Készült: 2024.05.08.22:52:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2023.07.03.),  156-161. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:38


Felszólalások:   148-155   156-161   162-167      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott napirendünknek megfelelően a határozathozatalra a holnapi ülésnapunkon kerül sor. Köszönöm szépen.

(18.30)

Tisztelt Országgyűlés! Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a kultúráért és innovációért felelős miniszterhez: „Miért nem támogatja jobban a családok otthonteremtését a kormány?” címmel. Z. Kárpát Dániel képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Örülök, hogy államtitkár asszony van itt a köreinkben. Az imént elhangzott két nagyon fontos, a családtámogatásokat érintő téma. Azért örülök, mert a családok otthonteremtésének a kiterjedt támogatását én és a politikai közösségünk már akkor támogattuk, amikor a CSOK és a babaváró ebben az intézményesült formában még nem is létezett. Tehát viszonylag régi parlamenti tapasztalataink vannak arról, hogy milyen az, amikor valaki a családok érvényesülését, gyermekvállalási terveinek a beteljesítését támogatja, támogatni kívánja.

Önök vannak kormányon, tehát önöknél pattog az a bizonyos labda. Nagyon fontosnak tartom elmondani azt, hogy mind a babaváró, mind pedig a CSOK területén lenne lehetőség másfajta elmozdulásra is, mint amit a kormány bejelentett.

Államtitkár asszony említette az összegkeret növelését, ami kétségkívül egy 10 százalékos, az inflációt el nem érő maximális keretnövelés, de jegyezzük meg, hogy ez együtt jár a résztvevők, az igénybe vevők számának a drasztikus csökkentésével. Az az egyik miniszter által emlegetett taktikázás pedig, hogy majd most gyorsan vegyék fel minél többen, és hozzák előre a terveiket, az egészen méltatlan érzésem szerint.

Remélem, hogy nem az egész kormányzati szándék és retorika takarja ugyanezt, és remélem, hogy nem egyezik a kettő. De a lényeg az, hogy a 30-40 közötti hölgyek egy türelmi időt követően kikerülnek sajnálatos módon a babaváró igénybevételének a lehetőségéből, és azt látjuk, hogy akkor szoktunk kivezetni egy CSOK-ot vagy egy otthonteremtési támogatási formát, amikor már megvan a következő.

Most egy nagyon kellemetlen helyzetbe került ön is, én is, hiszen most meg kéne tippelnünk azt, hogy év végére mit fog letenni a kormányzat az asztalra. Kísértetiesen hasonlít ez a lakáscélú előtakarékosság állami támogatásának a megszüntetéséhez.

Ha visszaemlékeznek, akkor az LTP állami támogatásának a kivezetése is úgy történt, hogy mintha lett volna egy ígéret, hogy lesz majd valami hasonló, és sajnálatos módon ez nem volt a későbbiekben tetten érhető, tehát nem pótlódott vissza az a dolog. Itt egy sokkal szélesebb médiaérdeklődésre számot tartó valamiről van szó. Bízom benne, hogy egyértelmű lesz ennek az újrakonstruálása.

De azt is látom, hogy szerintünk lenne költségvetési forrás mind a támogatási összeg, mind a kedvezményes hitel keretének a növelésére. Lenne költségvetési forrás arra is, hogy megmaradjanak az új rendszer kidolgozásáig ezek a támogatások, de ha ez így marad, államtitkár asszony, akkor csak egy kérdésem van: mi az üzenete azoknak a 30-40 között álló hölgy honfitársainknak, akik városban laknak? Vannak családbővítési, gyermekvállalási terveik, és most teljesen tanácstalanul állnak az önök bejelentése előtt, hiszen nem tudják azt, hogy ebben a helyzetben mi az, amit igénybe vehetnek, és mit nem?

Egy igen széles társadalmi korosztályról van szó. Ha a korábbi igénylők összetételét megvizsgálják, akkor is azt látják, hogy 30-40 éves kor között igenis szükség van erre, az otthonteremtés támogatására pedig mind faluhelyen, mind a városokban óriási szükség van. Várom érdemi válaszát.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Vitályos Eszter miniszterhelyettes, államtitkár asszony fogja megadni. Parancsoljon!

VITÁLYOS ESZTER kulturális és innovációs minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Egy dolgot szögezzünk le szerintem mindjárt az elején: 2010 előtt gyermeket vállalni azonos volt a szegénység vállalásával. Ön is pontosan tudja azt, hogy a megszorítások a baloldali szövetségeseik politikai kelléktárának kiemelt eszközei voltak.

Az önök baloldali szövetségesei voltak azok, akik eltörölték az Orbán-kabinet első otthonteremtési rendszerét, megszüntették az államilag támogatott lakáshiteleket, több mint duplájára emelték a lakásáfát, befagyasztották az államilag támogatott otthonteremtési hiteleket, és kockázatos devizahitelekbe kergették a magyar családokat.

