Készült: 2024.05.08.23:09:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  90-97. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:33


Felszólalások:   82-89   90-97   98-105      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Mi Hazánk képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Miért nem támogatja a kormány a Mi Hazánk Mozgalom megoldási javaslatait?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Sajnos a kormány  több ezer embercsempész szabadon engedése mellett  igenis támogatja a legális bevándorlást is, tehát a főként Ázsiából hozzánk érkező vendégmunkások letelepedését. De az illegális migránsokkal szemben is csak félmegoldás van. A Toroczkai László által Ásotthalom polgármestereként már 2015 elején javasolt határkerítés megépült, de az áttörő migránsokat csak visszakísérgetik a startvonalra, hetente egy-két ezret, hogy újra próbálkozhassanak. Nem is vizsgáljuk át a ruházatukat, táskáikat sem, pedig van náluk drog, fegyver, pénz is bőven. Eddig mintegy 700 milliárd forintot költöttünk az illegális migránsok elleni déli határvédelemre (Orbán Viktor: Ez így van.), és a kormány hiú ábrándja, hogy ezt majd az EU egyszer kifizeti.

Nekem különösen fájó kimondanom, de a magyar határt nem a honvédek védik meg vagy a rendőrök, és nem is a kerítés, hanem az alacsony bérek. A múlt hónapban megszavazott migránsimporttörvénnyel is azt célozzák, hogy az ázsiai vendégmunkások tovább csökkentsék a magyar bérek reálértékét. De nem így kellene ezt csinálni!

Miniszterelnök úr, miért söpörte le a kormány a Mi Hazánk Mozgalom javaslatát, hogy több millió forintos helyszíni bírságot szabjanak ki a kerítésen átjutókra? Hiszen a migránsok zsebében sokszor több ezer euró lapul, melyek jórészt az embercsempészekhez jutnak. Elkobzásukkal viszont hamar elmenne a migránsok kedve a Magyarországon való próbálkozásoktól, így százmilliárdokat spórolhatnánk meg a határvédelem terén az elrettentő hatású szankciókkal, és eredményesebb is volna a kontinenshódítók visszaszorítása. Persze a liberális nemzetközi jogvédő  szerintem sok esetben inkább bűnpártoló  szervezetek majd sipítoznak, hogy Magyarország kirabolja a migránsokat, de legalább majd messze elkerülnek minket.

Miért mi fizessük a sorozatosan rongált határkerítés javításait? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) És miért nem támogatja a kormány azt a javaslatunkat sem, hogy a határkerítésen áttörők mobiltelefonjait foglalják le bűnjelként? Hiszen azzal az embercsempészek felderítését is megkönnyítenénk, ráadásul az szintén elvehetné (Az elnök ismét csenget.) a migránsok kedvét, hogy nálunk próbálkozzanak. Kérem tisztelettel válaszát. (Szórványos taps a Mi Hazánk soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Köszönöm. Képviselő úr egy nagyon nehéz ügyre tapintott rá. Vannak országok Európában, amelyek azt csinálják, amit ön mond: elkobozzák a telefonokat, az értéktárgyakat, az ékszereket  tudok ilyen országot mondani.

Az igazság az, hogy mi is rendszeresen átnézzük a migránshelyzetet, és azt látjuk, amit ön is mond: durvák, erőszakosak, megpróbálnak bejutni. Mindegyiket nem tudjuk börtönbe zárni, ezért kísérjük őket vissza, mert akkor nekünk kellene őket eltartani.

(17.30)

S miután a börtöneink meg már tele vannak az embercsempészekkel, ezért túl kevés négyzetméter jut egy emberre (Kálmán Olga: És szabadon engeditek őket!), éppen ezért túl kevés négyzetméter jut az európai normák szerint egy emberre, ezért rendszeresen megbírságolnak bennünket. Tehát nem elég, hogy foglyul ejtjük a migránsokat meg az embercsempészeket, bezárjuk, eltartjuk őket, utána még az Unió megbírságol bennünket, mert nincs elég hely a börtönökben. Egy börtön felépítése 50-60 milliárd forint, éppen csináljuk is, de gyorsabban nő az embercsempészek és a migránsok száma, mint amilyen gyorsan börtönöket tudunk építeni. Tehát az egész helyzet abszurd.

