Készült: 2024.05.08.22:13:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

51. ülésnap (2023.03.07.),  163-164. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:   157-162   163-164   165-166      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség.

Tisztelt Országgyűlés! Napirendi pontjaink tárgyalásának végére értünk. Most napirend utáni felszólalások következnek. Megadom a szót Z. Kárpát Dániel képviselő úrnak, a Jobbik képviselőcsoportjából: „Meddig még?” címmel. Parancsoljon, képviselő úr!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Igen nehéz úgy a gyermeknevelési cikkek áfatartalmáról és a családok megsegítéséről napirend utánit tartanom, hogy kormánypárti képviselők tekintetében csak elnök urat tisztelhetem meg a teremben, és a korrektség jegyében azért jegyezzük meg, hogy ő itt van, és én ennek nagyon örülök, de a szemközti padsorokban válaszadásra képes államtitkárt nem látok, pedig egy mai eseményről szeretnék beszélni és annak a következményeiről, amelyek túlzás nélkül nemzetstratégiaiak.

A költségvetés módosítása során a mi politikai közösségünk, a Jobbik-Konzervatívok egy, a hagyományokat tisztelő és a családokat támogató hozzáállás jegyében felhívta a figyelmet egy nagyon-nagyon fontos problémára, ami azt illeti, hogy a demográfiai fordulatról ebben a Házban mi rengeteget beszéltünk, ugyanakkor a gyermeknevelési cikkek adótartalma egész Európában itt a legmagasabb. Lehet, hogy világszintű rekordot is jelent a 27 százalékos áfa, amely egy babakocsin, gyermeknevelési cikkeken vagy éppen a pelenkán is rajta van. De azt látjuk, hogy miközben a családtámogatási rendszer elemei folyamatosan inflálódnak el, sajnálatos módon az infláció gyorsabban pörög, mint ahogy ezeknek az összege emelkedhetne évről évre, azt látjuk, hogy a gyermeket nevelő családok egy rettenetesen nehéz helyzetben évről évre egyre többet és többet fizetnek be az államkasszába a gyermeknevelési cikkekben lévő áfa képében, és egyre kevesebbet ér az a támogatás, amit a gyermekneveléshez megkaphatnak.

Hogy ezt számszerűsítsük is: bár a KSH néha nagyon furcsa dolgokat mér, eddig az évig például vagy az előző évig a CD lejátszására alkalmas hifitorony és a kihajtogatható autós papírtérkép árváltozását is mérte, azért mér olyan tételeket is, amelyek a tárgykörünkhöz tartoznak, és sokkal inkább tanulságos megvizsgálni az árváltozásokat. Példának okáért a babakocsi  a gyermekneveléshez azért viszonylag szükséges  árváltozása drámai volt az elmúlt két évben. Most egy, talán az átlagszükségleteknek megfelelő babakocsit olyan 108 ezer forintért lehet megvásárolni, KSH-adat, nyilván tudnánk drágábbat és olcsóbbat is találni. De azt érdemes megvizsgálnunk, hogy ez a 108 ezer forint rögtön 85 ezer lehetne, ha a 27 százalékos áfát Magyarország a családoknál hagyná. A helyzet az, hogy azért ez több tízezer forintos különbség.

Elgondolkodtató, hogy mi az oka annak, hogy ezt az ebből eredő, nyilván nemzetgazdaságilag nem annyira jelentős 27 százalékokat az állam mégis megtartja. Egy gyerekcipő esetében is lehet, hogy csak néhány ezer forintnak tűnik, de a 12 600 forintos gyerekcipő rögtön 9900 forintba kerülne csak, ha az állam nem tenné el a rekorderáfát, még egyszer mondom, gyermeknevelési cikkek után. A gyermeket nevelők pedig tudják, hogy egy bébiételből, főleg, ha több gyermek is van, naponta akár több is elfogy. Itt a kecskeméti márkájú is 600 forint fölötti áron érhető el bizonyos boltokban. Ez rögtön 500 forint környékére csillapodna ár tekintetében, ha az áfát elengedné Magyarország.

Éppen ezért szeretnénk arra kapacitálni Magyarország Kormányát, hogy az összes gyermeknevelési cikken engedje el az áfatartalmat. Csak az áfabevételi soron mintegy ezermilliárddal többet szed be az állam, mint egy évvel ezelőtt. Ezen ezermilliárdos többletnek az egytizede kellene talán csak ahhoz, hogy a gyermeket nevelő családok ezt a kedvezményt, könnyítést megkapják.

Ezzel szemben, amikor most a költségvetés módosítása során én benyújtottam az ezt célzó javaslatot, akkor meglepő módon a Gazdasági Bizottságban nem egy udvarias tartózkodással kaszálták ezt el, hanem egy egyértelmű nem szavazattal. Nagyon bízom benne, hogy ez a kormány részéről nem egy örökös üzenet a gyermeket nevelő családok terheinek az el nem ismerése tekintetében. El kell ismerni ezeket a terheket, inflációkövető családtámogatási rendszert kell felépíteni minden egyes eleme tekintetében, de ami a legfontosabb, az alapvető élelmiszerek és még inkább a gyermeknevelési cikkek tekintetében Magyarországnak egy válsághelyzetben ott kellene hagynia az adó összegét az érintett családoknál.

Ezt többféle technikával is megtehetné, kizárólag a szándékon múlik. Mi a szakmai koncepció kidolgozásával természetesen jobboldali ellenzéki pártként mindig hozzá fogunk járulni ahhoz, hogy a családok terhein könnyítsünk, de a kormányra lenne szükség, hogy ezt végre meglépje, mert nem lehet demográfiai fordulatot várni, nem lehet ilyet vizionálni, ha a családok terhei folyamatosan emelkednek, és még ilyen egyértelmű esetekben sem könnyítenek az őket a mindennapokban terhelő problémákon. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:   157-162   163-164   165-166      Ülésnap adatai