Készült: 2024.05.08.15:18:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  234-237. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:   230-233   234-237   238-241      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Csepreghy Nándor államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Juhász Hajnalka, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, kérdést kíván feltenni a kultúráért és innovációért felelős miniszter úrnak: „Milyen intézkedéseket tervez a Kormány az innováció területén?” címmel. Juhász Hajnalka képviselő asszonyt illeti a szó.

DR. JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Asszony! Azért, hogy a magyar egyetemek és a hozzájuk kapcsolódó kutatási hálózatok mindenhol a minőség szinonimái legyenek, sokat tettünk az elmúlt évek során.

A magyar kutatás-fejlesztés és felsőoktatás nemzetközi versenyképességének javítását szolgálta a tudományos kutatás és a felsőoktatás rendszerének elmúlt években történő átalakítása. Erre nagy szükség volt, hiszen a baloldali kormányzás időszakában a tudáson és innováción alapuló növekedés terén Magyarország még a közvetlen régiós versenytársaihoz képest is viszonylagosan háttérbe szorult. Jól jelzi ezt az a tény, hogy az akkori, illetve az azt megelőző 10-15 évben, lényegében a rendszerváltástól egy helyben toporgott, 1 százalék körül alakult a K+F ráfordítások GDP-hez viszonyított aránya.

Az Országgyűlés nemrég fogadta el az innovációs és tudományos eredmények gazdasági hasznosításának elősegítése érdekében szükséges egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot. A törvényjavaslat vitája során elhangzott, hogy a kormány célja, hogy Magyarország 2030-ra a világ legjobb 25, 2040-re pedig a világ legjobb 10 innovátora közé kerüljön annak érdekében, hogy az innovatív technológiai megoldások megkönnyítsék az életet a magyarok számára és egyúttal magas hozzáadott értékű munkahelyek jöjjenek létre.

A Global Innovation Index szerint, melyben a világ összes országa szerepel, Magyarország jelenleg a 34. helyen áll; az egy főre jutó GDP-ben betöltött világrangsorban pedig a 49. helyen. Ezzel akár elégedettek is lehetnénk, de a KDNP egyetért a kormány céljával, mely szerint még jobbak, még hatékonyabbak kívánunk lenni. A tudomány- és innovációpolitika missziója, hogy az innovatív ötletekből olyan termékeket és szolgáltatásokat segítsen piacra, amelyek mindamellett, hogy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) megkönnyítik az életet a magyarok számára…  elnézést kérek.

A fentiekre tekintettel kérdezném, hogy milyen intézkedésekkel kívánja a kormány elérni a kitűzött célokat. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Juhász Hajnalka. Válaszadásra megadom a szót Vitályos Eszter államtitkár asszonynak.

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Asszony! Valóban az a kormány célja, hogy 2040-re a világ 10 legjobb innovátora közé kerüljünk, és azzal is egyetértek, ahogy képviselő asszony is mondta, hogy megvan a potenciál a magyar innovációs rendszerben ehhez.

E célok elérése érdekében kulcsfontosságú, hogy erősítsük az egyetemeken és a kutatóintézetekben létrehozott tudás üzleti potenciáljának kiaknázását. Ezért is határoztuk meg a Kulturális és Innovációs Minisztérium egyik kiemelt stratégiai céljaként az egyetemek és a gazdaság összekapcsolását.

Ehhez egy kilenc pontból álló komplex intézkedéscsomagot hoztunk létre Neumann János-program néven, amelynek röviden ismertetném a tartalmát. Megújítjuk az Eötvös Loránd Kutatási Hálózatot mind nevében, mind irányításában, mind finanszírozásában, és kiemelt prioritásként tekintünk a világszínvonalú kutatócsoportok bevonzására.

Nemzeti Innovációs Ügynökséget hoztunk létre. Az innovatív ötleteket támogatjuk azok megszületésétől a piaci hasznosításig, és a projekteket mentorhálózattal támogatjuk.

Meghatároztuk a kutatás-fejlesztési és innovációs források fókuszterületeit. Ezek a területek: az egészséges élet, a zöldátállás, a digitalizáció és a biztonság. A kiválósági kutatások további erősítése érdekében létrehozzuk a kutatási kiválósági tanácsot. A szabadalmi bejelentési és fenntartási díjakat 75 százalékkal csökkentjük. A doktori képzésben részt vevők számát növeljük, és ösztönözzük a szabadalmak megjelenítését a tudományos előremenetelben.

Nemzetközi szinten és nemzetközi mintára megkönnyítjük a startupok finanszírozását a szabályozások különböző egyszerűsítésével; folytatjuk a science parkok fejlesztését, mivel úgy gondoljuk, hogy ezek az egyetemek és a gazdaság összekapcsolásának meghatározó terei.

És ami a legfontosabb, ezekhez (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) az intézkedésekhez finanszírozási keretet is kapcsoltunk, mintegy 79 milliárd forint összegben. Köszönöm szépen. Köszönöm a türelmét. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   230-233   234-237   238-241      Ülésnap adatai