Jogos tehát a fölvetés, hogy nem kellenee durvábbnak lennünk. És az igazság az, hogy ez nekünk okoz problémát, mert sok érv szól mellette, hogy kellene. De az igazság az, hogy eddig még nem vitt rá bennünket a lélek, ez a helyzet. Az igazság az, hogy ezek, akik átjönnek, sok esetben elég nyomorult helyzetben lévő emberek, és nehéz helyzetben élő emberek, és megmondom őszintén, nekem nem személyes bajom van a migránsokkal, nekünk a migrációval van baj. Tehát nem tekintjük ellenségnek őket. Egész egyszerűen azt akarjuk, hogy ne jöjjenek ide, és ha idejöttek, akkor visszavisszük őket, és ne jöjjenek újra. Nem akarjuk őket bántani, nem akarjuk őket kifosztani, nem akarjuk őket megverni, elvenni a nem tudom, micsodájukat. Vannak országok, akik ezt csinálják, mi ezt nem csináljuk.

És remélem, hogy a helyzet nem romlik odáig, hogy ilyen lépésekre kelljen adni a fejünket. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót egy percben. Parancsoljon, képviselő úr!

NOVÁK ELŐD (Mi Hazánk): Miniszterelnök Úr! Ne remegjen meg a keze, Magyarország a magyaroké. A magyar történelemben a legtöbb rendőrségi eljárás megindítására egy nap alatt, nem az ötvenes években, nem is 2006-ban került sor, hanem 2021. március 15-én, a Mi Hazánk lezárásellenes, Covid-diktatúra-ellenes tüntetésén. Akkor esetenként milliós bírságok mellett számos zászlónkat, transzparensünket is elkobozták. Ugyanezt miért ne tudnák megtenni a déli határkerítésen áttörő migránsok mobiltelefonjaival, például bűnjelként lefoglalva azt?

Miért nem támogatja a kormány a Mi Hazánk Mozgalom megoldási javaslatait, hogy százmilliárdokat spórolhassunk meg a határvédelem terén az elrettentő hatású szankciókkal, például helyszíni pénzbírságolással? Kísérletet sem tesznek az illegális migránsok igazoltatására sem, akármilyen körözött bűnöző, kiutasított embercsempész akárhányszor próbálkozhat, csak visszataxizzuk őket a határkerítés túloldalára. Nem csoda, hogy a szlovák házelnök néhány hónapja azt mondta, hogy régen le kellett volna zárni a magyar-szlovák határt, mert ott a migránsok úgy kóborolnak, mint az egerek. Hát, ennyire működik a magyar határkerítéssel is a határvédelem. Kérem ezért lesöpört javaslataink újragondolását. Köszönöm szépen. (Taps a Mi Hazánk soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat. Öné a szó, miniszterelnök úr.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Higgadtságot és logikus észjárást javaslok ezekben az ügyekben. Ha azt tennénk, amit ön mond, valakit, akit elfogtunk illegális határátlépés miatt, és meg akarnánk bírságolni, vagy elvennénk tőle, amije van, eljárást kell indítunk, ez egy jogállam. (Moraj az ellenzéki pártok soraiban.) Bírósági eljárást kell indítani. A hatóságit utána bíróság előtt megtámadhatja, és a jogvédők meg is fogják támadni. Addig itt fog tartózkodni Magyarországon. Ha nem akarjuk, hogy itt maradjanak, akkor azonnal, minden eljárás nélkül vissza kell őket vinni a kerítés másik oldalára. Egyébként tele leszünk olyan migránsokkal, akiknek az ügyeit éppen elbírálás alá vonták a különböző hatóságok.

Tehát szerintem nekünk az a jó, hogy akiket elfogtunk, minél hamarabb megszabadulunk tőlük, nem bántjuk őket, visszaküldjük, és megmondjuk, hogy ne jöjjenek újra. (Dr. Apáti István: De jönnek!) Igen, de képzelje, mennyien jönnének, ha nem védenénk a határt! Tehát az állítás, hogy a védekezésnek az mutatja a gyengeségét, hogy még mindig jönnek, logikailag nem állja meg a helyét. A védekezés hatékonyságát az mutatja meg, hogy most mi erről a kérdésről itt vitatkozunk, és hogy van miről vitatkoznunk. Ha egyébként csak úgy átmennének rajtunk, ahogyan akkor mentek, amikor még nem volt kerítés...  a határkerítés jó, szükség van rá, a határvadászokat részben a Jobbik javaslatára felállítottuk, a védekezésünk eredményes, kétségkívül nem százszázalékos (Az elnök a csengője megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), de eredményes.

Kérem, hogy inkább ismerjük el az ott dolgozók munkáját, ahelyett, hogy lebecsülnénk annak a munkának az értékét, amit végeznek. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   82-89   90-97   98-105      Ülésnap adatai