Készült: 2024.05.08.07:02:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  31-34. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 8:57


Felszólalások:   27-30   31-34   35-40      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Most Vejkey Imre, a KDNP képviselője kért szót. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. VEJKEY IMRE (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! 494. napja tart az orosz-ukrán háború, és a szankciós csomagoknál már a tizenegyediknél tartunk. Több mint egy éve kezdődött el a szankciós őrület, Brüsszel több mint egy éve mantrázza, hogy a szankciós politikája sikeres, és azt is, hogy a szankciók hatására már küszöbön áll az orosz gazdaság összeomlása, továbbá azt is, hogy a büntetőintézkedések hatására térdre kényszerül Oroszország.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ez tehát a brüsszeli mantra, de hol tartunk valójában most, mi az igazság? Az igazság az, hogy Brüsszel a szankciókkal nem állította meg a háborút, és nem győzte le Oroszországot, a háború és a szenvedés viszont csak folytatódik, Brüsszel pedig újabb és újabb szankciókon töri a fejét, és mellette csúcsra járatja a fegyvergyárakat. Persze nem kell ezen csodálkozni, hiszen nem a béke a cél, hanem a gazdasági érdekek érvényesítése, mert pénzről van szó, sok pénzről, és látjuk, hogy a pénz beszél, az emberi életek pedig nem számítanak. Amerika diktál, Európa pedig fújja az amerikai nótát. A brüsszeli bürokratáknak nem számít az, hogy miközben Európa térdre kényszerül, ők tovább dőzsölnek, Európa gazdasága ugyanis ma recseg-ropog. Súlyos tőkespekulációk vannak, a Soros-féle tőkespekulánsok könyörtelenül kihasználják a háborús káoszt. Olyan ez, mint egy kártyajáték, ahol a bank oszt, de sosem veszít.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Miközben sohasem látott válság van Európában, addig Brüsszel két kézzel szórja a pénzt az orosz-ukrán konfliktusba; elviekben azért, hogy vége legyen a háborúnak, annak a háborúnak, amelynek ki sem kellett volna törnie. Engedjék meg, hogy idézzek egy bölcs magyar mondást: „Addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér!”  ezt a brüsszeli bürokratáknak is a figyelmébe ajánljuk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Azt látjuk, hogy a brüsszeli elit most minden eszközt bevet azért, hogy az ukrajnai háború finanszírozása miatt rohamosan kiürülő uniós kasszát a tagállamok sarcolásával töltse fel. Ukrajna megsegítése eddig már több mint 70 milliárd euróba került az Uniónak, a tagállamoknak, és ehhez most még további 50 milliót (sic!) akarnak követelni, némi többletpénzt az uniós gépezet működtetésére, és egyelőre meg nem határozott összeget az uniós adósság visszafizetésére, vagyis súlyos százmilliárdokat kérnek, nem foglalkozva azzal, hogy a tagállamok ezzel esetleg súlyos adósságcsapdába kerülnek. 50 milliárd eurót akarnak kérni a tagállamoktól, hogy odaadhassák Ukrajnának, miközben még azzal a pénzzel sem tudtak elszámolni, amit már eddig adtak Ukrajnának.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Brüsszel azon a jogcímen is sok pénzt akar a tagállamoktól, hogy ki tudják fizetni a korábban felvett európai uniós hitelek kamatait; ezek azok a hitelek, amelyekből ez idáig Magyarország és Lengyelország egy fityinget sem kapott. A Bizottság további pénzeket kér a tagállamoktól a migrációra, na nem a védelemre ellene, hanem az illegális bevándorlók behozatalára. A brüsszeli bürokraták eurómilliárdokat kérnek saját fizetésük emelésére is, továbbá arra is, hogy több pénzt pumpálhassanak saját szürreális kommunikációjukba. Mindez olyan mértékig abszurd, hogy szinte már nincs olyan uniós polgár, akinek ki ne nyílna ettől a bicska a zsebében.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nem a brüsszeli mantrára van szükség, és nem is a brüsszeli szankcióscsomagok végeláthatatlan sorára, hanem a mielőbbi tűzszünetre. Minden eszközt arra kell felhasználni, hogy mielőbb tűzszünet legyen és béke. Mi, kereszténydemokraták Magyarország Kormányával és a pápával együtt a békét hirdetjük. Nincs más út, nem szankciókra, hanem a józan észre van szükség, mert ahogy Ferenc pápa is mondta, meg kell találnunk a békét a világban, egy olyan békét, amely mindenekelőtt a szívekben kezdődik. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: A válaszadásra ismét Dömötör államtitkár úré a szó.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Először is pár szót a gazdasági körülményekről. Az előttünk álló legfontosabb feladat az, hogy a mostani háborús időszakban is javítsuk és segítsük a magyar családok megélhetését; növekedési pályán kell tartani a gazdaságot, meg kell védeni a munkahelyeket, és általában meg kell védeni mindazokat az eredményeket, amelyeket az elmúlt több mint egy évtizedben elértünk, még úgy is, hogy ehhez túl sok támogatást és segítséget nem kapunk. Ha valaki megnézi az ezen a héten szavazásra bocsátott költségvetést, akkor ezeket a célokat látja belőle visszaköszönni. Világosan látszik belőle, hogy meg akarjuk védeni a rezsitámogatást, védelmet akarunk kiépíteni az infláció ellen, miközben kellő nagyságrendű forrást biztosítunk az ország védelmére is, mert nem akarunk háborút, de minden lehetséges módon képesnek kell lennünk megvédeni magunkat.

