Készült: 2024.05.08.23:10:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  304-305. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:   302-303   304-305   306-307      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Ugyancsak a DK képviselőcsoportjából jelentkezett napirend utáni felszólalásra Varga Zoltán képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

VARGA ZOLTÁN (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Államosítás, pártállam, ordító propaganda. Ugye, ismerősek ezek a szavak? Persze, hogy ismerősek, hiszen országunk modern kori történelmében mind egyszer már átéltük ezeket. És hát, láttuk azt is, hogy mi ennek a vége: az esetek döntő többségében a teljes csőd. Elnyomó rendszerek ostorként használják a pártállamot, és ostorként használják az államosítást is. Persze aztán az államosított vagyont rendszeresen széthordták, a maradékot pedig tönkretették. És ma ismét ez a régi, karcos lemez forog: újra diktatúra van, és milyen meglepő, újra államosítanak. A végeredmény sem lesz, és nem is lehet más, mint ami eddig volt.

Talán annyiban mégiscsak más, hogy az államosítás itt most nem a végcél, hanem egy köztes állomás, az első lépés ahhoz, hogy az Orbán család, a kormányt reptető, jachtoztató haverok, a Mészáros-féle hasznos kis perselykék az oligarchák kezére játsszák mindezt a vagyont. És hát, mondjuk már ki bátran: amihez hozzányúl Orbán beteg rendszere, azt vagy ellopja, vagy tönkreteszi! Számtalan ilyen példát láttunk már az elmúlt 13 évben, és nincs ez másként most sem.

Nem változott semmi. Sajnos, most pont a védőnői szolgálat az, ami terítéken van, és amit most éppen bedarált a rendszer; azt a szolgálatot, ami hungarikum, az egész világon egyedülálló volt, és több mint száz évig tökéletesen működött, és amit még az elmúlt évtized orbáni diktatúrája sem tudott tönkretenni, ahol az önkormányzatok és a szolgálat között kialakult viszony már rég több volt, mint munkakapcsolat, és sok esetben a védőnők voltak azok, akik az utolsó és egyetlen kapcsolatot jelentették a nyomorgó és ellátatlan, egészségügyileg ellátatlan családok és az amúgy haldokló és szétvert egészségügy között. Persze egyértelmű, hogy voltak itt hibák. Tudjuk azt, hogy voltak ellátatlan vagy nehezen ellátható védőnői körzetek, hogy számtalan státusz betöltetlen volt. Tisztában volt ezzel mindenki.

A kormány azonban nem a védőnői státuszok betöltését igyekezett felgyorsítani vagy egyszerűen kedvezővé tenni, hanem a már ismert bürokratikus és  hozzá kell hogy tegyem  teljesen nonszensz, alkalmatlan és őrült módon a parancsuralmi eszközeivel a karhatalmista belügyminiszter kezére adva a védőnői szolgálatot, mint valami katonai egységet fogja ezt tovább működtetni, illetve már működteti is tovább július 1-jétől.

És elkezdődött az, amitől rettegtünk: elkezdték a védőnőket átvezényelni a jól működő körzetekből a kevésbé ellátott területekre. Itt tartunk most: július 1-jén rátette szőrös mancsát a pártállam a védőnői szolgálatra, mindezt úgy, hogy megközelítőleg száz, általam ismert önkormányzat tiltakozott, köztük fideszesek, függetlenek és nyilván ellenzékiek is azért, hogy ez ne történjen meg, és hoztak határozatot arról, hogy nem kívánják átadni az általuk menedzselt és amúgy eddig tökéletesen működő védőnői szolgálatukat.

(22.30)

De ugyanúgy a tiltakozásukat fejezték ki  tudjuk ezt nagyon jól, hisz a Házban is számtalanszor elhangzott  például az ismert szakmai és érdekvédő védőnői szervezetek is. És alig telt el két-három nap a kényszerállamosítás óta, de az eddig jól működő védőnői rendszerben három nap alatt máris zavarok keletkeztek. Felmondott ugyanis  jelen tudásunk szerint  az amúgy is kevés védőnők közül 24, 21 pedig úgy döntött, hogy nem felmond, hanem elmegy nyugdíjba. Információim szerint  mit tudtak amúgy csinálni?  megtörtént az, amitől féltünk, néhány órában, más településekről átvezényelve helyettesítik már az itt megüresedett státuszokat, aminek az eredménye teljesen egyértelmű, hiszen rosszabb lett már itt is a védőnői ellátás, és nyilvánvalóan rosszabb ott is, ahonnan átvezénylik a védőnőket.

A kényszerállamosítás megtörtént, a kérdőjelek pedig egyre csak nőnek. Például miként fog a szolgálati ingatlanok karbantartása ezután zajlani? Adott esetben az ingó eszközöknek hogy fog történni a pótlása? Hiszen az önkormányzatoknak ezek után például nincs jogi lehetősége arra, hogy olyan intézmény esetében előlegezzenek meg pénzkifizetéseket, amely intézményeknek a fenntartása már nem az ő feladatuk jogilag.

El kell hogy mondjuk, és nyilván, ha a szívükre teszik a kezüket a kormánypárti képviselők, önök is beismerik, hogy sikerült ismét Orbán kleptokráciájának szétverni egy eddig jól működő rendszert. Ezzel a lépéssel pedig a rövidesen kormányra kerülő Dobrev Klára vezette demokratikus kormányzat feladatai nőnek majd meg. Újra kell szervezni, vissza kell adni az önkormányzatiság rangját, és a romokból újra kell szervezni immár nemcsak az egészségügyet, nemcsak az oktatást, de a védőnői szolgálatot is. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a DK soraiból.)




Felszólalások:   302-303   304-305   306-307      Ülésnap adatai