba vételről.

Tehát ilyen mértékű a kapkodás, ami ennek a törvénymódosító javaslatnak az előkészítését illeti, és legyünk őszinték, hogy gyakorlatilag… És mégis muszáj vagyok egy mondat erejéig a tartalomba belemenni, mert 2014-ben hevesen elleneztük az arányos lista kivezetését, és ma is azt gondoljuk, hogy minél arányosabb egy választási rendszer, annál közelebb van az igazsághoz, tehát annál igazságosabb, de a helyzet az, hogy mind a benyújtás módja, mind annak a tartalma nem más, nem választástechnikai kérdés, hanem hatalompolitikai kérdés. És azt gondolom, hogy ez így tisztességtelen.

Nem egy évvel vagyunk, tisztelt képviselőtársaim az önkormányzati választások előtt, hanem hét hónappal úgy, hogy négy hónap múlva hivatalosan megindul a kampány. Négy hónap!

(16.10)

És ez a négy hónap nem kellő felkészülési idő sem a pártoknak, sem a lebonyolítónak; és ami a legsúlyosabb: a választók számára sem biztosít kellő felkészülési időt, hogy újból végiggondolják, hogyan célszerű szavazniuk, hogy az a végeredmény jöjjön ki, amit választóként szeretnének.

A történet egyébként rendkívül egyszerű. Azok után, hogy Gulyás Gergely és a Fidesz-frakció azt nyilatkozta, hogy a Velencei Bizottság állásfoglalása számukra az irányadó, és hogy nem időszerű a választási rendszer megbolygatása, innentől kezdve nem arról fogunk szavazni elsősorban, ami a törvényjavaslatban le van írva, hanem a Fidesz-KDNP-frakció szavahihetőségéről.

Tehát amennyiben ez a mostani módosítás  bármi is legyen benne  vagy akár az ellenkezője megszavazásra kerül, értelemszerűen a Fidesz által, hiszen ők rendelkeznek kétharmados többséggel, akkor ki lehet mondani, hogy elvesztette  szerintem nem most, de most rendkívül kézzelfogható módon  a szavahihetősége utolsó morzsáit is.

Erről fogunk szavazni, ha döntés lesz ebben az évben erről a törvényről, mert azt gondolom, hogy ezt jelenti mind a benyújtás módja, mind a tartalma. És valóban, azt kell mondanom, amit több ellenzéki képviselőtársam is elmondott, hogy a felvetések azon túl, hogy nem időszerűek, rendkívül fontosak. És ha rendkívül fontosak, akkor szeretném javasolni minden képviselőtársamnak, legyen kormánypárti, ellenzéki, jobb- vagy baloldali, hogy 2024. június 10-én megnyílik az a kapu, amikor alkotmányosan, tisztességesen átbeszélve lehet erről beszélni. Nem négy hónappal a kampány kezdete előtt, vagy ahogy  nem is tudom  valamelyik képviselőtársam mondta, három héttel a választás előtt. Nem! Kérem tisztelettel, tiszteljük meg a választópolgárokat azzal, hogy kellő mélységben átvitatunk egy ilyen súlyú kérdést, és tiszteljük meg a választópolgárokat azzal, hogy biztosítjuk számukra a megfelelő felkészülési időt.

És különösen kérem a Fidesz-KDNP-szövetség egyetlen jelen lévő képviselőjét, hogy ne tartsa magában, hogy mit gondol erről, hiszen mindannyian szívdobogva várjuk, hogy elmondják a véleményüket, és ezért kérem nemcsak képviselő urat, hanem Répássy Róbert államtitkár urat is, hogy mindenféleképpen mondja el a magyar kormány álláspontját, és ha lehet kérni ilyet, akkor tegyék meg nekem azt a szívességet  és tudom, hogy ez egy szívesség , hogy elmondják ennek a törvényalkotási folyamatnak a részleteit, mert azt gondolom, hogy ha már egy bábszínház előadását nézzük, szerintem nagyon izgalmas lesz belátni a backstage-be. Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai