Készült: 2024.05.09.17:23:06 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

20. ülésnap (2022.07.04.),  218-221. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:   214-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm államtitkár asszony válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „A Sajót érintő ökológiai katasztrófa, és a Tisza erdélyi mellékfolyóinak szennyezése miatt azonnali és hatékony cselekvésre van szükség. Miért nem lehet a cselekvésre rábírni a kormányt?” címmel. A kérdés megválaszolásával a miniszterelnök úr a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Pintér Sándor belügyminiszter urat bízta meg. A kérdésre a miniszter úr felkérésére Rétvári Bence államtitkár úr, miniszterhelyettes válaszol. Öné a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Jó néhány alkalommal hoztam ide a Sajó folyót érintő szennyezés ügyét, és sokszor beszéltem arról az ökológiai katasztrófáról, ami sajnos megvalósul. Kétszer jártam ott a Felvidéken, a rozsnyói járásban, ahol ez a szennyezés bejutott a folyóba, illetve hivatalos úton jártam a szlovák parlamentben is. Láthatóvá vált több hónap tétlenkedés után, mert több hónapon keresztül a szlovák kormány nem tett semmit, hogy végül a bejutó szennyezés jelentős mértékben csökkent. Ugyanakkor, erről már beszámoltam a nyilvánosság előtt és itt is, a problémát nem sikerült orvosolni, és még mindig a korábbi szennyeződés mértékének egyharmada-egynegyede bejut a folyóba, ami lehetetlenné teszi, hogy visszatérjen az élővilág. Tehát valóban cselekedni kell. A kérdésem a Sajó kapcsán arra vonatkozik, hogy az elmúlt hetekben mit tudott tenni a magyar kormány annak érdekében, hogy a szlovák gazdasági minisztérium ezt a bizonyos szűrőberendezést felszerelje.

A másik kérdésem, szintén beszéltem már erről a problémáról, arra vonatkozik, hogy a Tisza erdélyi mellékfolyóit érintő szennyezésekről és kockázatokról egy előzetes kutatás látott napvilágot, ami arról számolt be, hogy egészen elképesztő kockázatoknak van kitéve több mellékfolyó, és ilyen módon a Tisza is konkrétan veszélyben van. A kérdésem államtitkár úrhoz, hogy miért állították le múlt év nyarán ezeket a kutatásokat, tárgyaltae a kormány az itt megjelenő kockázatokat, tehát a Tisza erdélyi mellékfolyóit, illetve a Tiszát közvetlenül érintő kockázatokat. Milyen információkkal rendelkeznek ezzel kapcsolatban, ha leállították a kutatást? És konkrétan mit tud tenni, mit tud mondani a kormány, milyen módon fogják tudni megelőzni, hogy egy olyan ökológiai katasztrófa kialakuljon a Tiszát, a Tisza mellékfolyóit érintően, amit egyébként láthatunk a Sajó esetében?

Nagyon bízom benne, hogy érzi államtitkár úr, hogy ebben az ügyben nem pártpolitikai húrokat pengetek, hanem próbálom előmozdítani, hogy ezeket a szennyezéseket le lehessen állítani és valóban a folyóinkat közösen meg tudjuk védeni. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak, miniszterhelyettesnek. Parancsoljon!

RÉTVÁRI BENCE belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban nagyon fontos mindannyiunk számára, hogy a magyarországi folyók egészséges összetételűek legyenek, ne legyen bennük szennyeződés, mindenki számára, azt hiszem, ez rendkívül fontos. Az én körzetemben is van, az Ipolyon éppen a hétvégén mi is eveztünk, az ember számára nagyon fontos, hogy az élővizek valóban élővizek legyenek, és ne engedjenek beléjük szennyeződéseket.

Ezért mindent megtesz a kormány annak érdekében, hogy bármelyik környező országot, ha nézzük, ne kerüljön szennyeződés a vizekbe. Azért is tettünk lépéseket nemcsak az elmúlt hetekben és hónapokban, hanem az elmúlt években, hogy ha mégis bármi bekerül a folyóinkba, azt minél hamarabb megtisztítsuk. Természetesen a Sajó esetében is a kormány azonnal lépett és kérte a szlovák fél segítségét. Itt azért vagyunk kiszolgáltatva, mert nem a magyar hatóságok tudnak ott eljárni, hanem a szlovák hatóságoknak kell ezt megtenni, de nekik ugyanúgy érdekük, mert az ő területükön is folynak ezek a folyók. Ön is nagyon jól tudja, hogy a Magyarországon folyó folyók mind külföldről érkeznek, tehát ilyen szempontból minden irányból ki vagyunk téve a környező országoknak.

(18.50)

A Tiszán és a Szamoson érkező településihulladék-szennyezés visszaszorítása érdekében a kormány 2019-ben 1,3 milliárd forintot biztosított. Ez biztosítja a Felső-Tiszán a szomszédos felvízi országokból érkező kommunális úszó hulladék összegyűjtését. Úszóműves kivezetéssel négy beavatkozási hely épült ki, kamerákat is telepítettek, és a beruházás eredményeképpen a vízügyi szolgálat be tud avatkozni és a hulladékot a folyóról koncentráltan el tudja távolítani. A rendszer beüzemelése óta több beavatkozás is végre lett hajtva. Sajnos szükség is volt rá, de így jobban tudtunk védekezni a saját magunk oldalán is.

Ami a Sajót illeti, tisztelt képviselő úr: itt van a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság és vannak a határvízi bizottságok, amelyeken keresztül mi ezeket a jelzéseket hivatalosan meg tudjuk tenni, amelyeket a másik országoknak addigra már rég ismerniük kéne, hiszen az ő területükön a monitorozó állomások hamarabb észlelik ezeket a szennyeződéseket, mint mi, hiszen hozzánk sokkal később érkeznek. Ettől függetlenül mi ezt megtettük, és azokon keresztül is kértük az azonnali beavatkozást. S még mondhatnám, hogy a vízügyi igazgatóság és más kormányzati szervek milyen lépéseket tettek azonnal a magyar emberek és a folyók érdekében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   214-217   218-221   222-225      Ülésnap adatai