Tisztelt Ház! A mozgásterünket az is meghatározza, hogy hogyan alakul a nemzetközi gazdasági környezet, és milyen döntések születnek Brüsszelben. A helyzet nem éppen rózsavirágos, eljutottunk oda ugyanis, hogy kiürült az uniós kassza, ezért kampányba kezdtek, hogy a tagállamok fizessenek be pótlólagos forrásokat. Feltehetjük a kérdést, hogy hogyan is jutottunk el ide. Két fő ok van: elsősorban az, hogy az EU már eddig is elképesztő összegeket költött az orosz-ukrán háborúra, egyrészt az ukrán állam közvetlen támogatására, másrészt fegyvervásárlásokra, abszurd módon a békekeretnek nevezett keretből; másodsorban rosszul mérték fel a helyreállítási alap kamatterheit. Ez az alap, mint ismert, közös hitelfelvételen alapult, és a törlesztők jóval magasabbak, mint amivel számoltak.

(14.30)

Ezért turnéznak most a brüsszeliek a tagországokban, hogy azok fizessenek be pluszösszegeket a kasszába.

Azt is tudjuk, tisztelt Ház, hogy ezeket a pluszösszegeket mire költenék: leginkább Ukrajna további finanszírozására, aztán a migráció menedzselésére  nem megállítására, hanem menedzselésére , amit az elosztási kvótával is összekötnének, aztán költenék a többletbefizetéseket a megugró, a megnövekedő kamatterhekre, és még valamire, kapaszkodjanak meg: a brüsszeli bürokraták fizetésemelésére. Tehát egy olyan időszakban kérnek tőlünk fizetésemelésekre pénzt, amikor éppen az ő döntéseik miatt kiürült a kassza, ráadásul a benézett szankciók miatt mindenhol egekben az infláció, és még az európai gazdaság is lelassult. Ezek után fizetésemelésre, brüsszeli fizetésemelésre pénzt kérni, az tényleg kimeríti a cinizmus kútját.

Ráadásul úgy kérnek Magyarországtól több pénzt, hogy mi még egy kanyi vasat nem kaptunk a nekünk egyébként járó uniós forrásokból. Visszatartják azokat politikai okokból, de mi azért adjunk az ország pénzéből többet, hogy befoltozzák a saját hibáik következményeit. És ezt mégis hogyan gondolták?!

Bárhogy is gondolták, ez nem fog menni, mert ami a lényeg, Magyarország továbbra is a béke hangja akar lenni a háború szélén bukdácsoló Európai Unióban, amelynek most már a kasszája is kiürült. Ez még egy ok arra, hogy irányváltásért dolgozzunk a brüsszeli politikában, mert azt gondoljuk, hogy Európa és az Európai Unió sokkal többet érdemel annál, mint amit most a brüsszeli vezetőktől kap. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   27-30   31-34   35-40      Ülésnap adatai