A baloldal által támogatott brüsszeli szankciós politika következményei a magas kamatok, amelyek miatt megváltozott a gazdasági és otthonteremtési környezet hazánkban. Ezért kellett megvizsgálnunk az immár 12 éves családtámogatási rendszer egyes elemeit, mennyire működnek a mostani helyzetben, mennyire tudják beváltani a hozzájuk fűzött reményeket.

Két döntést hozott a kormányzat. Az egyik az, hogy emeljük a babaváró támogatás és a falusi CSOK összegét. A babaváró támogatás egy nagyon sikeres családtámogatási eszköz a gyermekvállalás ösztönzésére. Amennyiben sikerül azt elérni, hogy az első gyermek vállalása az édesanya még fiatalabb életkorában történjen meg, akkor még az eddigieknél is, azt gondoljuk, hogy eredményesebb lehet.

Ezért döntöttünk úgy, hogy azoknak a házaspároknak, ahol a feleség 30 év alatti, jövőre is változatlan feltételekkel, sőt 10 millió forint helyett 11 millió forintos összeghatárral biztosítjuk a konstrukciót, de további egy évig hagyjuk nyitva a 30-40 év közötti hölgyeknek is, ha a házaspár igazolja a feleség várandósságát. A babaváró támogatás az idei év végéig változatlan feltételekkel elérhető.

Ahogy említettem, átnéztük a CSOK-rendszert is, és azt láttuk, hogy a magas kamatok és az ingatlanárak miatt a városokban a CSOK a jelenlegi formájában már nem elegendő segítség az otthonteremtéshez, hanem ezenfelül még további jelentős önrészt is igénybe kell hozzá venni.

A falusi CSOK viszont a kisebb településeken, ahol az áremelkedés visszafogottabb volt, továbbra is jelentős támogatásokat tudott nyújtani a családoknak, ezért a falusi CSOK-ot érdemes megőrizni, sőt az összegét további 50 százalékkal növeljük, így azt gondoljuk, hogy már elegendő segítséget jelenthet a megemelkedett árak és törlesztőrészletek mellett is.

Megmarad az áfa-visszatérítés lehetősége is. A keretösszegek az új családi ház építése, vásárlása esetén a korábbiakkal megegyező feltételekkel vehetők majd igénybe, ugyanakkor jelentősen emeljük a használt lakóingatlan vásárlása, bővítése, korszerűsítése, valamint a meglévő ingatlan korszerűsítése, bővítése esetén a támogatási összegeket egy, kettő, illetve három gyermek vállalása esetén is.

Ahogy mondtam, új feltételeken dolgozunk, új családtámogatási rendszeren dolgozunk. Azt gondolom, szeretettel várjuk az önök javaslatait is, vitassuk meg együtt, hogy hogyan is lehetne még célzottabbá tenni az otthonteremtési támogatásokat, és melyek azok a támogatások, amelyek valódi segítséget nyújthatnak a jelen nehéz gazdasági környezetben is a magyar családok számára. Mi ezért dolgozunk.

Én azt szeretném önöktől kérni, hogy előre, látatlanban ne ítélkezzenek egy olyan gondolatról vagy egy olyan feladatról, aminek még mi sem értünk a végére, hanem vitassuk meg, és vegyünk részt akár együtt az új program kidolgozásában. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megkérdezem Z. Kárpát Dániel képviselő urat, hogy elfogadjae az államtitkári választ. Parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Államtitkár asszony, én nem ítélkezem előre. Én csak azt a teljesen logikus emberi érvet hoztam ide, hogy ha önök kivezetnek valamit, és aztán majd lecserélik egy más dologra, hozzák ide azt a más dolgot először, és aztán vezessük ki a rendelkezésre álló támogatást. Értem én, hogy teljes egészében nem vezették, ki, de talán az egyéves türelmi idő után a 30-40 közötti hölgyek kizárása a babaváróból azért talán megszorításként értelmezhető.

Azért nem fogom tudni elfogadni a válaszát, mert alapbeállításommal ellentétes bármifajta, családokat érintő megszorítást támogatni, elfogadni, ezért nem áll módomban nyitottabbnak lenni ebben a kérdésben. Természetesen megtesszük a javaslatainkat, de addig is arra kapacitálnám önöket, hogy keressenek költségvetési forrást, tartsák meg az eddigi szisztémát, vitatkozzunk az újról, csináljunk egy jobbat, mi letesszük a jobbító javaslatainkat ehhez, de ehhez a lakáscélú előtakarékosság állami lábát is vissza kell állítani, állami hátterű bérlakásépítési programra van szükség. Tornyosulnak a feladatok Magyarország előtt otthonteremtés terén.

Arra kapacitálom tehát önöket, hogy ne megszorításon gondolkozzanak, hanem kiterjesztésen, mert ez a szülőföldön boldogulás és a magyar családok érdeke. Köszönöm a türelmüket.




Felszólalások:   148-155   156-161   162-167      Ülésnap adatai