Készült: 2024.05.09.04:01:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2023.05.08.),  59-62. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:   55-58   59-62   63-66      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Farkas Sándor miniszterhelyettes, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kanász-Nagy Máté, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni a belügyminiszter úrnak: „Mikor fognak ármaximumot bevezetni a magánegészségügyi szolgáltatásokra?” címmel. Kanász-Nagy Máté képviselő urat illeti a szó.

KANÁSZ-NAGY MÁTÉ (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Magyarország az európai uniós országok között sajnos vezető helyen áll a megelőzhető halálesetek számában. A probléma gyökeres kezelésére sajnos nemigen mutatnak hajlandóságot, ráadásul tovább súlyosbítja a helyzetet az egészségügyi kivizsgálások és kezelések várólistája, mely esetenként túlnyúl akár egy-másfél éven is. A magyar emberek egyszerre fizetik a tb-t és a magánegészségügyi szolgáltatásokat. Független felmérések alapján a magyar lakosság közel 60 százaléka vett már igénybe magánegészségügyi szolgáltatást, ahol olyan alapvető kezelésekre és kivizsgálásokra mentek el, amelyeket a tb-nek egyébként fedeznie kell.

A probléma súlya vitathatatlan, különösen ebben az infláció sújtotta gazdasági válságban. A hétköznapi megélhetési harcokat nem nehezítheti tovább az egészségügyi szolgáltatások elérhetetlensége. Amíg egy gyomortükrözés akár 80 ezer forintba is kerülhet, egy hasi- és kismedence-ultrahang több mint 30 ezer forintba, addig sokan nem fogják tudni igénybe venni ezeket a szolgáltatásokat, vagy ha igen, akkor a fizetésük negyedét vagy harmadát erre kell költeniük. Az emberek egészségéből nem lehet piacot csinálni és profitot realizálni!

Ezért támogatjuk és kezdeményezzük az LMP részéről a magánegészségügyi szolgáltatások ármaximalizálását, először a diagnosztika, a szűrővizsgálatok és a szülész-nőgyógyászati ellátások területén. E lépés rövidítheti a vizsgálatok várólistáját is, s a társadalom szélesebb körének biztosítana minőségi és megfizethető egészségügyi kezeléseket. Mi nem meggazdagodni szeretnénk mások egészségén, hanem javítani azt.

Szeretném kérdezni a kormány képviselőjét, mi a kormány álláspontja erről. Támogatjáke a magánegészségügyben az ármaximum bevezetését? Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A baloldal régóta próbálja kondicionálni a magyar embereket a magánegészségügyre. Kezdte ezt Gyurcsány Ferenc, aki azt mondta, először is el kell oszlatnunk azt az illúziót, hogy az egészségügy ingyenes, és lehetővé kell tennünk a racionális fogyasztói magatartást. Ez nem más, mint a piacosítás, sőt Gyurcsány Ferenc a választási kampányban az előző választás előtt itt a parlamentben is megerősítette, hogy a vizitdíj igazi progresszív reform volt. Tehát a fizetős egészségügy mellett az állami is fizetős legyen, meg legyen egy piacos egészségügy, ez volt a baloldal programja. És nem tett mást Márki-Zay Péter, az önök miniszterelnökjelöltje sem, aki azt mondta: őszintén szólva én nyugodtabb vagyok, ha az egészségügy üzlet, mintha nem üzlet, mert ahol nem üzlet, ott tönkrement. Egyértelmű az, ami az önök iránya, minden részben valamilyen profitot szedni ki az egészségügyből, valahogy fizetős egészségügyet létrehozni, vagy így, vagy úgy.

Mi nem ezt az irányt tartjuk fontosnak, mi nem ezt az irányt tartjuk elfogadhatónak. Mi azt tartjuk az egyetlenegy járható útnak, hogy legyen egy mindenki számára elérhető, minél jobb színvonalú állami, ingyenes egészségügy. Ezért emeltük az orvosok bérét is. 2010-ben egy kezdőorvosi bér 129 500 forint volt, ma 687 ezer forint. Egy pályája csúcsán lévő, 41 éve dolgozó orvosnak az alapbére 262 ezer volt a kormányzásunk kezdetén, most 2 millió 380 ezer forint.

De amit ön is mondott, hogy a várakozási időt csökkenteni kell, ez viszont egy fontos feladat. Ma az emberek a legnagyobb problémának jogosan a várakozási időt tartják az egészségügyben. Bár 63 milliárd forintot fordítottunk az elmúlt években arra, hogy csökkentsük a várólistákat, a járvány miatt itt felhalmozódott egy nagyobb hátrány, mint amilyen jó eredményünk korábban volt. A szürkehályogműtét várólistáját ha nézem, azon 2012-ben, a kormányzásunk elején 28 ezren voltak, most 12 ezren vannak, de volt ennél alacsonyabb is a járvány előtt. Ha a csípőprotézis várólistáját nézem, azon 11 ezren voltak a kormányzásunk elején, most 7 ezren vannak, de volt ennél alacsonyabb is ez a szám.

A várakozási időt kell csökkentenünk, nem pedig az emberekkel fizettetni az egészségügyi ellátásért, mint azt ön mondta. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   55-58   59-62   63-66      Ülésnap adatai