Készült: 2024.05.08.05:49:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

65. ülésnap (2023.05.08.),  165-172. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:06


Felszólalások:   155-164   165-172   173-180      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Berki Sándor képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az energiaügyi miniszternek: „Mi folyik itt?” címmel. Berki Sándor képviselő úré a szó. Parancsoljon!

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! Kérésem ellenére az állami MVM egyelőre nem merte elárulni, hogyan változott az elmúlt években a hatvan napon túli tartozást felhalmozó háztartások száma. Nyilván nem azért titkolják, mert egyre jobb a helyzet, de azok az adatok is éppen elég riasztóak, amelyeket végül kiadtak. Idén március végén közel 88 ezer háztartásnak volt hatvan napon túli áramszámla-tartozása, a gázszámlával pedig 61 ezren tartoznak hatvan napon túl.

Energiaszegénység: ezt a szót azért szeretném kiemelni. De emellé bejön még egy nagyon erős adat. Egy európai felmérésből azt is tudjuk, hogy több mint 8 ezer gyerek nevelkedik olyan háztartásban, ahol egyáltalán nincs vezetékes áram. Ezekben a családokban esténként gyertyával világítanak, Magyarországon, a XXI. században, az önök kormányzásának 14. évében. Bízom abban, bár az előbb olyan válasz volt, hogy én a válaszban nem kapok baloldalt és nem megyünk vissza az időben sem, az én kérdésem az lenne: mit tesz a kormány azokért az emberekért, akik energiaszegénységben élnek?

Én új képviselőként azt kérem, tiszteljen meg a válaszában azzal, hogy nem kever engem össze az előző kormányokkal, a múlttal, senkivel, hanem a jelen pillanatban arra válaszol, hogy ezek az emberek mire számíthatnak az önök kormányától. Ami nekünk lehetőségünkben volt, azt megtettük. Mi egy kampányt indítottunk a Fényhozók Alapítvánnyal, akik napelemekkel segítik, hogy a szegényeknél legyen világítás. Ennyit tudtunk tenni, és azt kérdezem, hogy önöktől mire számíthatnak az emberek. Köszönöm a válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Lantos Csaba miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr, öné a szó.

LANTOS LAJOS CSABA energiaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Köszönöm szépen a kérdését. Akkor rögtön megállapíthatom, hogy teljesen egy platformon vagyunk. Ahogyan ön azt mondja, hogy új itt ebben a házban, hát, én is. Úgyhogy adjuk meg egymásnak az esélyt arra, hogy kulturált hangnemben beszéljünk erről a kérdésről is.

Azok a számok, amiket ön mondott, a 8 ezer gyerek, nyilván sajnálatos, ha igaz. Én nem tudom, hogy igaze, hogy milyen kimutatásból idézett. Nyilvánvalóan minden gyereknek baj, ha lámpa nélkül kell élnie, de nyilván meg kell tennie a közösségnek, a családnak is azt, ami tőle elvárható. A kormány azt teszi, hogy a rezsicsökkentést életben tartotta. Most is életben tartja és ezután is életben fogja tartani. Ezzel Magyarországon a legolcsóbb a villanyáram ára és a gáz ára is. Ennek ellenére is vannak tartozásfelhalmozók, s nemcsak családok, hanem természetesen vállalkozások is. Az a végső eszköz, amikor, ha úgy tetszik, a kikapcsolással fenyeget a szolgáltató. Ez a legvégső eszköz, addig már többször mindenkit felszólított. Egyébként a ténylegesen kikapcsolt fogyasztók aránya elenyésző ahhoz képest, akiket erre felszólítanak.

Mindenesetre a rezsicsökkentés messze a legalacsonyabb árakat biztosítja ma Magyarországon európai összehasonlításban. 2,5 százalék egy átlagos háztartásnak, amit ki kell fizetnie energiaszámlára. Ha megnéz bármilyen Eurostat-statisztikát, az látszik, hogy Magyarországon a kormány mindent megtesz a családokért. Azt gondolom, hogy e tekintetben megfizethetők azok az összegek, egy hónapban maximum 7700 forint, amit az áramért ki kell fizetni egy átlagos fogyasztásnál, de akik szegények, ennél nyilván jóval kevesebbet fogyasztanak. Illetve amit a gázért ki kell fizetni, az is egy megfizethető összeg. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Egyperces viszonválasz illeti meg Berki Sándor képviselő urat. Parancsoljon!

BERKI SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm megtisztelő válaszát, miniszter úr. Értem azt, hogy munkaalapú társadalomban gondolkozunk, és a rezsicsökkentésben azokra az emberekre gondolnak, akiknek van megfelelő jövedelmük. Én azért örülök, hogy a miniszterelnök úr is jelen van a mai napon, mert arra szeretném kérni, emlékezzen vissza, hogy honnan jött. Sokat járt Északkelet-Magyarországon, amire biztosan emlékszik, és ma is ugyanazok a helyzetek vannak ott. Sajnos ma is vannak olyan családok, olyan emberek, akiknek másabb és nagyobb szociális segítségre van szükségük. Én azt kérem Magyarország Kormányától, hogy vegyék ezt figyelembe, s egy kicsit nagyobb szociális érzékenységgel és egy kicsit nagyobb beruházási vággyal, akár munkahelyteremtéssel forduljanak Északkelet-Magyarország felé, és akkor azt gondolom, hogy akkor majd ott is el tudjuk érni ezeket az adatokat. Addig viszont azt kell mondanom, hogy minden egyes gyermek és minden egyes család sok, amelyik energiaszegénységben él. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra miniszter urat illeti a szó. Parancsoljon!

LANTOS LAJOS CSABA energiaügyi miniszter: Köszönöm szépen, képviselő úr. Megint egy olyan dolog, amiben egyetértünk: én is örülök, hogy a miniszterelnök úr is itt van. Tehát ebben is egyetértünk. (Derültség a kormánypárti oldalon.)

Két tényszámot idéznék. Az Eurostat adatai szerint 2015-2021 között az uniós átlagnál nagyobb mértékben, közel 60 százalékkal csökkent Magyarországon a súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élők aránya. S egy másik Eurostat-szám: a szegénységgel vagy társadalmi kirekesztettséggel veszélyeztetett 18 éven aluliak aránya az uniós átlag alá csökkent. 21 százalék az uniós átlag, és nálunk 17,7 százalékra csökkent a 2010-es több mint duplájáról, amikor ez 38,7 százalék volt. Szerintem ezek magukért beszélnek. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   155-164   165-172   173-180      Ülésnap adatai